NVIDIA 2070 Super+AMD Ryzen 5 3600 performans sorunu

1mNotHero

Centipat
Öncelikle merhabalar.
Ağır derecede severek oynadığım oyunlar olan PUBG ve CS GO üzerinden yorumlayarak bu konuyu açtım. Arkadaşlar öncelikle sizlere sistemimi tanıtayım.

Kasa: Xigmatek İstanbul 4x120mm fan X-Power 650W 80 Plus midt ATX.
SSD: WD 500 GB (3430 MB Okuma/2500MB yazma)
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2070 Super Trio.
RAM: G.Skill 16 GB 2x8 Neo DDR4 3200 MHz(BIOS'dan 3200 MHz'e cektım)
Monitör: ASUS 24" 0.5 ms 165 Hz.
Anakart: ASUS TUF Gaming X570.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz.

Şimdi gelelim sorunuma. PUBG'de 2 gün önce gelen vikendi haritasında FPS'im yeri geliyor 70-80-90'lara kadar düşebiliyor(Very Low) ayarlarda ve squadda erangelde solo da 160-170LERI gördüğümde oluyor cok kısa süreliğine ama 80-90LARI da ben anlam veremedim. Ayrıca denetim masası performans ayarlarından NVIDIA ekran kartı ayarlarına Driver güncellemeler vs Vs'sine kadar her şeyi yaptım fakat bu performans sorununa neyin neden olduğunu anlayamadım. PUBG'de optimizasyon sorunu var diyenler olabileceğini düşündüğüm için, sistemi satın almadan önce CS:GO için AMD Ryzen5 ve 2070 Super sistemlerinin YouTube'da oyunlar için benchmarklarına baktım ve CS:GO dustıı haritasında FPS'in 230-300 arası gezdiğini gördüm. Bunlar mı abartı yoksa ben mi düşük FPS alıyorum öyle geliyor çözümleyemedim. Yani bu sistem Ultra ayarlarda 130.8 FPS gösteriyor fakat ben Low ayarlarda PUBG için konuşuyorum ort 130 FPS almıyorum. Konuyla ilgili düşüncesi olan veya kardeşim alman gerekeni alıyorsun zaten diyen herhangi bir yorumu olan varsa lütfen cevap talep ediyorum.
Ekleme olarak sistem daha 1 haftalık değil. Yeni satın alındı bunu da eklemek isterim.

Son düzenleme:
PUBG, CS:GO gibi ayarları kısıp 500 FPS alınan bir oyun değil. Yayıncıların kullandığı 2080Ti sistemlerde de benzer durumlar var. 160-170 ve 80-90 FPS'lerin ortalaması da 130 zaten. Ayrıca sistem 1080P için fazla güçlü, ekran kartından verim almak için, aynı zamanda iyi bir oyun deneyimi için bazı ayarları açmak gerekiyor. Sistem fazlaca güçlü olduğu için FPS kaybı yaşanmaz. Oyunun optimizasyonu kötü bu da bir gerçek, haritaların kimi yerlerinde ekstra FPS düşüşleri yaşanıyor. İdeal ayarlar, Kenar yumuşatma ve doku ultra, diğer ayarlar en düşük; kare oranını yumuşatma ve keskinleştirme kapalı.

PUBG, CS:GO gibi ayarları kısıp 500 FPS alınan bir oyun değil. Yayıncıların kullandığı 2080Ti sistemlerde de benzer durumlar var. 160-170 ve 80-90 FPS'lerin ortalaması da 130 zaten. Ayrıca sistem 1080P için fazla güçlü, ekran kartından verim almak için, aynı zamanda iyi bir oyun deneyimi için bazı ayarları açmak gerekiyor. Sistem fazlaca güçlü olduğu için FPS kaybı yaşanmaz. Oyunun optimizasyonu kötü bu da bir gerçek, haritaların kimi yerlerinde ekstra FPS düşüşleri yaşanıyor. İdeal ayarlar, Kenar yumuşatma ve doku ultra, diğer ayarlar en düşük; kare oranını yumuşatma ve keskinleştirme kapalı.

Bazı ayarları açmak gerekiyor demenizden kastınız nedir? Öğrenebilirmiyim çünkü sistemin gerektirdiği yeterli performansa ulaşmak istiyorum. Ama şöyle bir durum var sayın Midgardian,aynı yerlerde GTX 1060 intel i5 7.veya 8.nesil işlemcili 2.6 ghz sistemi olan arkadaşımla fps değerlerimiz yakın seyrediyor genelde. Yani DUO modunda soruyorum kanka burada kac fps alıyorsun diye 100 diyor bende aynı sekilde 100 gibi fps alıyorum. Yani bu sistemi cok heyecanlı bir şekilde satın aldığımda Fpsim 3 hanenin aşağısına düşmez diye düşünüyordum. Şimdi bu karşılaştırmayı yapınca da insanda doğal olarak şüphe uyandırıyor acaba benim sistemimde mi bir sıkıntı var diye. Kenar yumuşatma ve doku orta ayarlarda bu arada. Sizin öneriniz nedir sistem doğru fpsleri mi veriyor diyorsunuz şimdi ?

PUBG böyle bir oyun diyorum. Optimizasyonu daha iyi oyunlarda farkı test etmek iyi olabilir. PUBG sistem kıyaslaması için doğru oyun değil.

Ekran kartı 1080P çözünürlük için fazlasıyla güçlü, kimi ayarları açmak oyunda FPS kaybına neden olmaz. Yani tüm ayarları kısmak da daha fazla FPS aldırmıyor. Sistemin gücü sebebiyle bu böyle. Sınırda bir sistem olsa ayarları en düşüğe çekmek fayda ederdi. Senin yaptığın düşük ayarlarla gözünü yormak biraz.

Son düzenleme:
Başka oyun yok mu deneyebileceğin? Oyunun verebildiği bu, delirmek gereksiz. Beğenmiyorsan bir sürü alternatif oyun var, canını neden sıkıyorsun? Sadece 2060'lı arkadaş ve sen değil, oyunu oynayan herkeste durum böyle. :) Ben oyunu mecvut haline rağmen keyifle 3 senedir oynuyorum. Eksikleri yanında iyi yaptığı şeyler de var. FPS sende 90'a düştüğünde ortalama bir sistemde 20-30'a düşüyor. Bu oyun gün içinde 2 milyon aktif oyuncudan bazı saatlerde 50 binlere düştü. Bunun da bazı sebepleri var. :)

Biosa girip güç moduna bakar mısınız ? Enerji modunda ise yüksek performansa çekin.
Bahsettiğiniz işlem bu mudur? Bu ise şuan optimale çektim. Fakat bunun sistemime bir zararı var mıdır test etmeden önce sormak isterim?
Bahsettiğiniz işlem bu mudur? Bu ise şuan optimale çektim. Fakat bunun sistemime bir zararı var mıdır test etmeden önce sormak isterim?
Bu işlemi de yaptım fakat hiç bir değişiklik söz konusu değil. Hala aynı fps değerlerini alıyorum. BIOS Güncel daha dün ekran karti driverlarını silip tekrar yüklemedim ama yok nafile. Bu neden böyle oluyor anlamış değilim.
Başka oyun yok mu deneyebileceğin? Oyunun verebildiği bu, delirmek gereksiz. Beğenmiyorsan bir sürü alternatif oyun var, canını neden sıkıyorsun? Sadece 2060'lı arkadaş ve sen değil, oyunu oynayan herkeste durum böyle. :) Ben oyunu mecvut haline rağmen keyifle 3 senedir oynuyorum. Eksikleri yanında iyi yaptığı şeyler de var. FPS sende 90'a düştüğünde ortalama bir sistemde 20-30'a düşüyor. Bu oyun gün içinde 2 milyon aktif oyuncudan bazı saatlerde 50 binlere düştü. Bunun da bazı sebepleri var. :)
Söylemeye çalıştığım şey oyunun verebildiğini bana verememesi durumu. Yakın sistemlerde arkadasım var ve bu derece düşük değerlerde fps almıyor. Anlatmaya çalıştığım şey bu. Ama güzel dille bana cevap verdiğin için ayrıca teşekkür ederim dostum.

Dosya Ekleri

• IMG_5914.jpg
    IMG_5914.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
Herhangi bir zararı yok dostum.
Söylediğiniz işlemi az önce yaptım. Fakat bi farklılık göremedim. Oyun esnasında CPU kullanımı %45-50 arası gidip geliyor GPU ISE %80-90 Arası. Low ayarlarda PUBG'de şehre inerken 80 lere düşmek fazlasıyla canımı sıkıyor. Yani GTX 1060 ekran kartı ile aynı fps değerlerini alan arkadaşım var. CS de de 170-200 arası gidiyor geliyor FPS değerleri. Normal değil. Ve çözümü nedir hiç bir fikir çıkmıyor daha önce aynı sorunla konu acan bir arkadas buldum fakat o da bir çözüm bulamamıs. Acaba PSU mu yetersiz ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı