Nvidia GTX970 vs R9 390

GTX970 mi R9 390 mı

• Oy verenlerin toplamı
    24
10 derece değil en fazla 5 derece Celcius vardır. O kadar bile olmayabilir, izlediğim testte 2 derece fark vardı.

Referans soğutmada 2 dereceye kadar düşüyor evet ama iki modelde de iyi soğutma olduğunda fark biraz daha fazla, dediğin gibi 5 derece civarı. Tam yük altında çalışmadıklarında da 10 dereceye kadar fark olabiliyor.

Darboğaz nedir tam olarak öğrenmeden nasıl bu şekilde yorumlar yapabiliyorsun merak ediyorum :)

Sen merak etme yeterince bilgim var. Darboğazı memleket meselesi yapmaya gerek yok gayet basit anlaşılır bir kavram. İllaki bilmediğimiz Şeyler vardır.Her şeyi bilmek Allah'a mahsustur.Bişeyler varsa da bilinmesi gereken açıklarsın öğreniriz. Seninle günahımı bile paylaşmam demiştin gerçi ama bilmediğimi iddia ettiğin şeyi açıklamazsan anlaşamayız değil mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burda da sahneden sahneye (darboğaz sebebiyle) FPS düşüşünü gömek mümkün. i3 6100 ve GTX 950 ikilisinde. Aksini iddia eden bu düşüşe sebep olan şeyin darboğaz denilen şey olmadığını nedeniyle birlikte açıklasın. Anlık darboğazlar bu ikilide normaldir zaten, çünkü ikiside tam performansa yakın çalışıyor bu birbiri için yeterli ve tam olarak uygun seçim olduklarını gösterir. Bazen işlemciye bazen ekran kartına azıcık fazla yük biner bunlar normaldir. i3 6100 için GTX 950'den fazlası kullanılmamalıdır. Bu videoyu örnek kabul etmeyip FPS düşmez diyen olursa (2500 TL Oyun Bilgisayarı - Oyun Testleri - Technopat) bu videonun 10.40 sonrasındaki kısımda da daha fazla FPS alınabilecekken (bazı durumlarda) alınamadığı editörlerin ağzından söyleniyor. Darboğaz demek PC'nin kasılıp kalması demek değildir tam olarak FPS'nin olması gereken değerde olamamasıdır.Darboğazın uzunca açıklaması burda (Oyunlarda İşlemci Darboğazı Nedir?) ben özetleyeyim yine; tamda yukarda olan şeydir, daha fazla FPS alabilecekken sistemin içerisindeki bir halkanın performansı düşürmesidir.

Son düzenleme:
R9 390 fiyat olarak gtx 970 den biraz daha ucuz ve performansı 1-2 tık yukarıda ama güç tüketimi olarak 970 den fazladır.Oynadığın oyunlarda 970 daha performanslıysa 970 al derim(örn csgo).Güncel oyunları oynayacak isen r9 390 işini fazlasıyla görecektir.

Referans soğutmada 2 dereceye kadar düşüyor evet ama iki modelde de iyi soğutma olduğunda fark biraz daha fazla, dediğin gibi 5 derece civarı. Tam yük altında çalışmadıklarında da 10 dereceye kadar fark olabiliyor.

Sen merak etme yeterince bilgim var. Darboğazı memleket meselesi yapmaya gerek yok gayet basit anlaşılır bir kavram. İllaki bilmediğimiz Şeyler vardır.Her şeyi bilmek Allah'a mahsustur.Bişeyler varsa da bilinmesi gereken açıklarsın öğreniriz. Seninle günahımı bile paylaşmam demiştin gerçi ama bilmediğimi iddia ettiğin şeyi açıklamazsan anlaşamayız değil mi?

Sorun bilmen ya da bilmemen değil. Bilmediğin halde üste çıkmaya çalışman. Bu arada sıcaklıkla ilgili verdiğin veriler yanlış yine, özel soğutmalar için 2 derece celcius kadar. Bu ihmal edilebilecek bir fark.

Sorun bilmen ya da bilmemen değil. Bilmediğin halde üste çıkmaya çalışman. Bu arada sıcaklıkla ilgili verdiğin veriler yanlış yine, özel soğutmalar için 2 derece celcius kadar. Bu ihmal edilebilecek bir fark.

Referans soğutmalar zayıf olduğundan yük altında sıcaklıklar fazla yükseliyor, yükseldikçe birbirine yaklaşıyor bu yüzden dedim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
İlla uğraştıracaksın bunu aradım o kadar. Birkaç dereceyi tartışmayacağız heralde. Düzelttim zaten yukarda, senin dediğin gibi 4-5 derece ortalama dedim.Bu üste çıkmak mı? Tekrarlayayım evet senin dediğin gibi ortalamada 4-5 derece fark ediyor. Buda kesin değil tartışmaya açık. Sonuçta sıcaklıklarda birsürü etmene bağlı kasa durumuna, ölçülen ortamdaki hava dumuna vb. kesin şeyler yok ama okuduğum şeylere göre yukarı bir yorum yaptım neden bu kadar batıyor anlamadım. 10 dereceye kadar fark olabildiğini okudum o yüzden de söylemek istedim.

Son düzenleme:
Referans soğutmalar zayıf olduğundan yük altında sıcaklıklar fazla yükseliyor, yükseldikçe birbirine yaklaşıyor bu yüzden dedim.
İlla uğraştıracaksın bunu aradım o kadar. Birkaç dereceyi tartışmayacağız heralde. Düzeltdim zaten yukarda, senin dediğin gibi 4-5 derece ortalama dedim.Bu üste çıkmak mı? Tekrarlayayım evet senin dediğin gibi ortalama da 4-5 derece fark ediyor. Buda kesin değil tartışmaya açık. Sonuçta sıcaklıklarda birsürü etmene bağlı kasa durumuna, ölçülen ortamdaki hava dumuna vb. kesin şeyler yok ama okuduğum şeylere göre yukarı bir yorum yaptım neden bu kadar batıyor anlamadım?

Uğraşıyorsun da ne yaptığını ya de ne konuştuğunu bilmiyorsun."Referans soğutmada 2 dereceye kadar düşüyor" diyordun şimdi "Referans soğutmalar zayıf olduğundan yük altında sıcaklıklar fazla yükseliyor" diyorsun. Zaten referans soğutmaları karşılaştırmak pek mantıklı değil. Ekran kartlarında asıl önemli olan sıcaklık yük altındaki sıcaklıktır, boştaki değil. Sen boştaki sıcaklıklara bakmışsın. Referans modellerde de yük altında 2 derece Celcius fark var. Buna "10 dereceye yakın daha serin çalışır." denmez. Bu şekilde bilgilendirme yapacağına yapma daha iyi.

Uğraşıyorsun da ne yaptığını ya de ne konuştuğunu bilmiyorsun."Referans soğutmada 2 dereceye kadar düşüyor" diyordun şimdi "Referans soğutmalar zayıf olduğundan yük altında sıcaklıklar fazla yükseliyor" diyorsun. Zaten referans soğutmaları karşılaştırmak pek mantıklı değil. Ekran kartlarında asıl önemli olan sıcaklık yük altındaki sıcaklıktır, boştaki değil. Sen boştaki sıcaklıklara bakmışsın. Referans modellerde de yük altında 2 derece Celcius fark var. Buna "10 dereceye yakın daha serin çalışır." denmez. Bu şekilde bilgilendirme yapacağına yapma daha iyi.
Evet referans soğutmada 2 dereceye kadar düşüyor dedim. 2. söylediğimde bundan farklı değil. Referans soğutma yükselen sıcaklıkla kolay başa çıkamadığı için sıcaklıklar yine olması gerekenin üzerine çıkıyor, sonuçta 200 dereceye çıkamadığı için max değerlere ulaştıklarında yakınlar. İyi soğutulduklarında 4-5 derece fark olabilir. Özür diliyorum 10 derece demeyip; 10 dereceye kadar fark olabiliyor demeliydim. Oldu mu? :)

Evet referans soğutmada 2 dereceye kadar düşüyor dedim. 2. söylediğimde bundan farklı değil. Referans soğutma yükselen sıcaklıkla kolay başa çıkamadığı için sıcaklıklar yine olması gerekenin üzerine çıkıyor, sonuçta 200 dereceye çıkamadığı için max değerlere ulaştıklarında yakınlar. İyi soğutulduklarında 4-5 derece fark olabilir. Özür diliyorum 10 derece demeyip; 10 dereceye kadar fark olabiliyor demeliydim. Oldu mu? :)

Olmadı, sıcaklık farkları ihmal edilebilecek kadar az olduğundan sıcaklık farkı yok demelisin. Bu mühendislik bakış açısıdır. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı