NTFS Devri Bitiyor mu? Windows 11 ReFS Desteği Alıyor

Microsoft'un sürekli olarak getirdiği yeniliklerin kaçı tam olarak sağlam bilmiyorum, bunu diyerek başlamak istedim.

Sürekli olarak bir şeyleri eklemek ve değiştirmek gereklilik hali dışında sanılan aksine risktir hele bir işletim sistemi gibi daha kırılgan ve kompleks bir yapıyla uğraşıyorsanız çok fazla olumsuz eleştiri ve bildiri gelecektir.

Bu bağlamda bu yeni dosya sisteminden ötürü tebrik ediyorum illa daha iyi iyileştirmeler ve veriyi yazma ve yedekleme konusundaki katmanlara bölme fikri harika fakat, bunu icraate koymak zor olacak çünkü şu an nerdeyse bütün Windows sistemler NTFS yani geçiş çok hızlı olmaz.

Bunun dışında Microsoft'un tarih ettiği dosya sistemlerine bakınca, tarih edilen ISO ve FAT grubu fazlaca dikkat çekici.

Neyse bu saatten sonra bekleyip sonuçları görmek daha mantıklı olacaktır.

Geçen gün FAT32 ile UEFI Windows 10 x64 kurdum.

Önce FAT32'yi bitirsinler sonra NTFS'ye sıra gelir 😂

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilmiyorum. Burada anlatılmıştır herhalde.

Tek bildiğim şey ufak bir eklentiyle YouTube'da videoyu tam ekran yapma süresini yarıdan bile daha azına düşürebilen insanların olduğu ve Windows'taki arama kısmına kıyasla ışık hızında çalışan dosya uygulamaları olduğu.
Diskinizi açıp içindekileri seçip özelliklere basarsanız hepsini ölçmesi bayağı uzun zaman alacaktır. Basit disk kullanımı görme uygulamalarından bazıları NTFS zımbırtıları kullanarak birkaç saniyede yapıyor bunu. 1 dakikada 35 GB'a kadar gelebildi Windows. Diğerinin 30 saniyede 200 GB'a geleceğini biliyorum.
Bahsettiğiniz eklenti nedir ?

Tek faydası NVMe SSD'lerde performans artışı mı?
Değildir ama sırf bunun için, Technopat tarafından video rehber geldiğinde Insider sürüme geçip denemeyi planlıyorum.

Düzenleme:
Insider sürüm iniyor:

adsiz-png.1642255

Son düzenleme:

Geri
Yukarı