NVIDIA PhysX ayarları nasıl olmalı?

Kamil07

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar NVIDIA denetim masasında PhysX diye bir ayar var bu bende otomatik seç (tavsiye edilir) seçeneğinde. Şimdi bu ayar nasıl olmalı? Ben oyuna girdiğim zaman harici ekran kartını otomatik olarak seçiyor mu yoksa elle seçmek mi gerekir? Elle seçersek seçtiğimiz GPU'yu laptop her zaman seçilenimi kullanır. Mesela performans için harici GPU'yu seçtik diyelim, normal kullanımda web de dolaşırken değil mi? Harici GPU'yu kullanır yoksa sadece oyunda mı devreye girer? Sizce nasıl olmalı hangisini seçersek ne gibi durumlarda hangi GPU çalışır? Ben genelde oyunlarda yüksek FPS isteyen birisiyim ama normal kullanımda dahili GPU'yu kullanırsa da benim için sorun olmaz. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyuna her girdiğinde harici ekran kartı üzerinden oynuyorsun. Dahili yani gömülü ekran kartını sistemin oyun dışındaki PC işlevlerini yerine getirmek için kullanıyor. Harici ekran kartı ise sadece oyunlar için kullanılıyor. Kısacası otomatikte bırakman en mantıklısı.

Oyuna her girdiğinde harici ekran kartı üzerinden oynuyorsun. Dahili yani gömülü ekran kartını sistemin oyun dışındaki PC işlevlerini yerine getirmek için kullanıyor. Harici ekran kartı ise sadece oyunlar için kullanılıyor. Kısacası otomatikte bırakman en mantıklısı.
Ekran kartini secersem ne oluyor? Oyun disi islerde de mi ekran kartini kullaniyor?

Asıl olay PhysX değil de onun bir üst sekmesinde olan 3D ayarlarında. Oradaki ayara göre seçim yapılıyor.

Bana göre her işlem için Nvidia grafik işlemcisi seçilmeli. Hem PC açılışındaki hem de oyunları açıp kapattığında olan o grafik işlemcisi geçişini sevmiyorum. E sonuçta ekran kartının işi bu değil mi yapsın, boşu boşuna dahili grafik kullanarak işlemciye niye yükleneyim zaten işi başından aşkın 😅

Ekran kartini secersem ne oluyor? Oyun disi islerde de mi ekran kartini kullaniyor?
Hayır yine sadece oyun için kullanıyor. Dahili ve Harici ekran kartına yani 2 ekran kartına sahip olan sistemlerde harici ekran kartı sadece oyunlar için; dahili ekran kartı PC işlevleri, uygulamalar vs. için kullanılır. Bunu değiştiremesiniz bildiğim kadarıyla. Sadece seçeceğiniz uygulamaların hangi ekran kartı ile çalışabileceğini seçebilirsiniz. Örneğin Google Chrome'u dahili ekran kartı yerine harici nvidia ekran kartıyla çalıştırmak gibi.

İnternet tarayıcısı kullanırken PhysX kullanılmadığına göre destekleyen 3D programlarda (oyunlar da dahil) tercih ettiğin donanım kullanılır. Burada otomatikte de olsa çoğunlukla harici ekran kartını kullanacaktır ama işini garantiye almak istersen harici ekran kartını elle seçebilirsin.

Ancak esas önemli olan bir şey var ki bazı oyunlar doğrudan harici ekran kartına erişemez. Bunun için PhysX'ten seçtiğin donanımdan öte 3D Ayarlarının Yönetilmesi sekmesi altından OpenGL ile görüntü oluşturma GPU'su özelliğinden harici ekran kartını seçmelisin. Bazı oyunlar için bu bile yeterli olmaz, inatla dahili ekran kartını kullanmak ister ama bu ayarı yapmak işini görecektir. Her daim harici ekran kartını kullanmaz, gerektiğinde kullanılır.

Hayır yine sadece oyun için kullanıyor. Dahili ve Harici ekran kartına yani 2 ekran kartına sahip olan sistemlerde harici ekran kartı sadece oyunlar için; dahili ekran kartı PC işlevleri, uygulamalar vs. için kullanılır. Bunu değiştiremesiniz bildiğim kadarıyla. Sadece seçeceğiniz uygulamaların hangi ekran kartı ile çalışabileceğini seçebilirsiniz. Örneğin Google Chrome'u dahili ekran kartı yerine harici nvidia ekran kartıyla çalıştırmak gibi.
Benim laptop ta dahili yok. Harici var sadece. Simdi otomatik mi yapmaliyim yoksa ekran kartini mi seceyim.
Ekran görüntüsü 2023-07-06 162852.png

Komple değiştirilebiliyor kardeşim, bilgin olsun.

Geri
Yukarı