Nvidia 9800 GT sürücü güncelleme sonrası performans düşme sorunu

enes39

Kilopat
Daha fazla  
Nvidia'ya gelen son güncelleme sonrası bilgisayarımda ani FPS düşüşleri yaşamaya başladım. 3-4 gündür bunun cevabını arıyorum fakat olmadı, eski sürücüye dön seçeneğini kullandım, olmadı. Sistem geri yükleme yaptım fakat olmadı.
Bilgisayar özelliklerim:
  • 8 GB RAM
  • Nvidia Geforce 9800 GT ekran kartı. (Bir de şey var ekran kartımın yaklaşık top. Bellek yazıyor orası önemli mi bilmiyorum fakat orası 4069MB yazıyor.)
  • Intel(R) Core(TM) i5 CPU (3.20GHz)
  • Windows 7 64 bit kullanıyorum.
Şunu da söylemem gerek galiba son sürümde kasma yapıyordu, eski sürüme geçtim fakat kasmalar hala devam ediyor. En yakın zamanda cevaplarınızı bekliyorum lütfen :kararsız:

Bilgisayarım masaüstü bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows7 için en kararlı sürüm 306 sürümüdür.
Daha fazla performans alabilmek için güncelleme hikayelerine aldanmayınız.
Aynı ekran kartını ben 10 yıla yakındır kullanmaktayım.

Peki o 306 sürümünü nereden indirebilirim acaba yardımcı olabilir misin ?

Büyük bir heyecanla cevabını bekliyorum, çözmek istiyorum artık şu sorunu...

Buradan.
Grafik Sürücüsü - GeForce 306.97 Driver | NVIDIA
DİKKAT!
PC de bulunan sürücü güncellenmesini tam anlamıyla silebilmelisin. Aksi takdirde bu sürücüyü ya kuramayacaksın, ya da kursan bile güncellenmiş eklentilerden dolayı yine performans alamayacaksın.
Tam anlamıyla sürücülerin ve uygulamaların kaldırılmasını bilmiyorsan, sistemi yeniden kurmanı öneririm.
Yani format atmak.
İLAVE NOT:
İşletim sisteminizin 64 bit olduğu varsayımı ile 64 bit sürücü versiyonu önerilmiştir.
İşletim sisteminiz 32 bit ise aynı sürücünün 32 bit versiyonunu link içeriğinden bulup indirebilirsin.

Aygıt Yöneticisinden Ekran kartıma gelip sürücüyü kaldır desem, olmaz mı, ya da sesli iletişim kurabileceğimiz bir yer var mı müsait isen gerçekten çözmek istiyorum .

Ve ben aynı siteden güncel versiyonunu indirmiştim acaba hata mı yaptım, o yüzden mi oluyor. O siteden yükledim son sürücüyü. O yüzden mi böyle oluyor anlamadım açıkçası. Cevabını bekliyorum.

Sürücüyü ve güncellemeleri o şekilde kaldıramazsın. Windows klasörü içerisinde bulunan tüm Nvidia yazılımlarını da kaldırabilmen gerekmektedir.
Güncel diyerek kurulan her sürücü sisteme performans sağlamaz. Aksine uyuşmazlık yaratıp, senin başına gelenler gibi sistemde aksaklıklara da sebebiyet verebilir.
Güncel diye hangi işletim sistemine ait sürücüyü kurdun?
Güncel diye hangi GPU'ya uygun sürücüyü kurdun?
Güncel sürücüyü nereden edindin?
Güncel sürücüyü nasıl kurdun?
Güncel sürücülerin desteklenebilmesi için anakart kaynaklarındaki özel donımların teknik verilerini bilebiliyormusun ?
Yukardaki sorularım geneldir. Güncel diye rasgele sürücüler kurulmamalıdır.

Galiba ben çok yanlış yaptım o zaman. İlk yaptığım şey aygıt yöneticisinden ekran kartımı seçip sürücüyü güncelleştir demek oldu. Ondan sonra kasmalar başladı, ben de nvidianın sitesine girip 342.01 sürücüsünü kurdum fakat düzeltemedim, sonra sistem geri yükleme yaptım çare olmadı. Şuan ne yapacağım bilmiyorum.

Bunun format dışında çözümü olabilir mi ? Kaldırmak ile ilgili bilgin varsa anlatabilir misin ne yapmam gerekirse yaparım. Resim falan da atabilirim istersen...

Nvidianın sitesinden 342.01 i indirirken temiz kurulum adlı bir seçenek vardı, orada eski nvidia yazılımları silinir diyordu hem eski sürücü silinmedi mi yani ?

Nvidia'nın kendi yazılımı ile önce tüm sürücüleri ve sürücü bileşenlerini kaldır.
PC bu haliyle düşük çözünürlükte çalışabilmelidir.
PC yi birkaç kez yenide başlat. Windows sürücü arar da sürücü yüklemeye çalışırsa izin verme iptal et.
Sonra linkini vermiş olduğum sürücüyü indir ve sürücü yükleme seçeneklerinden TEMİZ KURULUM yap.
Muhtemelen sorun düzelecektir.
Ankara içi Batıkente yakın oturuyorsan, gel beraber yapalım derdim.

Nvidianın kendi yazılımı ile tüm sürücüleri ve sürücü bileşenlerini nereden kaldırabilirim, ve sürücüleri kaldırdıktan sonra bilgisayar açılabilir mi ki ? Tabi ki sen daha bilgilisin senin cevapların önemli benim için.
Maalesef Kırklarelide oturuyorum :D

Bana vaktini ayırdığın için de ayrı bir teşekkür ederim...

Nvidianın kendi yazılımı ile tüm sürücüleri ve sürücü bileşenlerini nereden kaldırabilirim, ve sürücüleri kaldırdıktan sonra bilgisayar açılabilir mi ki ? Tabi ki sen daha bilgilisin senin cevapların önemli benim için.
Maalesef Kırklarelide oturuyorum :D

Bana vaktini ayırdığın için de ayrı bir teşekkür ederim...

Cevabını beklemekteyim...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı