NVIDIA DLSS çok abartılıyor

Ben GeForce NOW da Cyberpunk 2077 de DLSS açtığım zaman bir fark olmuyordu. Belki oyuna göre değişiyordur. Fakat görüntü bozulması normal. Sonuçta çözünürlük düşürüp onu upscale ediyor. İlerleyen zamanlarda daha da geliştirilir.

Ben GeForce NOW da Cyberpunk 2077 de DLSS açtığım zaman bir fark olmuyordu. Belki oyuna göre değişiyordur. Fakat görüntü bozulması normal. Sonuçta çözünürlük düşürüp onu upscale ediyor. İlerleyen zamanlarda daha da geliştirilir.
Benim gördüğüm kusur sadece bu başka yok. Oda dediğinize göre zamanla düzelecek.

Aslında dlss bugun kullanılcak bir teknoloji değil mesela bendede 3060 ti var atıyorum ultra da 80 90 fps suan alıyorsan dlss acma ama 5 sene sonra cıkacak oyunda(tabi Allah nasip ederse) ekran kartın eskiyeceği için dlss ozaman işimize yarar hatta belki guncellemelerle daha da iyi olur.

Arkadaşlar merhaba. RDR 2'yi sorunsuz bir şekilde Ultra grafiklerde 90 FPS civarı oynuyorum. Ekran kartım RTX 3060. DLSS teknolojisinin görüntüye ve performansa etkisini merak ettim. Test edip karşılaştırmak istedim. 10-15 civarı FPS artışı oluyor ama oyun oynanabilir seviyede olmuyor maalesef. Çoğu oyun kanallarındaki tanıtımda bakın hiçbir fark yok gibi pazarlanıyor. Atacağım fotoğrafta Arthur'un saçlarına bakın sadece :). Maalesef tamamen balon ve kullanılacak gibi değil.

Eki Görüntüle 1356778

Kanka benim merak ettiğim 90 FPS nasıl alıyorsun benim arkadaşım ki de 3060 fakat 50 60 FPS civari alıyor tüm ayarlar Ultra'da mi?

Arkadaşlar merhaba. RDR 2'yi sorunsuz bir şekilde Ultra grafiklerde 90 FPS civarı oynuyorum. Ekran kartım RTX 3060. DLSS teknolojisinin görüntüye ve performansa etkisini merak ettim. Test edip karşılaştırmak istedim. 10-15 civarı FPS artışı oluyor ama oyun oynanabilir seviyede olmuyor maalesef. Çoğu oyun kanallarındaki tanıtımda bakın hiçbir fark yok gibi pazarlanıyor. Atacağım fotoğrafta Arthur'un saçlarına bakın sadece :). Maalesef tamamen balon ve kullanılacak gibi değil.

Eki Görüntüle 1356778
RDR2'nin doku kalitesi zaten iyi değil ki.
Normal hali nasıl? Ve ekran kartındaki yapay zeka çekirdeklerinin sayısına göre fark eder DLSS performansı.

Shadow of the Tomb Raider da 3070 le 2K da 70-80 FPS civarı alıyordum sonra bir ayarı değiştirdim baktım 25-30FPS falan yükseldi bilinçsiz yapmıştım o ayar DLSS ayariymis. Bazı oyunlarda acayip fark ediyor.

Kanka benim merak ettiğim 90 FPS nasıl alıyorsun benim arkadaşım ki de 3060 fakat 50 60 FPS civari alıyor tüm ayarlar Ultra'da mi?
Evet. Test videolarına bakın bir isterseniz arkadaşınızdaki işlemciyle. Kısa 10 saniyelik video atabilirdim ama 10 gün önce oyunu bitirip sildiğim için atamıyorum maalesef :(.

Haklısın kardeşim. 1080p'ye upscale ederken çok da iyi sonuçlar vermiyor. En iyi sonucu sadece 4k'ya kalite modunda upscale ettiğinde kalite gerçek 4kya benziyor. Daha iyi yapıyor diyenlere bakma. Evet öyle bir olay var, ama DLSS daha iyi olduğu için değil, oyunun kendi TAA çözümü olmadığı veya çok kötü olduğu için size öyle geliyor.
Yapay zeka ile de piksellerin olması gerektiği yeri buluyor diye bir şey yok. Nvidia bunu başta DLSS 1.0' deyken, her oyunu tek tek sunucularındaki makine öğrenmesine (yapay zeka değil) 8K'da eğitip, oynarken de ekran kartındaki tensör çekirdekleri ile çıkarımlamayı denedi ancak gerçek zamanlı olarak yapmaya çalışınca çok sorunlu olduğunu anladı. Sonra DLSS 2.0'da makine öğrenmesi ile genel bir algoritma oluşturup, DLSS 2.0'ın hareket vektörü sağlayan her oyun motoruna entegre edilebilmesini sağladı. O zamandan beri DLSS tensör çekirdeklerini kullanmıyor. Yani şimdiki DLSS, şu AMD'nin yeni çıkardığı FSR 2.0 gibi bir şey, sadece genel bir algoritma artık. Ancak Intel'in çıkardığı XeSS ise gerçekten karedeki pikselleri analiz edip upscale ediyor. Nvidia, hem AMD'nin her ekran kartında kullanılabilen çözümüne, hem de Intel'in gerçek ve başarılı makine öğrenmeli metoduna karşılık, kendisi de DLSS 3.0'da gerçekten makine öğrenmesinin kullanıldığı daha kaliteli ve rekabetçi bir metod çıkaracağına dair sızıntılar var. Bu gerçekse RTX 4000, RX 7000 ve Xe 9 serileri duyurulduğunda bu sefer biz oyuncuların eline gerçek çözünürlükten ayırt edemeyeceğimiz upscale metodları geçecektir. Üstelik bunları dahili ekran kartı olan kişiler bile kullanabilecek.

Geri
Yukarı