Notların karşılaştırılması, BaBaLa

@Framboğaz neyse velhasıl kelam sen bir Türk destanları deyişleri araştır KARA HAN OĞUZ HAN OKLAR ÜÇOKLAR BOZOKLAR araştır da araştır.

Eğer genetik Türk müsün yoksa Siyasal Türk mü orası zaten konuşulur mevzu değil, Lakin Genetiğin Türk ise kardeşim, Eğer sen atıyorum Müslümanlık İslamiyet inanıp da bunlara inanmıyorsan o zaman sen asimile olmuşsun demektir, Araplar katliamlarıyla ve soykırımlarıyla zorla kabul ettirmede başarmıştır.

İslamiyet gibi muhabbete inanmıyorsan o zaman Genetiğindeki bazı destansı efsanevi anlatılara da inanma onlar destan sonuçta. Tengri de evet dünyadır.

Burada anlatılmak istenilen açıkça, Eğer Oğuz Kağan'a Tengri gökten inen kurtlara oklara efsanevi mistik destan figürlere inanmıyorsan, İslamiyet'e de inanmayacaksın.

Çünkü ikisi arasında fark yoktur.

@Finisterre

Bakın Liberal dedikleriniz sizin LİBER MASONLAR yani FREE MASONLAR yani 17 18 yüzyıllar mason duvarcı loncalar meslek odalarıdır.

Bunlar da mimardır asıl tanrıya da ulu mimar derler, ve ulu mimar bizim arkamızda biz buraların tanrısı yani mimarıyız demektedirler.

Onların düzeninde de siz onların kölesisiniz, bu kadar basit. Liboşluk yani.

@Framboğaz

Yeruşelem yerle bir edildikten sonra kardeşim, YAHVE babil sürgününden sonra YENİ BABİL'de ahit ilen yeniden yazıldı İBRANİ rahiplerce kardeşim.

Aha senin ALLAH o ALLAH ALLAH'I çok ararsan, ALLAH ilk versiyonları kardeşim güler ağlar YAHVE idi başka bir şey değil.

Kabe'de Mekke'de bu mimarisin pratiklerden biri ki PETRA da öyle kardeşim.

Her şey işte mimarisin pratiklerden ekonomik tarım muhabbetine döndü.

Ama Kurt ulusu öyle mi?

Bak gerçek en güçlü yukardaki güç dünyadır demiş.
Haha Müslümanlığı zaten haftalardır sorguluyorum bazı mantıksız gelen tarafları var bilemiyorum aklım daha karışık.

Örneğin Beyaz yakalar mavi yakalar, Önlüklü aman bir havalar sanki dünyayı yaratmışlar bir motivasyon motivation yani güdülenme kölesin lan sen 🤣

@Finisterre kardeşim görüyorsun ya işte, tümden liboşluk yani Yeni Zübüklük

Hatta ben sana bir literatüre kelime de yapayım NEO ZÜBÜKLÜK.

Zübük ilen LİBOŞ arasındaki fark, Liboş güderken biz yeşil kullanıyoruz.

Yeşil dolar yani.

Beyaz yaka mavi yakaya gelince, Hizmetli hademe mavi önlük hani otorite şu bu doktor misal beyaz önlük muhabbetleri var ya:D

Ya bakma sen bunlar hepsi 18.Yüzyıl diplomasi pratiklerimizden açmayayım şimdi.

Özetle @Finisterre kardeşim, Bir film vardı hatırlıyor musun DON'T LOOK UP diye.

HANİ KAHRAMANMARAŞ DEPREMİNİ ANLATIYORDU DON'T LOOK UP filmi.

Ha işte Maraş'ta dönen olaylarda Depreme dayanıklılık falan yapı maliklerinin sorumluluğundadır muhabbeti olanda,

LİBOŞLAR nasıl agucuk bugucuk yapıyorlardı ne oldu 50 000 insan diri diri gömüldü.

Sonra LİBOŞLAR bir sağlam çalışma, MARAŞ yandı gitti kül oldu.

unutuldu gitti değil mi, Yani kim suçlu burada, Elbette liboşlar ve zübükler yani

Türk milleti.

Hocam alıntıladığınız mesaj, aynı mesajımın eski hali. Tamamlamadan atmıştım, sonradan komple sildim bir bölümü. Böyle görünce utandım biraz. :D Düzeltirseniz memnun olurum.

Yaparlar, doğru.

Aynen öyle, haklısınız.

Mesela bir örnek vereyim. Şu anki toplam sera gazı emisyonunun %70'inden 14 tane şirket sorumlu. Ben oturup et yemesem, sudan tasarruf etsem, yok karbon ayak izim artmasın diye asansöre falan binmesem kaç yazar? Sizin bahsettiğiniz STK'lar da bunu amaçlıyor. Liberal bir çevrecilik. Liberal çevrecilik ile çözüm bulamayız, istatistiksel bir varış noktası bile yok. Dediğim gibi iş şirketleri bitirmekte.

Doğru ama burada Türkiye benim istediğim tarzda bir örnek olmadığı için kullanmadım. Daha özel durumları var Türkiye'nin.

Doğru, katılıyorum. Bu örnekleri verebilirdim ama dediğim gibi sadece notlarıma bir göz attım, art niyetim yok.

Etse de bir yere varamaz, yani krizin önüne geçemez.

👍

Eğer Müslümanlığa yönelik en ufak bir inancın varsa, kusura bakma ama Türk destanlarındaki o mistik fantastik kurgulara da iman edeceksin kardeşim.

Örneğin Al karısına iman edeceksin, Oğuz Kağana Kara Han'a Yıldız Han'a Dağ Han'a iman edeceksin.

@Finisterre örneğin ben kardeşim hani din muhabbeti yapıyorlar ya ben Yıldız ve Dağ han soyundan Salur ve Beğdili boyundanım. Hem üç ok hem Boz okum.

Şimdi bunların hiçbiri önemli değil gidelim Silsile-i Saadat bir şeyhin gavsın hizmetinde reaya köpek mi olalım yoksa kurt mu?

Not : Benim örneğin ülkücülükle falan zerre alakam da yok yani, lakin abi ben buyum şimdi ben ne yapayım yani? Tüm bunları bir kenara atıp gideyim bir şeyh şıh ayağına mı kapanayım.

Yani özetle insanlar o kadar salak saçma ki.

Haha Müslümanlığı zaten haftalardır sorguluyorum bazı mantıksız gelen tarafları var bilemiyorum aklım daha karışık.

Son düzenleme:
@telefonunugoster abi ben şöyle söyleyeyim o zaman. Bizim kuşak youtubda gördüğü birkaç videoya manipüle oluyorsa aptallık kılıçdaroğlundadır o zaman. RTE BaBaLa'ya çıkmadan seçim kazanıyor kk kaybettiğini anlayınca BaBaLa'ya çıkıyor. Sence burada bir çelişki yok mu?

Kardeş sorun Türk milletinde Türk, yani Türk milletinin kendisi böyle.

Aynaya bakmıyor kimse kardeşim, Aynaya baksa millet apaçık görecek zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@telefonunugoster abi ben şöyle söyleyeyim o zaman. Bizim kuşak youtubda gördüğü birkaç videoya manipüle oluyorsa aptallık kılıçdaroğlundadır o zaman. RTE BaBaLa'ya çıkmadan seçim kazanıyor kk kaybettiğini anlayınca BaBaLa'ya çıkıyor. Sence burada bir çelişki yok mu?

Adamın zaten yıllardır bir başarısı olmadı tek yaptığı Kavala ile kaval çalmak oldu. Kk'yı millet bir kurtarıcı değilde iblis imajıyla gördüğü için bu durumlar ceryan edipdurur. Bence de iblis aslında.

Bütün bunlar kabaca iklimin ne halde olduğuna dair not aldığım neredeyse güncel haber ve içerikler. Burada sorulması gereken soruları madde başına derliyorum. Her biri 25 puandan toplam 100 puanlık sınav. :D Şaka yapıyorum. Ama meseleyi benim açımdan anlamak isteyen için değerli ve aslında yüzeysel sorular.
  • Firmalar neden geri dönüşüm yapmaz? Afrika neden çöp satın alır?
  • Bu yangın -sabotaj iddiası yok- neden çıktı?
  • Neden tüm zamanların en sıcak Temmuz haftasını yaşadık?
  • Kahve üreticisi neden kendi halkını, kendi topraklarını, kendi ülkesinin ekosistemini zehirler? Neden böcek ilaçları onayı ve kullanımı artar?
Yahu bunun liberalizmle ilgisi ne? Afrika mı liberal? Liberalizmde tekel şirketler ve çiftçinin atacağı ilaca kadar karışacak kadar güçlü bir merkez mi var? Kim savunuyor bunu? Şu ilacı atsın şunu atmasının kararını kitleleri en iyi coşturabilenlerin alması gerektiğini siz söylüyorsunuz halbuki. Bunun kararını verebilecek yetkinlikte birisi varken üstelik(tarımı bilen çiftçi). Sağlık, askeriye ve diplomasiyle sınırlandırılan bir merkez yapısında böyle bir karar alınabilir mi? İklim kriziyle vs. mücadeleyi esas sağ liberalizmle yaparsın. Çünkü suistimal edilebilecek aygıtları ortadan kaldırıyor. Bireylere devrediyor. Ha o noktadan sonra bireyler irrasyonel davranıyorsa kendileri bilir. Ama bu irrasyonel kararların etkisi de bir devletin aldığı irrasyonel kararlardan çok daha az etkili hatta çoğunlukla bireysel bir etki olacaktır. Bir hükümetin aldığı kararla tüm ülkenin tarım arazisini etkilemek mi yoksa bir çiftçinin kendi 3-5 dönümlük arazisini kendi kararıyla etkilemesi mi? Tekelleşme ve güçlü merkezi yapıları ademimerkeziyetleştirelim diyen bir anlayış. Ve bunu da gayet güçlü argümanlarla temellendiriyor. Pratikte de çalıştığını gördük. Orman yangınlarını ele alalım. Mesela ormanlar devletlerin değil bireylerin/şirketlerin olsun. Ne olacak? İkeadır, maden şirketleridir, hayvancılıkla ilgilenenlerdir gibi şirketler... Oranın mahsülüne ihtiyacı olduğu için gözü gibi bakmak zorunda. Bu kadar basit çözüm. Occam'ın usturası. Meseleleri zorlaştırmaya gerek yok. Basit düşünün. Elbette mükemmel bir şey olmaz elbette yangınlar bitmez, elbette bu ormanlara zarar veren olur ama ormanları bir merkezinin koruması mı daha iyi yoksa yüzlerce binlerce yapıların mı? Orman yangınlarının etkisi daha az olur, mesela şirketler kendi itfaiye birimlerini kurarlar. Orman bölgesine yakın konumlandırırlar, müdahale de daha hızlı olur vs.

Neoliberalizm sizin söylediğiniz şekliyle şirketleri "özgürleştiren" bir önerme. Sağ liberalizmde böyle bir durum yok, bireyleri ön planda tutuyor. Ayrıca sağ liberalizmde bahsi geçen şirket yapısı devleşmiş şirketler değil esnaf düzeyine yakın şirketler. Doğal olarak oraya gidecek. He kamu versus Google vs. yaparsanız pek tabi Google'ın daha verimli olduğu söylenecektir. Sol liberalizm ile sağ liberalizm aynı şey değil. Tam zıt görüşteler. Bu eleştirdiğiniz şeyler sol liberallerin ürettiği sorunlar. Neoliberalizm sol konuma daha yakın. Sağ literatür okuyun bir de. Sol kolektivisttir sağ bireycidir(geleneksel tanımdan farklı olarak), haliyle de tüm politik önermeler zıtlaşıyor.

@Finisterre

Lakin benim anlamadığım şey, Sigorta şirketler kendisin itfaiye diye bir dönem Avrupa'da, sigortasını kendisinden yaptırmayan insanların evlerini kül olmaya terk edip durmadı mı? Trajikomiktir ki, hepsi de böyle yaptı diye öylesin büyük bir infial oldu ki, hala bu infial akademik düzeyde etkisini göstermekle beraber, ayrı bir sosyoloji inceleme konusudur da.

İşte bu kadar basit aslında, gerçekten tamamen uzak zanna dayanan ve tamamen yalan yanlış bilgiler doğru kabul edilip üstüne yalan yanlış bilgiler konumlandırılır.

Ondan sonra da Liberalizm süperdir on numaradır, Dünya gebermiş örneğin Liberalizm gene süperdir, İşte Liberalizmin olayı insanları kandırmanın da ötesinde papağan yapmaktır bu kadar basit.

Çünkü insanlar liberalizme liberalliğe metiyeler düzdükçe kendisini oldukça elit sanacaktır.

Yahu bunun liberalizmle ilgisi ne? Afrika mı liberal? Liberalizmde tekel şirketler ve çiftçinin atacağı ilaca kadar karışacak kadar güçlü bir merkez mi var? Kim savunuyor bunu? Şu ilacı atsın şunu atmasının kararını kitleleri en iyi coşturabilenlerin alması gerektiğini siz söylüyorsunuz halbuki. Bunun kararını verebilecek yetkinlikte birisi varken üstelik(tarımı bilen çiftçi). Sağlık, askeriye ve diplomasiyle sınırlandırılan bir merkez yapısında böyle bir karar alınabilir mi? İklim kriziyle vs. mücadeleyi esas sağ liberalizmle yaparsın. Çünkü suistimal edilebilecek aygıtları ortadan kaldırıyor. Bireylere devrediyor. Ha o noktadan sonra bireyler irrasyonel davranıyorsa kendileri bilir. Ama bu irrasyonel kararların etkisi de bir devletin aldığı irrasyonel kararlardan çok daha az etkili hatta sadece çoğunlukla bireysel bir etki olacaktır. Bir hükümetin aldığı kararla tüm ülkenin tarım arazisini etkilemek mi yoksa bir çiftçinin kendi 3-5 dönümlük arazisini kendi kararıyla etkilemesi mi? Tekelleşme ve güçlü merkezi yapıları ademimerkeziyetleştirelim diyen bir anlayış. Ve bunu da gayet güçlü argümanlarla temellendiriyor. Pratikte de çalıştığını gördük. Orman yangınlarını ele alalım. Mesela ormanlar devletlerin değil bireylerin/şirketlerin olsun. Ne olacak? İkeadır, maden şirketleridir, hayvancılıkla ilgilenenlerdir gibi şirketler... Oranın mahsülüne ihtiyacı olduğu için gözü gibi bakmak zorunda. Bu kadar basit çözüm. Occam'ın usturası. Meseleleri zorlaştırmaya gerek yok. Basit düşünün. Elbette mükemmel bir şey olmaz elbette yangınlar bitmez, elbette bu ormanlara zarar veren olur ama ormanları bir merkezinin koruması mı daha iyi yoksa yüzlerce binlerce yapıların mı? Orman yangınlarının etkisi daha az olur, mesela şirketler kendi itfaiye birimlerini kurarlar. Orman bölgesine yakın konumlandırırlar, müdahale de daha hızlı olur vs.

Neoliberalizm sizin söylediğiniz şekliyle şirketleri özgürleştiren bir önerme. Sağ liberalizmde böyle bir durum yok, bireyleri ön planda tutuyor. Ayrıca sağ liberalizmde bahsi geçen şirket yapısı devleşmiş şirketler değil esnaf düzeyine yakın şirketler. Doğal olarak oraya gidecek. He kamu versus Google vs. yaparsanız pek tabi Google'ın daha verimli olduğu söylenecektir. Sol liberalizm ile sağ liberalizm aynı şey değil. Tam zıt görüşteler. Bu eleştirdiğiniz şeyler sol liberallerin ürettiği sorunlar. Sağ literatür okuyun bir de. Sol kolektivisttir sağ bireycidir(geleneksel tanımdan farklı olarak), haliyle de tüm politik önermeler zıtlaşıyor.

@Finisterre

Lakin benim anlamadığım şey, Sigorta şirketler kendisin itfaiye diye bir dönem Avrupa'da, sigortasını kendisinden yaptırmayan insanların evlerini kül olmaya terk edip durmadı mı? Trajikomiktir ki, hepsi de böyle yaptı diye öylesin büyük bir infial oldu ki, hala bu infial akademik düzeyde etkisini göstermekle beraber, ayrı bir sosyoloji inceleme konusudur da.

İşte bu kadar basit aslında, gerçekten tamamen uzak zanna dayanan ve tamamen yalan yanlış bilgiler doğru kabul edilip üstüne yalan yanlış bilgiler konumlandırılır.

Ondan sonra da Liberalizm süperdir on numaradır, Dünya gebermiş örneğin Liberalizm gene süperdir, İşte Liberalizmin olayı insanları kandırmanın da ötesinde papağan yapmaktır bu kadar basit.

Çünkü insanlar liberalizme liberalliğe metiyeler düzdükçe kendisini oldukça elit sanacaktır.
Devlet iyi şeyler yapsın. Ha bir de mantık safsatalarımız über müber süper.

Geri
Yukarı