Nvidia CEO'su Huang ''Ray Tracing desteklemeyen ekran kartı almak tam bir delilik''

Nvidia'nın satış biligleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı, bununla birlikte Nvidia'nın CEO'su olan Huang, RTX ile ilgili birkaç açıklama yapmıştı.
Özellikle de RTX Super ile ilgili; Super serisi süper bir başlangıç için gerekli. Biz yeni bir kart alacaksak ve en az 2 yıl kullanacaksak Ray Tracing desteklemeyen kart almak tam bir delilik. Ray Tracing destekleyen oyunların sayısı her geçen gün artmakta. Super serisi gelecek yılın tamamı boyunca iyi bir konumda olacak.
Jensen-Huang-GeForce-RTX.jpg

Huang, ''RTX ekran kartı almak geleceğe yönelik olur'' dedi. Ancak ironik olarak kendileri GTX 16 serisi çıkarttı.

Neler düşünüyorsunuz?

Teknolojisi daha emekleme aşamasında ve bu kadar boş yapmış, anladım hocam. Videoları izledim, birebir test ettim ve FPS düşüşüne değer bir fark yok. Akıcılığı her zaman görselliğe tercih ederim, 2021'de çıkan oyunlardaki RT'yi 2060 yapamazsa o zaman görürüz geleceğe yönelik olayını.

Teknoloji tam anlamıyla oturduğunda çılgın şeyler geleceğine eminim. Demolarda ışıkların ne kadar gerçekçiliğe etki ettiği açıkça görülüyor. Umarım bu teknoloji daha da yaygınlaşır.

NVIDIA'nın satış biligleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı, bununla birlikte NVIDIA'nın ceo'su olan huang, RTX ile ilgili birkaç açıklama yapmıştı.
Özellikle de RTX super ile ilgili; super serisi süper bir başlangıç için gerekli. biz yeni bir kart alacaksak ve en az 2 yıl kullanacaksak Ray Tracing desteklemeyen kart almak tam bir delilik. Ray Tracing destekleyen oyunların sayısı her geçen gün artmakta. Super serisi gelecek yılın tamamı boyunca iyi bir konumda olacak.
Eki Görüntüle 429015

Huang, 'RTX ekran kartı almak geleceğe yönelik olur' dedi. Ancak ironik olarak kendileri GTX 16 serisi çıkarttı.

Neler düşünüyorsunuz?
Büyük ihtimalle gelecekte neredeyse bütün oyunlarda ışın izleme desteği olcağından bunu söylüyor. Ayrıca GTX 16 serisini çıkartmaları bana normal geliyor. Çünkü şu anda ışın izleme teknolojisi olsa bile en iyi ışın izleme teknolojisi değil. İlk veriler gibi. İlk Bit sonra kilobit sonra megabit gibi gidecek. Yani ışın izleme teknolojisi her geçen gün değişecek. Bu yüzden de hem günümüzdeki bütün oyunlarda ışın izleme teknolojisi olmadığı için hem de olan oyunlarda da düşük ışın izleme performansı olduğu için ışın izleme teknolojisi olmayan ekran kartları bir süre daha çıkacak diye tahmin ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu teknoloji aslında bütün oyunlara gerekli. Ark veya Atlas oynayanlar bilirler. Kapalı alanda yaktığınız ateş dışarıyı aydınlatıyor berbat bir şekilde. Bu tür grafik problemlerini çözecektir. Ancak Nvidia 2000 serisi Ray Tracing in demosu olur ancak. Sadece görmek için bir kaç uygulamada bakarız, sonra kaybedilen performansa değecek bir şey yok diye kapatırız.
Şöyle açınca performans kaybetmeyecek kart yapsınlar sonra da adam gibi fiyata satsınlar. Öyle sanki ekstra özel bir şeymiş gibi bu fiyatlara satmaya çalıştıkça olmaz maalesef.

Ayrıca bugün itibarı ile yeni sayılan GTX 1600 serisi kart alan herkes deli oldu, hayırlı olsun.

AMD tarafındaki haberlere bakılırsa daha doğrusu iddialarına bakılırsa 1-2 sene içinde çıkaracakları Ray Tracing destekli kartlarında FPS düşüşü olmadan bu destek kullanılabilecek. Evet, RT desteği olmayan kart almak delilik ama 5 sene sonra falan şimdi değil :)

Şu an RTX var diye kart alınmaz açıkça, ileride, o bahsi geçen "Geleceğe Yönelik" kısmı başlı başına yalan zaten, 2080Ti alsan bile gelecekte olacak olan Ray tracing teknolojisi farklı olacak, hem de çok farklı. Büyük ihtimalle 2080Ti'nin kendi RT'si buna uyumlu olmayacak, olsa da kötü çalışacak.
Hele ki 2060, 2070 gibi kartlar zar zor RT'yi kaldırırken ileride RT açma tuşunu bile vermezler.

Şu anlık Ray tracing alphada gibi bir şey, ne olduğu, ne olacağı belli değil, her an değişebilecek bir teknoloji. 2 kıytırık oyunda açmak için ekstra 500-600 TL vermeye hiç gerek yok, nede olsa CSGO oynarken yine 4:3 en düşükte oynayacaksınız.

Şahsen şimdilik RT'yi bir özellik olarak saymayı doğru bulmuyorum. Ne olduğu belli değil, hazır bile değil. Şu anlık yenilikçi bile değil, zaten olan grafiği farklı bir yöntemle oluşturup FPS düşüşü yapmaktan başka işe yaradığını sanmıyorum, testler, benchmarklar, her şey ortada.

Jensen'i dinlemenizi tavsiye etmiyorum, her AMD kendi ürününden daha iyi ürün çıkardığında çıkıp vıdı vıdı yapıyor maşallah. Freesync çıktı, eleştirdi, sonra gidip G-SYNC'yi sona erdirdi. Radeon VII çıktı, yine eleştirdi, aldı, sustu. Şimdide 7nm Navi kartlar çıkınca eleştiriyor, komedi. Daha hiç AMD tarafından birinin çıkıpta "Hele hübe sizde 7nm yok, 7nmsi olmayanda kartına kart demesin." diyen olmadı. İlginç bir durum.

Reklamın iyisi, kötüsü yoktur. Adam ürününü satmaya çalışıyor, ben de olsam aynı şeyi söylerdim. Fakat Battlefield V'te RT'yi denedim. çok güzel. Fakat çok performans kaybı oluyor. Birçok oyuna getirseler bile şu performans kaybı sorununu çözmeliler. 2850₺ verdiysem, en azından RT ile 60 FPS almalıyım. Ben de bu RTX 2060'ı sırf 1060'dan daha performanslı olduğu için aldım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı