NVIDIA sürücüsü kurarken alınan hatalar

WeFunk

Centipat
Daha fazla  
Sevgili dostlar, muhtelif zamanlarda Mint, KDE Neon ve Kubuntu kurdum. Ne zamanki NVIDIA sürücüsünü kurmak istesem bu saydığım distroların hepsi göçtü, hem de birkaç kez. NVIDIA sürücüsü yüklü olarak gelen pop! OS'a geri dönmek zorunda kaldım. Mint yüklendikten sonra kendisi NVIDIA sürücüsünü kurmam için uyarı veriyor, 3 kez kurdum hepsinde göçtü. KDE Neon'da ise forumlarda aldığım bilgi "sudo Ubuntu-drivers install" komutunu girmemdi, komutu girip restart attıktan sonra KDE Neon da defalarca göçtü. Dün Kubuntu kurdum, KDE Neon'daki aynı sorunu yaşadım.

Kısaca NVIDIA sürücüsünü kurmanın sağlıklı bir yolu yok mu Linux'ta? Yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden. Saygılarımla.

Donanım bilgisini detaylı olarak yazar mısınız? Ek araç gerekip gerekmediğini bilmek lazım.

Sahipli sürücüler için Mint ve Ubuntu tabanlı dağıtımlarda gayet basit bir arayüz var. Girdiğiniz komut da sahipli sürücüler için pek kullanışlı bir tercih değil.

@izmirkartali Üstad çok teşekkür ederim ilginiz için. Donanım bilgisi:

Laptop: Aspire VN7-792G V1.09
CPU: Intel i5-6300HQ (4) @ 3.200GHz
GPU: NVIDIA GeForce GTX 960M
Onboard GPU: Intel HD Graphics 530

@Pacmanİnstall Hocam, Linux bilgim giriş seviyesi. Bir kez Manjaro kurdum, Ubuntu tabanlı distrolardaki gibi rahat kullanamadım. Bu sebeple Ubuntu tabanlı distrolardan devam edeceğim.

@Pacmanİnstall Hocam, Linux bilgim giriş seviyesi. Bir kez Manjaro kurdum, Ubuntu tabanlı distrolardaki gibi rahat kullanamadım. Bu sebeple Ubuntu tabanlı distrolardan devam edeceğim.
Ubuntu tabanlı dağıtımlarda Yazılım ve Güncelleştirmeler açılıp Ek Sürücüler'e girerek önerilen sahipli NVIDIA sürücüsünü ve büyük ihtimalle Optimus da kurmanız gerekecek.

Şurada detaylı resmi Wiki var:
Ekran kartları - Ubuntu Türkiye Wiki

Nvidia Optimus özelliğiniz var mı?
sudo apt-get update sudo apt-get upgrade sudo apt install -y nvidia-driver-470 yazarak genel sürücüleri kurabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı