NTUSER.DAT nedir?

KaanAsil

Hectopat
Daha fazla  
Kullanıcılar dosyalarımda ntuserdat diye bir şey gördüm. 4 kullanıcı dosyasındada var fakat dikkatimi çeken şey iki tanesinin yazılışı farklı büyük harflerle yazılmış. Ayrıca ekran görüntülerine dikkat ederseniz 23.01.22 tarihli bir ntuser.dat dosyası var. O gün Google bilgisayarımda şüpheli uygulama tespit etti acaba bu ikisi bağlantılı olabilir mi? Silersem bir zararı olur mu?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (629).png
    Ekran Görüntüsü (629).png
    75,3 KB · Görüntüleme: 500
  • Ekran Görüntüsü (630).png
    Ekran Görüntüsü (630).png
    101,5 KB · Görüntüleme: 401
  • Ekran Görüntüsü (631).png
    Ekran Görüntüsü (631).png
    100,7 KB · Görüntüleme: 302
  • Ekran Görüntüsü (632).png
    Ekran Görüntüsü (632).png
    150,8 KB · Görüntüleme: 369
"ntuser.dat dosyası bilgisayarınızda bulunan önemli kayıt dosyalarından biridir. Ek olarak kayıt defterine ait hkey_local_user verilerini depolamaktadır. Windows'unuzu kurduktan sonra bilgisayarınıza program kurdukça veya Windows güncelleştirmelerini yükledikçe bu dosya ortaya çıkar ve dosyanın boyutu artar."

Teoride dosya ismi sistem dosyası.

"ntuser.dat dosyası bilgisayarınızda bulunan önemli kayıt dosyalarından biridir. Ek olarak kayıt defterine ait hkey_local_user verilerini depolamaktadır. Windows'unuzu kurduktan sonra bilgisayarınıza program kurdukça veya Windows güncelleştirmelerini yükledikçe bu dosya ortaya çıkar ve dosyanın boyutu artar."

Anladım hocam teşekkürler. Bu arada bir şey daha sormak istiyorum benim bilgisayara virüs girmiş sanırsam yaklaşık 3-4 gündür temiz fakat hala kullanmadığım içi boş saçma hesaplarıma giriş yapılıyor her gece. Sizce neden olabilir zararlı girdiği an bilgileri kopyaladığından silsemde karşıdaki kişi hala görebiliyor mudur acaba? Asıl değişik olan aktif kullandığım hesaplara girmiyor Instagram'da 3 takipçili hesabıma, Steam'de içinde sadece CS olan hesabıma girmiş içi dolu hesaplara erişememiş sanırsam :D @olyshoweR @Silinen üye

Anladım hocam teşekkürler. Bu arada bir şey daha sormak istiyorum benim bilgisayara virüs girmiş sanırsam yaklaşık 3-4 gündür temiz fakat hala kullanmadığım içi boş saçma hesaplarıma giriş yapılıyor her gece. Sizce neden olabilir zararlı girdiği an bilgileri kopyaladığından silsemde karşıdaki kişi hala görebiliyor mudur acaba? Asıl değişik olan aktif kullandığım hesaplara girmiyor Instagram'da 3 takipçili hesabıma, Steam'de içinde sadece CS olan hesabıma girmiş içi dolu hesaplara erişememiş sanırsam :D @olyshoweR @Silinen üye

Malwarebytes ile tarama yapın bütün hesap şifrelerinizi değiştirin cok uzun bir şifre yapın unutmamak icin not alın ama bilgisayarda alma kağıt alarak kağıda yaz daha güvenilir olur tarama yapmayı unutma.

Malwarebytes ile tarama yapın bütün hesap şifrelerinizi değiştirin cok uzun bir şifre yapın unutmamak icin not alın ama bilgisayarda alma kağıt alarak kağıda yaz daha güvenilir olur tarama yapmayı unutma.

Bir sürü programda tam tarama yaptım Malwarebytes dahil. IObit Kaspersky Avast vb. fakat en son yaptığım taramada temizdi ama hala böyle giriş yapabilmesi beni huzursuz ediyor. Şifreleride uzunca yaptım ve not aldım zaten o konuda tamam. @olyshoweR 2ad açık önemli hesaplarda onlara giriş denemeside gelmiyor zaten ama şimdi önemlilerede giriş yapacak diye korkuyorum diğerlerine her gece girmeye başlayınca.

Bir sürü programda tam tarama yaptım Malwarebytes dahil. IObit Kaspersky Avast vb. fakat en son yaptığım taramada temizdi ama hala böyle giriş yapabilmesi beni huzursuz ediyor. Şifreleride uzunca yaptım ve not aldım zaten o konuda tamam.

Hesabınıza giriş yapıldığını nasıl öğrendiniz? Ayrıca şifreyi değiştirp tarama yaptıysanız sıkıntı olmaz merak etmeyin ayrıca Steam Guard gibi şeyleri yapın telefon doğrulama vb şeyleri yapabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapıldığını nasıl öğrendiniz? Ayrıca şifreyi değiştirp tarama yaptıysanız sıkıntı olmaz merak etmeyin ayrıca Steam Guard gibi şeyleri yapın telefon doğrulama vb şeyleri yapabilirsiniz.

Mailime bildirim geliyor şu saatte şu konum ve cihazdan giriş yapıldı diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı