NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti İncelemesi

1070 alma artık tarihi eser. RTX 2060 ile RX 6600 en mantıklı seçenekler olur. RTX 3070 öyle 10/10 bir kart değil maalesef kas gücü güzel ama 8 GB VRAM ile RT performansı hitap ettiği 2K için sorgulanır konumda.
3070 ve 3070 Ti kartlari sahsen tercih etmezdim. Butcem yetiyordu fakat 8 GB VRAM ve kas gucu olarak zayif olusu beni itmeye yetti. Zaten DLSS 2.3 ve FSR 2.0 arasinda gozle gorulur ciddi bir fark yok. En azindan 1080P icin iki teknolojide ayni hissetiriyor.

NVİDİA'nın 4000 serisi gerçekten güzel olmuş fiyat konusunu bilemem ama RT ve DLSS performansı oldukça iyi.

Fiyat konusunda da kötü değil. RTX 3000 serisi yalnızca son aylarda ikinci elde ucuz onun dışında neredeyse 1,5 sene saçma sapan fiyatlarla satıldı. İndirim köşesinde şöyle ilanlar vardı düşün.

Hal böyle olunca gözüme RTX 4060'ı kestirdim. AMD'nin 7000 serisiyle Nvidia'yı fiyat noktasında sıkıştıracağı aşikar ama FRS 3.0 ile DLSS 3.0'ı zorlamazsa çoğu kullanıcı için Nvidia yine baş seçenek olur.

Biraz temkinli olmakta fayda var 4070 Ti çok güzel bir kart fakat düz 4070 çok sağlam kırpılmış. Sanıyorum NVIDIA en başta 4080 12 GB ve 4070'e karar kılıp ileride araya bir 4070 Ti sokuşturacaktı ama onu iptal edip 4080 12 GB'ın adını 4070 Ti yaptı.

Bu makas böyle giderse 4060'ı 3060 Ti ile kapışırken bile görebiliriz, tabii kas gücünde. RT performansı ise her halükarda 3080 ile yarışacaktır.

Biraz temkinli olmakta fayda var 4070 Ti çok güzel bir kart fakat düz 4070 çok sağlam kırpılmış. Sanıyorum NVIDIA en başta 4080 12 GB ve 4070'e karar kılıp ileride araya bir 4070 Ti sokuşturacaktı ama onu iptal edip 4080 12 GB'ın adını 4070 Ti yaptı.

Bu makas böyle giderse 4060'ı 3060 Ti ile kapışırken bile görebiliriz, tabii kas gücünde. RT performansı ise her halükarda 3080 ile yarışacaktır.
RTX 4060'ın RTX 3070 Ti'ı geçeceği yönünde bazı söylentiler var ama Nvidia'nın 1080p temelli kartlarda bu kadar performans artışı vereceğini düşünmüyorum. Belirttiğin gibi RTX 3060 Ti ayarında bir kart çıkarıp RT-DLSS tarafında sosu ekleyecektir.

Zira bakıyorum, AMD RX 7700 ya da RX 7600 konusunda neler sunabilir? Üst seviye kartlarda bile RT yine beklenenden çok uzak. Kimisi çıkıp "RT'yi ne yapacaksın?" diyebiliyor ama Nvidia'nın farkı bu kadar açıp AMD'nin salt şekilde fiyattan saldırması bana makul gelmiyor. FSR 3.0'ı da sadece 7000 serisine sunmayacaklarını düşündüğümüzde 6000 serisinde kalanlar için inanılmaz bir fark beklemiyorum.

İster üst seviye ister giriş seviye olsun AMD'nin artık elle tutulur bir RT performansı sunması gerek. Nitekim tembellik yaptıklarını düşünüyorum.

Fiyat konusunda da kötü değil. RTX 3000 serisi yalnızca son aylarda ikinci elde ucuz onun dışında neredeyse 1,5 sene saçma sapan fiyatlarla satıldı. İndirim köşesinde şöyle ilanlar vardı düşün.

Ama bu dönemde hem mining tavandı, hem kartlar az sayıdaydı hem de o dönemin en güçlü ekran kartı modeli oydu. Şu an ise pahalı olması için bir sebep yok. En iyisi olması 9999999 TL yazılması anlamını doğurmamalı bence. Çıkarcılık hâlâ devam ediyor maalesef sektörde.

Zira bakıyorum, AMD RX 7700 ya da RX 7600 konusunda neler sunabilir? Üst seviye kartlarda bile RT yine beklenenden çok uzak. Kimisi çıkıp "RT'yi ne yapacaksın?" diyebiliyor ama Nvidia'nın farkı bu kadar açıp AMD'nin salt şekilde fiyattan saldırması bana makul gelmiyor. FSR 3.0'ı da sadece 7000 serisine sunmayacaklarını düşündüğümüzde 6000 serisinde kalanlar için inanılmaz bir fark beklemiyorum.

İster üst seviye ister giriş seviye olsun AMD'nin artık elle tutulur bir RT performansı sunması gerek. Nitekim tembellik yaptıklarını düşünüyorum.

RX 7000 serisinden bir şey beklemiyorum pek. AMD belki yine orta seviye kartlarında RX 6600 ile yaptığı gibi fiyat/performans kozunu sonuna kadar kullanıp araya da bir FSR 3.0 sıkıştırır, yoksa bu seride NVIDIA'nın bariz gerisinde kaldılar. En azından "RT geleceğin teknolojisi, 20 FPS alıp üzerine DLSS performance yapıyorsun ama olsun" kafasından biraz çıktı NVIDIA. Yeni çekirdekler ateş ediyor.

Ama bu dönemde hem mining tavandı, hem kartlar az sayıdaydı hem de o dönemin en güçlü ekran kartı modeli oydu. Şu an ise pahalı olması için bir sebep yok. En iyisi olması 9999999 TL yazılması anlamını doğurmamalı bence. Çıkarcılık hâlâ devam ediyor maalesef sektörde.

O çıkarcılık bitmez, şu anda ikinci elde Türkiye garantili olup ama satıcılarda hiç listelenmemiş kartlar bile var. Hepsi de mining döneminde "stok yok" denilip mağaza deposuna girer girmez el altından eş, dost minerlara satılanlar.

RTX 4000 serisi çıkmaya devam ettikçe 3000 serisinin fiyatları düşer mi sizce? Tabii döviz, vergiler vs. bunda etkili ama varsayalım ki yaza kadar bu faktörler yerinde kaldı, önceki kartların fiyatı düşer mi?

RTX 4000 serisi çıkmaya devam ettikçe 3000 serisinin fiyatları düşer mi sizce? Tabii döviz, vergiler vs. bunda etkili ama varsayalım ki yaza kadar bu faktörler yerinde kaldı, önceki kartların fiyatı düşer mi?

İkinci elde yeterince düşük, sıfır ise sanmam. Zaten yaza kadar piyasa RTX 4000 dolmuş olacak, RTX 3000'lerin de üretimi duracağından yerinde saymaya devam eder.

Geri
Yukarı