NVIDIA DLSS çok abartılıyor

Ekran çözünürlüğünüz de önemli. 1440P'de DLSS açınca atıyorum 1080P render performansı alırken yapay zeka ile upscale edilen kaynak 1080P olabilir. Ama 1080P monitörde DLSS açınca yapay zeka atıyorum 720P'den tahmin ediyor. Bu durumda sizce hangisinde daha isabetli çizimler olur.
Ayrıca 1440P için önerilen kartta DLSS ile 1080P performansı alırsan FPS artışın çok fazla olur. RDR2 gibi oyunlarda aradaki performans farki FPS cinsinden sizi tatmin etmez ama buna yüzde cinsinden bakmalısın.
1080P için önerilen kartta ise DLSS açınca 720P performansı alırsan FPS artışın önceki senaryoya kadar çok olmayabilir. Çünkü kart o kadar güçlü olmayabilir, daha önemlisi zaten aldığın FPS işlemcin için idealken, 1080P'de DLSS açarak 720P performansı almaya çalışırken işlemci darboğazına girebilirsin. Ayrıca RDR2 gibi oyunların motoru ve kodlamasıyla ilgili ne kadar güçlü kart kullansan da FPS bir CS-GO, R6 Siege gibi artmayabilir.

Hâlâ bu teknolojiyi yerin dibine sokan kişileri anlamaktan güçlük çekiyorum. Arkadaşlar 1080 pikselde illaki farkı hissedersiniz en az 1440p de kullanın ki farkı hissetmeyesiniz. 1440P'den düşük çözünürlüğe anlık doldur boşaltta gözleriniz çok algılayamaz ama 1080p de algılar.

Kendim rdr2 de dlss kalite modunda kullanıyorum. 1440p monitörde rtx 3070 ekran kartım ile her şey ama her şey en yüksekte 25-35 arası fps alıyorum dlss açınca fps 55-65 arasına fırlıyor. Değer mi değer.

%25-30 luk bir artış söz konusu dlss kalite modunda bile. %25 fazla fps almak için benim rtx3080ti ye geçmem gerekiyor ki bu cebimden 10 bin tl vermek demek.

Son düzenleme:
Hâlâ bu teknolojiyi yerin dibine sokan kişileri anlamaktan güçlük çekiyorum. Arkadaşlar 1080 pikselde illaki farkı hissedersiniz en az 1440p de kullanın ki farkı hissetmeyesiniz. 1440P'den düşük çözünürlüğe anlık doldur boşaltta gözleriniz çok algılayamaz ama 1080p de algılar.

Kendim rdr2 de dlss kalite modunda kullanıyorum. 1440p monitörde rtx 3070 ekran kartım ile her şey ama her şey en yüksekte 25-35 arası fps alıyorum dlss açınca fps 55-65 arasına fırlıyor. Değer mi değer.

%25-30 luk bir artış söz konusu dlss kalite modunda bile. %25 fazla fps almak için benim rtx3080ti ye geçmem gerekiyor ki bu cebimden 10 bin tl vermek demek.
O zaman 2K çözünürlük için DLSS performansı iyi denilsin ve 2K monitörü olanlar kullansın. Neyin boşunu yapıyorsun? Çoğu kişi 1080p kullanıyor zaten bu şekilde de görüntü berbat. Bıktırdı artık boş Nvidia fan boyluğunuz.

O zaman 2K çözünürlük için DLSS performansı iyi denilsin ve 2K monitörü olanlar kullansın. Neyin boşunu yapıyorsun? Çoğu kişi 1080p kullanıyor zaten bu şekilde de görüntü berbat. Bıktırdı artık boş Nvidia fan boyluğunuz.
Ben başka oyunlarda sorunsuzum.
Tek oyuna gore yorun yapma.

O zaman 2K çözünürlük için DLSS performansı iyi denilsin ve 2K monitörü olanlar kullansın. Neyin boşunu yapıyorsun? Çoğu kişi 1080p kullanıyor zaten bu şekilde de görüntü berbat. Bıktırdı artık boş NVIDIA fan boyluğunuz.

Bu nasıl bir üslup? Nerede fanboyluk bir yazımı gördünüz? Yazımda 1080p monitör kullanıyorsanız DLSS teknolojisinin zaten çoğu oyunda gereksiz olduğunu nasıl anlayamadınız da böyle bir üslup takınıyorsunuz? RTX3060 ile 60 FPS alamıyor musunuz da DLSS açıyorsunuz? RTX3070 ile 60 FPS alamadığım için DLSS kullanıyorum. %25-30 fps kazancı ve cebimden çıkmayan 10 bin Türk lirasi diyorum fanboy deniyor idrak edemediğiniz için size üzüldüm açıkçası.

Bu nasıl bir üslup? Nerede fanboyluk bir yazımı gördünüz? Yazımda 1080p monitör kullanıyorsanız DLSS teknolojisinin zaten çoğu oyunda gereksiz olduğunu nasıl anlayamadınız da böyle bir üslup takınıyorsunuz? RTX3060 ile 60 FPS alamıyor musunuz da DLSS açıyorsunuz? RTX3070 ile 60 FPS alamadığım için DLSS kullanıyorum. %25-30 fps kazancı ve cebimden çıkmayan 10 bin Türk lirasi diyorum fanboy deniyor idrak edemediğiniz için size üzüldüm açıkçası.
İnsanları sinirlendirecek boş yorum yapıyorsunuz çünkü. Yazımda teknolojinin etkisini merak ettiğim için açtığımı söyledim zaten. Yeterli FPS alamıyor musunuz diyorsun hala. Kime neyi anlatıyorum ki işte. Fotoğrafta her şey net. ÇÖP. Anlaması ve görmesi bu kadar zor mu. Her şey piksel piksel. Daha gelip agresif agresip boş boş savunurlar yok 2K yok bilmem ne.

İyi güldürdünüz yahu :) hâlâ da anlamaktan uzaksınız. DLSS belli sınırlarda kaliteden ödün verip performans arttıran bir teknolojidir. 1080p de bu farkı hissedebilirsiniz. 1440p ve üstü çözünürlükte bu farkı hissetmeniz zorlaşır. İnsanların cebinden çıkmadan %25 FPS kazancı kazanıp 1440p üstünde de bu kalite kaybını hissettirmesi zor olan bir teknolojiye çöp demeye kimsenin hakkı yoktur. Kendimce beğendim deyip geçersiniz insanlar da bu teknolojiden kaliteli yararlanmak istiyorsanız 1440p üstü monitör kullanmanız gerektiğini yazar. Teknolojiyi yere gömmek nerenin mantığında yatar? Aynı şeyin AMD'nin FSR 2.0 teknolojisinde de olmasını umuyorum hatta umarım ki DLSS'den daha iyi olur. Umarım sonunda anlarsınız ve ahlaki konuşmayı da öğrenirsiniz.

Arkadaşlar merhaba. RDR 2'yi sorunsuz bir şekilde Ultra grafiklerde 90 FPS civarı oynuyorum. Ekran kartım RTX 3060. DLSS teknolojisinin görüntüye ve performansa etkisini merak ettim. Test edip karşılaştırmak istedim. 10-15 civarı FPS artışı oluyor ama oyun oynanabilir seviyede olmuyor maalesef. Çoğu oyun kanallarındaki tanıtımda bakın hiçbir fark yok gibi pazarlanıyor. Atacağım fotoğrafta Arthur'un saçlarına bakın sadece :). Maalesef tamamen balon ve kullanılacak gibi değil.

Eki Görüntüle 1356778

Bu oyunda DLSS bir tık sıkıntılı zaten. RDR 2'ye DLSS geleli de fazla olmadı. DLSS'in daha optimize olduğu oyunlarda denerseniz memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı