NVIDIA GeForce 940M undervolt/underclock nasıl yapılır?

Jackie Boy

Kilopat
Daha fazla  
NVIDIA GeForce 940M ekran kartı.
i7 4712mq işlemci.
1TB HDD 500GB SSD.
16 GB RAM'e sahibim.

Ekran kartım oyun oynarken çok ısındığı için bir anda fan aşırı yüksek bir ses çıkarmaya başlıyor kulaklıktan bile duyuluyor 10 15 saniye boyunca sürüyor ve FPS değerlerim 170 180'lerden 09 07'ye kadar düşüyor ve bu beni aşırı engelliyor. Bu ani ısınmayı engellemek için undervolt yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim? (laptop kullanıyorum)

MSI Afterburner indir, kur. Core clock'un solundaki çubuklara basarak voltaj/frekans grafiğini aç. En düşük voltaj değerindeki noktayı seçip Ctrl+L'ye bas ve ayarları kaydet.

Bunu oyuna girmeden hemen önce yap, boştayken yapma.

MSI Afterburner indir, kur. Core Clock'un solundaki çubuklara basarak voltaj/frekans grafiğini aç. En düşük voltaj değerindeki noktayı seçip CTRL+L'ye bas ve ayarları kaydet.

Boşta kullanırken yapmam sakıncalı mı?

İşlemci için delid işlemi uygulatabilirsin güvenebileceğin bir teknik servis varsa. Notebooklarda uygulanıp uygulanmadığını tam bilmiyorum ama araştır bir istersen.

İşlemcimde sorun yok. Stabil bir şekilde çalışıyor. 2.3 GHz'ye kilitledim ThrottleStop programıyla. Ekran kartım sıkıntı yaratıyor.

MSI Afterburner kullanarak yapabilirsin doğru değerleri bulmak zaman alabilir değerler ile kafanıza göre oynamanızıda tavsiye etmem.

O konular hakkında pek bir bilgim yok, bu yüzden soruyorum aslında. MSI Afterburner kullanıyorum ama neyin ne işe yaradığı hakkında bir fikrim yok.

MSI Afterburner indir, kur. Core Clock'un solundaki çubuklara basarak voltaj/frekans grafiğini aç. En düşük voltaj değerindeki noktayı seçip CTRL+L'ye bas ve ayarları kaydet.

Nereye tıklamam gerekiyor?

Dosya Ekleri

• asd.png
    asd.png
    202,5 KB · Görüntüleme: 164
Solda "voltage" yazan kutucuğun altında "curve editor" diye bir seçenek olması gerekiyor.

CTRL+F'ye basmayı dener misin?

Bu laptopu o noktadaki voltaj ve frekansa kilitler. Boştayken kartın kendini kapatmasını engelleyebilir.

CTRL+F'ye basınca hiçbir şey olmuyor voltage kutucuğunun altında da öyle bir seçenek yok :(

O grafik 1000 serisi ve daha güncel GPU'lar içinmiş, MSI forumlarında bulduğuma göre.

NVIDIA Inspector yazılımını dener misin? GPU Tweak II yazılımını da kullanan varmış. Laptop olunca elleşmeyelim diye her şeyi yapıyor bu üreticiler niyeyse. En son çaren BIOS'u modlama olur, laptopta nasıl olur emin değilim.

O grafik 1000 serisi ve daha güncel GPU'lar içinmiş, MSI forumlarında bulduğuma göre.

NVIDIA ınspector yazılımını dener misin? GPU Tweak II yazılımını da kullanan varmış. Laptop olunca elleşmeyelim diye her şeyi yapıyor bu üreticiler niyeyse. En son çaren BIOS'u modlama olur, laptopta nasıl olur emin değilim.

NVIDIA Inspector indiriyorum, inince size yazacağım. Teşekkür ederim.

NVIDIA ınspector yazılımını dener misin? GPU Tweak II yazılımını da kullanan varmış. Laptop olunca elleşmeyelim diye her şeyi yapıyor bu üreticiler niyeyse. En son çaren BIOS'u modlama olur, laptopta nasıl olur emin değilim.

İndirdim.

NVIDIA Inspector yazılımını dener misin? GPU Tweak II yazılımını da kullanan varmış. Laptop olunca elleşmeyelim diye her şeyi yapıyor bu üreticiler niyeyse. En son çaren BIOS'u modlama olur, laptopta nasıl olur emin değilim.

Ne yapmam gerekiyor?

Dosya Ekleri

• llll.png
    llll.png
    32,3 KB · Görüntüleme: 87

Yeni konular

Geri
Yukarı