NVFlash for Windows Kullanım Rehberi

Evet arkadaşlar,

@Recep Baltaş ekran kartında yaşadığım bir sorundan dolayı TW ile bağlanmış ve sorunun VBIOS atarak düzelebileceğini belirtmiş ve bana 2 farklı yol sunmuştu. Ya DOS üzerinden yada Windows üzerinden. Ben DOS üzerinden yapılacak olan kurulumdan tırstığım için (bunda Asus'un suçu çok büyük) Windows üzerinden olanı tercih ettim. Türkçe hiçbir makale olmaması dolayısıyla bu şeref Technopat'a ait oluyor. :)

Gerekli dosyalar:
  1. NVFlash for Windows
  2. Ekran kartımıza uygun son çıkan VBIOS dosyasını edinelim: TechPowerUp
Adımlar:
  1. İndirdiğimiz ZIP dosyasını masaüstüne çıkartalım.
  2. Klasörün içine girelim ve X64 klasörü içerisine girelim.
  3. İndirdiğimiz VBIOS dosyasını X64 klasörü içerisine atalım. İsterseniz NiBiToR ile BIOS'u düzenleyip de koyabilirsiniz. Size kalmış.
  4. Üst ribbon menüsünden "Dosya > Komut istemi > Burada komut istemini yönetici olarak çalıştır" diyerek klasörden dizin alan CMD'yi açalım.
  5. nvflash.exe'yi çift tıklatarak çalıştıralım. Yine bir CMD ekranı geldi önümüze. Bununla işimiz olmayacak, sadece komutlar için ihtiyacımız olacak.
  6. Klasörden dizin alan CMD ekranından
    Kod:
    nvflash --save Gigabyte.GTX770.2048.Stock.rom
    yazıp enter tuşuna basalım. (Buradaki Gigabyte.GTX770 ismi sizin marka ve modelinize uygun olarak veya istediğiniz bir isimle değiştirilebilir.) (Ekran kartından görüntü kesilip tekrar gelecek. Bu normal çünkü karttan BIOS'u okuyoruz.)
    Ekran Görüntüsü (277).png
  7. nvflash dizinde Gigabyte.GTX770.2048.Stock.ROM adında şuan ki VBIOS'umuzu yedeklemiş olacağız. Herhangi bir sorun esnasında bu yedekten geri dönüş yapabileceğiz.
  8. Şimdi tekrar kodu girdiğimiz CMD ekranına dönüyoruz ve indirip yükleyeceğimiz VBIOS'un ismini yazıyoruz.
    Kod:
    nvflash Gigabyte.GTX770.2048.131213.rom
    (Ekran kartından görüntü birkaç defa kesilip tekrar gelecek. Bu normal çünkü kartta VBIOS'u yazıyoruz.)
    Ekran Görüntüsü (278).png
  9. VBIOS dosyasının karta uygunluğunu kontrol ettikten sonra işleme devam etmek isteyip istemeyeceğinizi soracaktır. Y tuşuna basar basmaz VBIOS yazma işlemine devam edecektir.
  10. CMD ekranında Update successful. yazısı göründüğü an yeni VBIOS ekran kartına yazılmıştır.
  11. Sistemi yeniden başlatıyoruz ve GPU-Z ile VBIOS sürümünü kontrol ediyoruz (1). (Eğer NiBiToR ile OC uyguladıysanız onu da alttaki frekanslardan (2) kontrol ediyoruz.)
    1.gif
  12. Yeni VBIOS sürümünüz hayırlı olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. AIDA64 sonucu burda . Herhangi bir işlem yapmıyordum. Oğlum oyun oynarken aniden 2. monitöre görüntü gelmesi durmuş ve PC restart atmış. Sonrasında ben kontrol ettiğimde kod43 hatası mevcuttu. Yakın zamanda elektrik kesintisi olmadı. VGA ya bağlanan 8 ve 6 pinlik güç kablolarının bağlandığı soketlerde durum ledleri var ve yeşil yanıyor. 2 hafta önce termal macunu yeniledim. BIOS'ta baktığımda sıcaklık 39 derece. İdareten elimde bulunan HD2400PRO ekran kartını kullanıyorum. herhangi bir sorun görünmüyor.

VGA'ya bağlanan 8 ve 6 pinlik güç kablolarının
VGA'ya bir güç kablosu bağlanmaz. Ekran kartından bahsediyorsunuz anlaşılan.
Oğlum oyun oynarken aniden 2. monitöre görüntü gelmesi durmuş ve PC restart atmış.
Bir kasaya 2 monitör bağlıysa tek monitöre sistemi bağlayın.
İdareten elimde bulunan HD2400PRO ekran kartını kullanıyorum.
Kullandığınızdan farklı ekran kartı sisteme takmayın. Kullandığınız kartı takıp doğru bağlantılarla sistemi çalıştırın. Sistem açıldığında DDU rehberine göre anlatımı uygulayın.

Bu dediklerimi kesin olarak yaptıysanız. Bu BIOS ile anakartınızı güncelleyin:
BIOS'dan EZFLASH ile güncelleyeceksiniz.

Siz AIDA64 raporunu istedikten sonra GTX770 i takarak almıştım raporu. Şuan sistemimde GTX770 takılı. Verdiğiniz linkteki BIOS ile güncelleme yapacağım bu akşam. Sonrasında burdan sonucu yazarım.

Gereksiz bir aceleyle o kısmı atladım ve BIOS'u güncelledim maalesef. Aynı hata kodu görünmeye devam ediyor. Daha önceki driver güncellemelerinde DDU kullanmıştım aslında. Şu aşamada DDU kullanarak mevcut tüm driverları silip en güncel driveri yüklemem yeterli olurmu?

Ne yapmanız gerektiği hepsi yukarıda sırayla yazılı.
Yukarıda bahsettiğiniz adımların hepsini uyguladım. En son DDU rehberindeki anlatıma göre sistemimde bulunan tüm driverları sildikten sonra, en güncel Nvidia sürücüsünü yükleyip sistemi yeniden başlattım. Maalesef sorun devam etmekte. Ekran görüntüsünü ekte paylaşıyorum. Şuana kadarki yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Eğer yapmamı önereceğiniz işlemler varsa paylaşırsanız sevinirim.
Ekran Alıntısı.JPG

Güncel Aida64 sonucunu paylaşın.
.. en güncel Nvidia sürücüsünü yükleyip sistemi yeniden başlattım.
Yüklenirken bir sorun olmadı mı? BIOS default halde mi? Harici PCIE güç kablosu bağlantısı varsa takılı mı? Diğer monitörleri çıkardınız mı? Dönüştürücü ile bağlı değil dimi?

Herhangi bir sorun olmadı yüklemede.
Bios default halde.
6 ve 8 pinlik güç kabloları takılı ve durum ledleri yeşil yanıyor.
Tek monitör DVI kablosu ile dönüştürücü olmadan takılı.
Birde BIOS görüntüsü ekliyorum aşağıya. Memory clock değeri normalmidir?

Edit: Güncel AIDA64 raporunu istemişsiniz şimdi farkettim. Birazdan ekliyorum.

Edit 2 : AIDA64 raporu

Dosya Ekleri

• 20190801_011448.jpg
    20190801_011448.jpg
    307,9 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:

Geri
Yukarı