NVIDIA G-Sync teknolojisi nedir?

BATORYA

Hectopat
Merhaba. Bahsettiğim teknolojiyi kapsayan bir monitör almak istiyorum. İnternette yazılana göre değişken kare hızlarında dahi monitör ve GPU'yu koordine ederek akıcılık sağlıyormuş. Oyunlar da takılma veya yırtılma gibi durumları ortadan kaldırıyormuş. Doğru mudur? Almam gerekir mi sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğrudur. Bu teknoloji FreeSync için yazılımken G-Sync özelliği bulunan monitörlerde çip halindedir bu yüzden de biraz daha pahalı G-Sync özellikli monitörler. Eğer G-Sync'e para vermek istemiyorum derseniz böyle bir video işinize yarayabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

FPS değeriniz monitörün tazeleme hızından farklı olursa birkaç istisani rakam dışında (Mesela tazeleme hızının tam yarısı) büyük veya küçük ekran yırtılmaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ve kimi zaman da bunlar çok şiddetli olduğundan berbat bir hisse neden oluyor.

Ama bu tarz teknolojiler (V-Sync başka, o dahil değil) monitörün tazeleme hızını belirli bir aralıkta FPS'e göre değiştirir. Mesela siz 120FPS aldınız ama monitör 144Hz. Yırtılma olabilir normalde. Ama G-Sync monitörü de FPS ile aynı anda 120Hz yaparak bunu önlüyor.

Çalışma mantığı da bu şekilde.

G-Sync Stutter dediğimiz yırtılmayı engelleyerek daha akıcı bir görüntü sağlıyor.

Açıkçası denemeden insanlar önemini anlayamıyor, yüksek kare hızlarında da çalışabildiği için V-Sync'in çok çok üstünde bir deneyim sunuyor.

Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız alınır. Ancak her takılma veya yırtılma bu nedenden dolayı olmaz. O yüzden yaşadığınız sorunun bu olduğuna emin olmalısınız. Lakin DisplayPort ile bağladığınız sürece G-Sync desteği olmayan monitörlerde dahi AdaptiveSync açılabiliyor.

G-Sync, FreeSync, AdaptiveSync gibi senkronlama sistemlerinin olayı şudur; monitörünüz ekran kartının renderlayabildiği kare sayısından daha hızlı görüntü tazeleyebiliyorsa bu yırtılmaya yol açar. Yani monitörünüz 144Hz'de çalışıyor ancak aldığınız FPS 60 ise bu yırtılmaya yol açabilir, G-Sync gibi teknolojiler bunu önlemek için öyle yaşadığınız her yırtılmaya çözüm bulmaz.

Eğer ekran kartınız yeterince güçlü ve monitörün verdiği Hz değerini size Fps olarak rahat rahat veriyorsa çipli G-Sync monitörlere okadar para vermeye gerek yok bence. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Şuanlık GTX 1060 6 GB kullanıyorum. Oynadığım oyunlarda sürekli 60 FPS üzeri alıyorum. Lakin kare hızları sürekli dalgalanıyor 70-80-85 vb bu da akıclık kaybı yaşatıyor bana bu sorunumu çözerse ilaç gibi gelir bana 144 hz bir monitör.

Yeni konular

Geri
Yukarı