NVIDIA ekran kartında Reflex nasıl çalışıyor?

Qualty

Hectopat
Makaleler
1
NVIDIA kartlarda reflex nasıl çalışıyor? Sadece giriş gecikmesini mi azaltıyor? Açık ve açık+takviye arasındaki fark nedir? Mouse ve monitör desteklemiyorsa nasıl oluyor?

Takviyede biraz daha performans veriyor diye biliyorum ama olay şu. Mouse tıklamalarınız direkt olarak ekran kartına iletilerek görüntüye yansıyor. Aradan işlemci durağını çıkararak tıklamanın ms süresini kısıyor diyelim.

Takviyede biraz daha performans veriyor diye biliyorum ama olay şu. Mouse tıklamalarınız direkt olarak ekran kartına iletilerek görüntüye yansıyor. Aradan işlemci durağını çıkararak tıklamanın ms süresini kısıyor diyelim.

Açık+takviye de herhangi bir kaybım oluyor mu?

Destekleyen oyunların içinden ayar menüsünden aktif ediliyor. Gecikmeyi düşürüyor. Açık+takviye en fazla düşüren mod ama detayı belirsiz. Destekli mause ve klavye gibi donanımlar alırsan onların gecikmesini de azaltıyor.

Monitörüm desteklemiyorsa gecikme süresini göremeyecek miyim?
Sanırsam öyle oluyor Reflex+Boost açıksa ekran kartı en yüksek frekansa kendini sabitler. Ekran kartının frekanslar arasında geçiş yapması da zaman alır. Güç tüketim ve ısının artması lazım.

Reflex'in ne olduğu açıklandığı için aynı şeyi söylemeye gerek yok. Bu yüzden deneyimlemiş birisi olarak modlarından bahsedeyim.

Ultra ya da Etkin + Yükseltmeli modda ekran kartın boost frekansında çalışacak ve kart normalden biraz daha fazla kaynak tüketerek daha düşük sistem gecikmesini sağlayacak. Ancak sadece Etkin'de kullanmak fazlasıyla yeterli olur. İstersen Ultra'da da kullanabilirsin ama rekabetçi oyunlar haricinde Ultra'nın bir olayı yok bence.

Çok daha düşük gecikmelere inmek istersen Nvidia'nın Frames Win Games propagandasına uygun bir sistem toplayabilirsin. Bu da kabaca, oynadığın oyunda ya da oyunlarda verebileceği en yüksek performansı sağlayan bir sisteme geçmek demek. Profesyonel bir arenada oynamıyorsan veya yüksek bir bütçeye sahip değilsen en tepeye ihtiyacın yok. Günümüzün ortalama bilgisayarlarında RTX 3060 ya da RX 6600 XT olduğunu varsayarsak bu sistemler her şey için fazlasıyla yeterlidir.

Geri
Yukarı