NVIDIA Optimus kartı Mojave'de kullanmak

Regerind

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar. Öncelikle NVIDIA Optimus'un Hackintosh'ta uzun zamandır kullanılamayan bir şey olduğunu biliyorum. Fakat teoride Mojave ile gelen yamalar sonrası "mümkün" olabileceği söylenmişti: Possible Nvidia Optimus functionality in macOS Mojave

Bunun üzerine daha sonra çalışmalar yapıldı mı bilmiyorum. Fakat WhateverGreen 1.3.5, 1.3.8, 1.4.6 sürümlerinde düzenlemiş olduğum Config dosyası ile tanıyor olarak görünüyor. Bunu gözlemledikten sonra gördüğü kodu kontrol ettim, gerçekten de bilgisayarımda bulunan GT 740M. Tabii ki akabinde bu kartın çalışıp çalışmadığını test etmem gerekiyordu. Daha önce hiç 2 ekran kartlı bir Mac kullanmadığım ve daha önceleri NVIDIA Optimus'un mümkün olmadığını düşünmem nedeniyle hiçbir araştırma yapmamış olduğum için test edemedim ne yazık ki. Aklıma ilk gelen Geekbench ile test etmekti; Geekbench, 2 GPU olarak görüyor fakat sadece HD4600 ile compute testi yapmama izin veriyor.

Ve bütün bunlarla ilgisi var mı bilmiyorum fakat WhateverGreen 1.3.0 sürümü dışında her sürümde 1920x1080p çözünürlükte ekranda flicker, ikonların yanlış renderlanması nedeniyle oluşan "TV static" benzeri kumlanmalar ve şeritleşmeler meydana gelmekte. Düşük çözünürlüklerde veya WhateverGreen 1.3.0 sürümünde bu hatalar olmuyor.

Bu noktada ise çıkmazdayım ve yardıma ihtiyacım var.

Sistem:
Toshiba P50T-A-12e
i7 4700HQ (HD 4600)
GT 740M.
8 GB DDR3 RAM.

EFI dosyam başarılı kurulum konumda mevcut, yapılması gereken tek şey WhateverGreen'i güncel bir sürüm ile değiştirmek.

Dosya Ekleri

• IMG_20210221_160029.jpg
    IMG_20210221_160029.jpg
    289,7 KB · Görüntüleme: 37
Görselde Nvidia görmesi doğal bir durum. Nvidia GPU direkt kullanamazsın.
Genel olarak kullanmak için BIOS yamalama yapılması gerek ve biraz riskli bir işlem.
Anladım, bu yamalar yapılsa dahi donanım hızlandırma çalışmayacağından aslında bütün bu uğraşlara değmeyeceğini düşünüyorum. Görseldeki durumla daha önce hiç karşılaşmadığım için kendim için hiçbir şey ifade etmese de iyi bir Nvidia kart kullanan kişiler için belki bir anlam ifade edebileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı