NVIDIA kod 43 hatası

Atakann2

Hectopat
İşlemci Intel(r) Core(tm) i3-3110M CPU @ 2.40GHz 2.40 GHz.
Takılı RAM 4,00 GB (kullanılabilir: 3,88 GB)
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Windows 10 Home Single Language.
Ek olarak Intel HD4000 Graphics ekran kartım ve 128 GB SSD mevcut. Bunların yanında NVIDIA GeForce GT 740M ekran kartım var fakat kod 43 hatası yüzünden kullanamıyorum. Dizüstü bir bilgisayar olduğu için ekran kartı gömülü. Bilgisayarın içini açıp baktığımda normal gibi gözüküyor. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşündüm her şeyi sildim yükledim ama fayda etmedi. Devre dışı bırakıp, etkinleştirdiğimde düzgün çalışıyor ama NVIDIA Denetim Masası'na girmiyor. Bilgisayarı yeniden başlattığımda tekrar kod43 hatasını veriyor. Maddi durumum olmadığından dolayı elimdekiyle şimdilik yetinmek istiyorum. Bir fikriniz varsa lütfen yazın kaçırdığım bir şey olabilir. 2. sorum ise gömülü ekran kartını değiştirmek veya bir basamak daha iyisini alıp taktırmak mümkün mü? Ek olarak 4 GB bir RAM daha alsam performans anlamında bu bilgisayardan daha iyi verim alabilir miyim?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    44,4 KB · Görüntüleme: 37
  • 2.png
    2.png
    17,9 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam öncelikle sorununuzun donanımsal bir hata olduğu kanaatindeyim. Yazılımsal olarak şöyle çözebilirsiniz. DDU programını indirin ve kurulumunu yapın ardından Sol Shift tuşuna basılı tutarken Windows üzerinden "Yeniden Başlat" yapın. Karşınıza bir menü gelecektir. Oradan gelişmiş ayarlara girin ve başlatma seçeneklerini bulun. Karşınıza birden dokuza kadar belli seçeneklerle verilmiş seçenekler çıkacaktır. Siz "Güvenli Modu İnternet ile Başlat" seçeneği hangi sayıya denk geliyorsa ona basacaksınız klavye üzerinden. Güvenli moda girdiğinizde DDU ile NVIDIA ekran kartınıza ait sürücüleri silin. Ardından bilgisayarınızı kapatın ve yeniden açın. Normal olarak Windows'a girin ve NVIDIA'nın sitesinden manuel olarak GT740M sürücüsünü indirin. O zamanda çözülmezse maalesef donanımsal bir sorun. Özellikle NVIDIA'nın x40M ekran kartlarında sıklıkla yaşanıyor. Bakımı yapılmayan dizüstü bilgisayarlarda ekran kartının lehimleri ortaya çıkan ısı yüzünden zamanla gevşiyor bir anda işlevsiz hale geliyor. Bir ustaya götürmenizde fayda var. Reballing işleminin yapılması lazım. Ücreti minimum 150 maksimum 300. Ekran kartınız ömrünü doldurmadıysa lehim topları yenilenerek tekrardan çalışmaya devam edebilir. Eğer ekran kartınız gerçekten ömrünü doldurduğu için çalışmıyorsa bilgisayarınızın içini açıp ekran kartı üzerinde ki belli bir adlandırmanın fotoğrafını çekip internet üzerinden yeni ekran kartı almanız lazım. Lakin şöyle bir risk var yarı-iletken eşya olduğu için garantisi verilemiyor yani siz bunu aldınız bir ustaya götürdünüz ve usta işini eksiksiz yaptı ama yine çalışmadıysa aldığınız çipte bozuktur. İkinci bir sorunuza gelirsek gömülü ekran kartlarında maalesef model yükseltmek biraz imkansız ve uzun araştırma gerektiren bir iş. Yani benim tavsiyem asla öyle bir işe kalkışmamanız olur. Üçüncü sorunuza gelecek olursak, evet 4 GB RAM almanız sisteminizi rahatlatabilir. Şu an 8 GB RAM bile sınırda bir değer açıkcası. RAM tavsiyesi için ayrı bir konu açın CPU-Z programını indirin o program üzerinden Memory ve SPD sekmelerini ekran görüntüsü alıp konuya eklerseniz size yardımcı olabilirim. Çok klişe bir çözüm olsa dahi daha önceden temiz kurulum yapmayı denediniz mi "Kod 43" hatası için ? Çok önemli verileriniz yoksa ve temiz kurulum yapmayı göze alıyorsanız bence denemenizde fayda var. Büyük ihtimalle donanımsal bir arıza ama denemekten zarar gelmez nasıl olsa.

Geri
Yukarı