Gtx970 vs R9 390 Nitro

Zerpnos

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, yeni toplayacağım bilgisayar için ekran kartı bakıyorum. Ekran kartı fiyatı olarak 1500 TL gibi bir bütçem var MSI Gtx970 modeli ile Sapphire R9 390 Nitro modelleri arasında kaldım fiyat farkı fazla yok. Diğer özelliklerinden bahsetmeme gerek yok sanırım, siz biliyorsunuzdur. Yani lafı fazla uzatmaya gerek yok uzun süreli kullanım olucak 3-4 yıllık bir kart arıyorum. Gtx970 mi almalıyım? Yoksa Sapphire r9 390 Nitro mu almalıyım?

Öncelikle Sapphire'den uzak durmalısın. Bunu başta belirtelim. MSI, ASUS gibi kaliteli markalara yönelmen daha iyi olacaktır. Kartları performans olarak karşılaştığımızda bazı oyunlarda GTX 970 ufak farklarla geçiyor, bazılarında kafa kafaya ilerliyorlar, bazılarında ise R9 390 ufak ya da yüksek farklarla geçiyor. Yüksek farklar derken, bazı oyunlarda ve belli sahnelerde 10 FPS kadar olabiliyor. Şimdi bu durumda ortalama olarak tüm oyunları hesaba katarak çok ufak bir fark (4 FPS civarı) ile R9 390 önde geliyor. Diğer bir yandan R9 390'ın GTX 970'e göre eksilerine bakarsak öncelikle güç tüketimi geliyor. Fakat burada güç tüketimi fazla derken elektrik faturasından bahsetmiyorum. Güç tüketimi fazla olduğu için kart GTX 970'e göre daha sıcak çalışıyor. Bu yüzden O.C gibi imkanlar daha kısıtlı. Diğer taraftan kararı vermenizde hangi oyunları oynadığınız ve Nvidia Geforce Experience gibi yazılımları isteyip istemediğiniz rol oynayacaktır. Son olarak net bir şey söylemek gerekirse 1080P için alıyorsanız bana kalırsa GTX 970 alıp geçin fakat üstünde bir çözünürlük için alıyorsanız R9 390 tercih edebilirsiniz. Bunun yanında oynadığınız oyunları da belirlerseniz kesin bir karar verebilirsiniz.

Bende`de gtx970 gigabyte g1 gaming var 27 inch 1080p panelde çok rahat oynuyorum very higt ayarlarda 60fps görüyorum gayet iyi bence ancak @gereonur14 arkadaşın dediğine katılıyorum 2k veya 4k ekranlarda şüphesiz r9 390 nitro hem vRam hem bit derim. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı