Nvidia G-sync Teknolojisi Gerekli Mi ?

BATORYA

Hectopat
İyi akşamlar beyler. Bahsettiğim teknolojiyi içeren bir monitör düşünüyorum. Oyunlarda değişken kare hızları akıcılığı bazen bozuyor bazen de 60 kare hızının altına düştüğünde tekleme oluyor. Bu sistem bu sorunları çözüyor mu kullanan arkadaslar yazarsa sevinirim.

İyi akşamlar beyler. Bahsettiğim teknolojiyi içeren bir monitör düşünüyorum. Oyunlarda değişken kare hızları akıcılığı bazen bozuyor bazen de 60 kare hızının altına düştüğünde tekleme oluyor. Bu sistem bu sorunları çözüyor mu kullanan arkadaslar yazarsa sevinirim.
Bildiğim kadarı ile g-sync nvidia ekran kartına binaen yırtılma önleyici sistem. Kaldı ki bu sistemi destekler monitör olması gerek. Öte yandan Amd(Freesync) teknolojisi için ise Amd ekran kartı lazım ki bu da öyle bir teknoloji. İkisini karıştırmamak lazım. Soruna gelecek olursak, evet bu tarz yırtılmalar için biçilmiş kaftan bu teknoloji. Yeterki donanımlar desteklesin.

Evet ama nasıl ?
Öncelikle monitörünüz de bulunan hz değeri 75 olduğunu farzedelim oyunlarda sisteminiz 75 Fps üstüne çıkabiliyorsa 90 fps değerlerine kadar o zaman oyunlarda yırtılmalar başlar açılabilir. (AAA oyunlarda) Eğer sistem monitörün hz değerini aşamıyorsa o teknolojiyi kullanmanın anlamı yok.
Ben alttaki sistem ile bile 75 hz monitör aldım 144 almadım niye Çünkü yüksek ultra ayarlarda 144 fps aşamıyor.Online oyunlarda aşabiliyor online oyunlardada freesync-gsync özelliği açılmaz açılmaması önerilir bende öyle öneririm.

G-Sync özellikli monitörler pahalı olabiliyor. Bütçeniz nedir bilmiyorum ama, uygun fiyatlara FreeSync destekli bir monitör alıp G-Sync açıp kullanabilirsiniz. Bir de ekran kartınız nedir acaba?

Evet ama nasıl ?
Öncelikle monitörünüz de bulunan hz değeri 75 olduğunu farzedelim oyunlarda sisteminiz 75 Fps üstüne çıkabiliyorsa 90 fps değerlerine kadar o zaman oyunlarda yırtılmalar başlar açılabilir. (AAA oyunlarda) Eğer sistem monitörün hz değerini aşamıyorsa o teknolojiyi kullanmanın anlamı yok.
Ben alttaki sistem ile bile 75 hz monitör aldım 144 almadım niye Çünkü yüksek ultra ayarlarda 144 fps aşamıyor.Online oyunlarda aşabiliyor online oyunlardada freesync-gsync özelliği açılmaz açılmaması önerilir bende öyle öneririm.
144 Ü aşamıyor ama 120 civarında oluyorsa o da boşa gitmiş anlamına geliyor. Ha herşeye rağmen 75 hz yeterlimi evet. Kullanıcıya kalmış.

144'ü aşamayıp 120'da kalacağını sanmıyorum. Çünkü 120'da kalıyorsa zaten açmanın bir anlamı yok. Arada o kadar fark olacağını sanmıyorum.
Örneğin ben league of legends oynarken açıyorum. 144Hz monitör var ve yüksek FPS değerlerinde yırtılıyor ekran. 144'e sabitleyince 142-143 arasında gidip geliyor. Yırtılma felan kalmıyor.

Sistemim 75 ve 80 Fps bandında değişiyor. Şimdi fps sürekli bu aralıkta inip çıktıkça ekranda bir akıcılık hissi olmuyor sizin de başınıza gelmiştir. Bu değişken durumu engelleyip akıcı yapar mı ki vsync açmak istemiyorum acayip oyunu tekletiyor. Tanıtımında değişken kare hızlarını engelleyip akıcı oyun deneyimi sunar diyorlar ama emin olamadım.
Bu arada Ekran kartım Nvidia GTX 1060 6 GB modeli.

Abi LoL ya da CS oynuyorum diyelim monitörüm ise 144 Hz ama benim PC 200'lere ulaşıyor yırtılma olacaktır. Ben gidip ayarlardan Max FPS değerini 144'e alsam olur mu (ekran kartım NVIDIA 1660 Super monitörüm FreeSync)

Yeni konular

Geri
Yukarı