NVIDIA, Smart Access Memory Benzeri Teknoloji Hazırlığında

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
NVIDIA Smart Access Memory

Smart Access Memory ile AMD sistemlerde %11’e varan performans kazançları elde edilmişti. NVIDIA ise aynı yaklaşımı benimseyecek ve yazılım güncellemeleriyle destek sağlayacak. AMD’nin yeni tanıtmış olduğu Smart Access Memory (Akıllı Erişim Belleği) teknolojisi, Radeon RX 6000 serisi GPU’lar ile birlikte tanıtılmıştı. Bu teknoloji PCIe bağlantısının sunduğu tüm hızı kullanarak CPU ve GPU arasında sınırsız bir […]

Devamı: NVIDIA, Smart Access Memory Benzeri Teknoloji Hazırlığında
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Bende AMD Ryzen 5 1600 AF, Asus B450M-K ve Gigabyte GTX 1660 OC var, BIOS güncellemesinden sonra SAM'i aktif edebiliyorum ve Re-Size Bar aktif hale geliyor, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

@Fatih Işık Ben de öyle tahmin ediyorum ama tahminle olmuyor denemek lazım, herhangi bir yerde bununla ilgili bir bilgi görmedim, sisteme zarar vermesinden endişe ettiğim için test etmedim, sadece açılıyor mu diye merak ettim, açtım sonra geri kapattım. Tecrübeli birisi denese ve sonuçları bizimle paylaşsa güzel olurdu. Bugün bir haberde gördüm, Asus, 1.nesillere dahi SAM desteğini BIOS'la getirmiş diye, ama ekran kartıyla alakalı bir şey söylenmemiş. Nvidia'nın bir haberinde ise Ampere kartlara bu desteği sunacağı yazılmış. Tam bir muallak.

@Fatih Işık Ben de öyle tahmin ediyorum ama tahminle olmuyor denemek lazım, herhangi bir yerde bununla ilgili bir bilgi görmedim, sisteme zarar vermesinden endişe ettiğim için test etmedim, sadece açılıyor mu diye merak ettim, açtım sonra geri kapattım. Tecrübeli birisi denese ve sonuçları bizimle paylaşsa güzel olurdu. Bugün bir haberde gördüm, Asus, 1.nesillere dahi SAM desteğini BIOS'la getirmiş diye, ama ekran kartıyla alakalı bir şey söylenmemiş. Nvidia'nın bir haberinde ise Ampere kartlara bu desteği sunacağı yazılmış. Tam bir muallak.
Bir zararı olmaz, rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Evet muhtemelen yalnızca RTX 3000 serisi için destek gelecek ama kesin konuşmamız doğru olmaz. AMD tarafında da sadece RX 6000 serisinde destekleniyor şu an.

@Fatih Işık Ben test ettim ama sadece R6'da test ettim, kendi benchmark testi var diye bunu tercih ettim, 6'şar kere SAM açık ve kapalı şekilde test ettim, bir fark oluşmadı hatta kapalı vaziyette daha iyi sonuç verdiğini söyleyebilirim merak eden arakadaşlara:
SAM açık: Anlık FPS ort; 192,67/ Avg FPS; 176,5/ Sıcaklık ort 65,33 (6 test ortalaması)
SAM kapalı: Anlık FPS ort; 193,17/ Avg FPS; 190,5/ Sıcaklık ort 66,33 (6 test ortalaması)
Sistem: AMD Ryzen 5 1600 AF (OC yok), Asus Prime B450M-K, Adata XPG D30 3000 MHz 2*8, Gigabyte GTX 1660 OC. Testi kıyaslamanın sonundaki "LEAVE US!" yazısının balkonunu tam görecek şekilde ekran görüntüsü alarak ortalama almaya çalıştım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı