NVIDIA, Gelecekte Kendi ARM Tabanlı CPU’larını Üretebilir

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
NVIDIA ARM Tabanlı CPU

Teknoloji tarihine geçen ARM satım alımı ile birlikte NVIDIA markalı işlemcilerin de yolu açıldı. NVIDIA, çip tasarımcısı ARM’yi tam 40 milyar dolar değerle satın alarak yarı iletken ve teknoloji dünyasında büyük bir adım atmıştı. Şirket veri merkezleri, yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka tarafında uzun bir süredir lider konumda olsa da hep GPU tarafında […]

Devamı: NVIDIA, Gelecekte Kendi ARM Tabanlı CPU’larını Üretebilir
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Her ne kadar GPU pazarında -tam olarak sayılmasa da- tekel sayılabilecek bir firma. Gayet başarılı yönetiliyor. Ve diğer büyük firmalar gibi (bkz. Intel) tekelleştikten sonra, rakibi AMD yıllarca düzgün GPU üretemese de (ki hala sayısız kullanıcı sürücü sorunu yaşıyor.) ürünlerinde gelişime devam etti. Intel CPU pazarında büyük pay sahibi olduktan sonra yıllarca dört çekirdekli dandik işlemcileri i7 diye kullanıcılara sundu. Hala daha AMD Ryzen işlemciler mobil piyasada yaygınlaşmadığı için dandik performanslı işlemcileri dizüstü bilgisayarlarda yutturmaya çalışıyor. NVIDIA ise rakibi olmasa da kullanıcısına ürünlerini önceki nesle göre geliştirerek sunmaya devam etti. Takdire şayan.

CPU üretmek değil ama GPU'ların içerisinde çipleri üretmek için kullanmaları daha muhtemel olur. Zaten çok önceden planlanıp yıllar sonra üretime geçiliyor, uzun bir süre bekleriz.

Ryzen 4000 serisi ile ilgili bir bilgim yok yazsanız daha iyi olurmuş.
Halbuki sizin mesajlarınızı kendimi geliştirmek için okumaya özen gösteren birisiydim.

Ryzen 4000 serisi dizüstü işlemciler çok başarılı performans gösteriyor. "... mobil piyasada yaygınlaşmadığı için..." demiştim. Sadece Türkiye'de satılan modellerde değil, genel olarak üreticiler Intel işlemcileri tercih ediyor dizüstü bilgisayarlarda. Ha, bu mantıklı bir şey mi, hayır.

Son düzenleme:
"Okuduğunu anlama" kazanımı bu yüzden önemli işte. Halbuki sizin mesajlarınızı kendimi geliştirmek için okumaya özen gösteren birisiydim.

Ryzen 4000 serisi dizüstü işlemciler çok başarılı performans gösteriyor. "... mobil piyasada yaygınlaşmadığı için..." demiştim. Sadece Türkiye'de satılan modellerde değil, genel olarak üreticiler Intel işlemcileri tercih ediyor dizüstü bilgisayarlarda. Ha, bu mantıklı bir şey mi, hayır.
Nokta işaretinin gazabını uğradık o zaman, ayrı bir kelime gibi anlaşılıyor.

Geri
Yukarı