Rehber NVIDIA ekran kartlarında risk olmadan overclock yapımı

squaLLxq

Hectopat
Selam arkadaşlar, benim de bugün öğrendiğim bir yöntemi sizlerle paylaşmak istedim. Belki bilmeyenler vardır.

Unutmayın sadece NVIDIA ekran kartlarında geçerli.

Öncelikle kullanacağımız program GeForce Experience bu linkten indirebilirsiniz eğer yoksa.
1. GeForce Experience programını açıp sağ üst kısımdaki sekmeden ayarlara giriyoruz.
2. Oyun içi yer paylaşımını eğer kapalı ise açıyoruz.

1687550261244.png

3. Daha sonra en üstte hakkımda kısmındaki "Deneysel özellik güncelleştirmelerini etkinleştir" tikini aktif ediyoruz. Ufak bir yükleme yapıp hemen aktifleşecektir.

1687550358622.png

4. "Alt + Z" tuşlarına aynı anda basarak arayüzü açıyoruz.

5. Sağ kısımdaki "Performans" yazısına tıklıyoruz.

6. Otomatik ince ayarı etkinleştir sekmesini aktif hale getiriyoruz.

Etkinleştirdikten sonra ortalama 20 dakikalık bir tarama yapacak. Bu tarama yapılırken fan hızınızda artışlar olabilir sıcaklık testleri yapıyor büyük ihtimal.

Tarama bittikten sonra size en uygun görülen ayarı yapacak. Yaptığı ayar düşük gelebilir. Fakat unutmayın yaptığı ayar en stabil çalışabilecek ve bilgisayara zarar vermeyecek bir ayardır. Tatmin etmez ise zaten kendiniz belirli programlarda overclock yapabilirsiniz.

Bende etkisi 5-10 FPS arasında oldu fakat sıcaklıklar 1 derece bile yükselmedi.

Umarım işinize yarar.

Son kısımlara resim ekleyemedim. Arayüzdeyken kullanamıyorum ekran alıntısı aracını. Fakat anlaşılır olduğunu düşünüyorum. Bir sorunuz olursa sorabilirsiniz.

Bazı kişilerde tarama yapmama gibi sorunlar olabiliyor bilgisayarı bir kez yeniden başlattıktan sonra sorun çözülüyor.

Selam arkadaşlar, benim de bugün öğrendiğim bir yöntemi sizlerle paylaşmak istedim. Belki bilmeyenler vardır.

Unutmayın sadece NVIDIA ekran kartlarında geçerli.

Öncelikle kullanacağımız program GeForce Experience bu linkten indirebilirsiniz eğer yoksa.
1. GeForce Experience programını açıp sağ üst kısımdaki sekmeden ayarlara giriyoruz.
2. Oyun içi yer paylaşımını eğer kapalı ise açıyoruz.

Eki Görüntüle 1833804

3. Daha sonra en üstte hakkımda kısmındaki "Deneysel özellik güncelleştirmelerini etkinleştir" tikini aktif ediyoruz. Ufak bir yükleme yapıp hemen aktifleşecektir.

Eki Görüntüle 1833805

4. "Alt + Z" tuşlarına aynı anda basarak arayüzü açıyoruz.

5. Sağ kısımdaki "Performans" yazısına tıklıyoruz.

6. Otomatik ince ayarı etkinleştir sekmesini aktif hale getiriyoruz.

Etkinleştirdikten sonra ortalama 20 dakikalık bir tarama yapacak. Bu tarama yapılırken fan hızınızda artışlar olabilir sıcaklık testleri yapıyor büyük ihtimal.

Tarama bittikten sonra size en uygun görülen ayarı yapacak. Yaptığı ayar düşük gelebilir. Fakat unutmayın yaptığı ayar en stabil çalışabilecek ve bilgisayara zarar vermeyecek bir ayardır. Tatmin etmez ise zaten kendiniz belirli programlarda overclock yapabilirsiniz.

Bende etkisi 5-10 FPS arasında oldu fakat sıcaklıklar 1 derece bile yükselmedi.

Umarım işinize yarar.

Son kısımlara resim ekleyemedim. Arayüzdeyken kullanamıyorum ekran alıntısı aracını. Fakat anlaşılır olduğunu düşünüyorum. Bir sorunuz olursa sorabilirsiniz.

Bazı kişilerde tarama yapmama gibi sorunlar olabiliyor bilgisayarı bir kez yeniden başlattıktan sonra sorun çözülüyor.
Kaç fps alıyordunuz hangi oyunda kaça yükseldi?

Kaç FPS alıyordunuz hangi oyunda kaça yükseldi?

Rainbow Six: Siege'de 132-145 FPS alırken 8-12 arası bir yükselme oldu.
Cyberpunk 2077'de 30-50 arası dalgalı FPS alırken sanki daha stabil bir şekilde 43-52 arası yükseldi.
Tabii şunu da ekleyeyim. Her bilgisayara göre bu değişiklik gösterecektir. Bazı bilgisayarların soğutması iyi ise daha yüksek bir overclock oranı olur. Fazla ısınıyorsa zaten hiç etkilemez yaptığı overclock.
Bu da bir internet sitesinden aldığım oranlar:

1687551319769.png

Hocam dizüstü bilgisayarda yapmak sorun çıkarır mı? Witcher 3 ya da CS:GO'yu uzun süre oynadığım zaman hem adaptörü hem de bilgisayarın arka tarafı çok ısınıyor. Daha iyi performans alalım derken patlatmayalım sonra?

Hocam dizüstü bilgisayarda yapmak sorun çıkarır mı? Witcher 3 ya da CS:GO'yu uzun süre oynadığım zaman hem adaptörü hem de bilgisayarın arka tarafı çok ısınıyor. Daha iyi performans alalım derken patlatmayalım sonra?

Cok isinma varsa zaten maksimum yapacagi 20-30 MHz. Zaten dedigim gibi tarama sirasinda test ediyor. Sicakliklara gore en iyi degeri veriyor. Yapmadan once ve yaptiktan sonraki FPS degerlerine bir bak derim. Eger guzel bir artis var ise overclockla devam et.

Geri
Yukarı