1660S nasıl Undervolt yapılır?

Lyraess

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 - RX6700XT - 8x4 3000 MHz
Merhabalar, 1660S kullanmaktayım ve bugün Red Dead Redemption 2'de ekran kartım 77 dereceye kadar çıktı. MSI Afterburner üzerinden Power Limiti kısarak sıcaklığı 70 dereceye kadar düşürdüm fakat bilgisayarı yeniden başlattığımda bu ayar gitmişti. Bunu kalıcı yapmanın bir yolu var mı? Ayriyeten Undervolt dediğimiz şey bu mu oluyor?

Örnek vermek gerekirse benim kullandığım cihaz laptop ve 1050 Mobile (4 GB) ekran kartı kullanıyor. MSI Afterburner üzerinde ise bir ayar var ve ismi "Voltage/Frequency Curve".
Tam olarak şurada bulunuyor:
1596228764330.png

Sonrasında ise çıkan ekrandaki ayarlamaları internette başka birinin aynı ekran kartına yaptığı curve ayarı ile aynı yaptım ve şu an normal sıcaklık değerlerinden daha aşağı değerler elde ediyorum.
1596228824245.png

Core Voltage kısacaksın. RX 590 için yaptığım denemelere göz atmak istersen:
Sen de bu şekilde adım adım deneyerek en uygun ayarı bulabilirsin.

Ben de Galax mağduruyum diyebilirim herhalde. FPS sabitlemekten ya da kasaya ekstra fan eklemekten başka çareniz yok. Monitörünüz kac Hz bu arada? Bu kart için 75 Hz'e kadar düşük frekans çalıştırılabiliyor oyunlarda, tabii ki sürekli drop problemi yaşıyorsunuz optimum frekans yüzünden o ayrı. Sizin bahsettiğiniz sıcaklıklar 1920 Mhz yani maksimum frekans sıcaklıkları. Soğutması kaliteli değil bu markanın, maksimum frekansa gelemiyor kart maalesef.

Kartın modeli nedir?
Ekran kartı nedir? Kendi uygulaması üzerinden denenebilir ayrı olarak.
Galax GTX 1660 Super.
Örnek vermek gerekirse benim kullandığım cihaz laptop ve 1050 Mobile (4 GB) ekran kartı kullanıyor. MSI Afterburner üzerinde ise bir ayar var ve ismi "Voltage/Frequency Curve".
Tam olarak şurada bulunuyor:
Eki Görüntüle 628348
Sonrasında ise çıkan ekrandaki ayarlamaları internette başka birinin aynı ekran kartına yaptığı curve ayarı ile aynı yaptım ve şu an normal sıcaklık değerlerinden daha aşağı değerler elde ediyorum.
Eki Görüntüle 628350
Hocam vallahi anlayamadım. :D Bende daha farklı çünkü buradaki gibi değil, tek tek ayarlamam mı gerekiyor?
Ben de Galax mağduruyum diyebilirim herhalde. FPS sabitlemekten ya da kasaya ekstra fan eklemekten başka çareniz yok. Monitörünüz kac Hz bu arada? Bu kart için 75 Hz'e kadar düşük frekans çalıştırılabiliyor oyunlarda, tabii ki sürekli drop problemi yaşıyorsunuz optimum frekans yüzünden o ayrı. Sizin bahsettiğiniz sıcaklıklar 1920 Mhz yani maksimum frekans sıcaklıkları. Soğutması kaliteli değil bu markanın, maksimum frekansa gelemiyor kart maalesef.
Vallahi drop yemiyorum hocam, 2 aydır hiç drop yemedim. Monitörüm de 60 hz. Kasaya fan eklemeyi de ciddi ciddi düşünüyorum, olmayacak böyle. :D

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 40

Geri
Yukarı