Çözüldü Nvidia GTX 1080 ses çıkarma ve boşta yüksek frekans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Alper P

Kilopat
Yer
Balıkesir/Altınoluk
Daha fazla  
Meslek
PHP Geliştirici
Yaklaşık 1 ay önce yeni bir sistem topladım. Bu sistemin en önemli elamanlarından biri olan MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G ekran kartım ile ilgili bir sorun yaşıyorum. Bilgisayarımda bir oyun açtığımda ekran kartımdan bir cızırtı sesi gelmeye başlıyor.
Bu sorunu yaklaşık 2 gün önce fark ettim, böyle bir ses daha önce geliyor olsaydı kesin fark ederdim diye düşünüyorum.

Bu sorunu biraz araştırdım başkalarının açtığı konulara ses PSU'dan geliyor diye yorum yapan çok vardı, ben de inşallah PSU'dur diyerek biraz dinleme yaptım ama ses kesinlikle ekran kartımdan geliyordu. Bilgisayarımda MSI'a ait ne kadar uygulama varsa sildim (Gaming APP tarzı uygulamalarını) belki sorun çıkarıyordur diye fakat sorun hala devam ediyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Daha önce bu tarz bir sorun yaşayıp çözmüş ya da bu konuda bilgili kişilerin yorumlarını bekliyorum.

Sistem bileşenleri;
  • İşlemci: Intel i7 8700K
  • Ekran Kartı: MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G
  • Anakart: MSI Z370 GAMING M5
  • RAM: CORSAIR 16GB(2X8GB) DDR4 3200MHZ RGB RAM
  • PSU: Coler Master G750m
  • SSD: Samsung 960 EVO 250GB PCIe NVMe M.2 SSD
  • Depolama: 2 Adet 1TB HDD ve Oyun için 1 Adet 250G Sandisk SSD

Yaşadığı ses sorunu ile ilgili video oyunu açtıktan sonra cızlama sesi geliyor kapattığımda gidiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

[Çözüldü] - boşta yüksek frekans sorunu.

Sorun;
Şöyle bir şey fark ettim eskiden Afterburner programı ile ekran kartımı incelediğimde saat ve ram mhz hızları boştayken düşük kalıyordu bir işlem yaptığımda yükseliyordu şuan saat hızı sürekli en düşük 1177 Mhz olarak görünüyor bununla birlikte ekran kartı ısısı da sürekli 60 derece civarında kalıyor. Eskiden 110 170 Mhz'lere düşüyordu ekran kartı sıcaklığı da 30 35 derece civarında.

Afterburner;
Screenshot_1.png
Burada da Gaming APP ile anlık olarak ekran kartının modunu değiştirdiğimde frekansın düşmediğini görebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm;
Bilgisayarımda sürücü olarak en son sürüm kuruluydu, GeForce Experience yazılımında sürücüler kısmında sürücüyü yeniden kura tıkladıktan sonra özel kurulumu seçtim. Açılan pencerede Temiz Kurulum seçeneğini işaretledim ve sürücünün kurulmasını bekledim. Sürücü kurulduktan sonra bilgisayarımı yeniden başlattım ve frekansın düştüğünü gördüm.

Screenshot_3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı