NVIDIA sürücüsü kurarken alınan hatalar

WeFunk

Centipat
Daha fazla  
Sevgili dostlar, muhtelif zamanlarda Mint, KDE Neon ve Kubuntu kurdum. Ne zamanki NVIDIA sürücüsünü kurmak istesem bu saydığım distroların hepsi göçtü, hem de birkaç kez. NVIDIA sürücüsü yüklü olarak gelen pop! OS'a geri dönmek zorunda kaldım. Mint yüklendikten sonra kendisi NVIDIA sürücüsünü kurmam için uyarı veriyor, 3 kez kurdum hepsinde göçtü. KDE Neon'da ise forumlarda aldığım bilgi "sudo Ubuntu-drivers install" komutunu girmemdi, komutu girip restart attıktan sonra KDE Neon da defalarca göçtü. Dün Kubuntu kurdum, KDE Neon'daki aynı sorunu yaşadım.

Kısaca NVIDIA sürücüsünü kurmanın sağlıklı bir yolu yok mu Linux'ta? Yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden. Saygılarımla.

sudo apt install NVIDIA-utils-390 # version 390.157-0Ubuntu0.22.04.1 olan komutu dene bakalım. 349.16 sürümü gerekiyordu sana, eski sürücü çalışır sanırım. Dene olmazsa 349.16 kurarız.
Dostum oldu, harikasınız, valla ne kadar teşekkür etsem az, eski sürücüyü kurdum. Windows'a geri döneceğim diye ödüm kopmuştu. Çok sevdim ben Linux'u. Cansınız can 🥰
👍🤘👋

@EldrithcWraith O kart nasıl 470 desteklemiyor ben hala onu düşünüyorum. Çözülmesine sevindim de nasıl mümkün bu? Windows'ta 470'li kullanan tanıdıklarım oldu.

NVIDIA 960M'de sürücü uyumunu gözden kaçırmış gibime geldi...
Linux için bu durumlar normal. Direkt internete "GTX 960M Linux driver" yazdığımda o çıktı zaten, desteklemiyormus demekki.

'Dostlar Mint yine çöktü, işten döndüğümde boot etmedi, siyah ekran kaldı, muhtemelen benim PC'den kaynaklanan bir sorun, fazla ısrar etmeye gerek yok. İlgi ve alakanız, yardımlarınız için müteşekkirim.

Şuan Kde Neon kurdum, o da çok güzel, 90'ların hardcore rapleri gibi güzel. Gerçi onu da defalarca göçerttim Artık göçertmek bağımlılık oldu, işler normal giderse rahatsız olacağım 😀

@EldrithcWraith Üstad, NVIDIA-Linux-x86_64-349.16 sürücüyü indirdim, run uzantılı. Terminalden çalıştırmak istediğimde: "ERROR: nvidia-installer must be run as root" uyarısı alıyorum. Nasıl kurabilirim? Yardımlarınızı rica ediyorum.

'Dostlar Mint yine çöktü, işten döndüğümde boot etmedi, siyah ekran kaldı, muhtemelen benim PC'den kaynaklanan bir sorun, fazla ısrar etmeye gerek yok. İlgi ve alakanız, yardımlarınız için müteşekkirim.

Şuan Kde Neon kurdum, o da çok güzel, 90'ların hardcore rapleri gibi güzel. Gerçi onu da defalarca göçerttim Artık göçertmek bağımlılık oldu, işler normal giderse rahatsız olacağım 😀

@EldrithcWraith Üstad, NVIDIA-Linux-x86_64-349.16 sürücüyü indirdim, run uzantılı. Terminalden çalıştırmak istediğimde: "ERROR: nvidia-installer must be run as root" uyarısı alıyorum. Nasıl kurabilirim? Yardımlarınızı rica ediyorum.
Komutun başında "sudo" kullanmanız gerekir.

Komutun başında "sudo" kullanmanız gerekir.
Üstad, sürücü dosyası indirilenler klasöründe. Dosyanın üzerine sağ tıklayıp, Konsol'da çalıştır dedim. Yani direk terminale girip kod çalıştırmadım. Daha doğrusu PC'imde kayıtlı dosyaların terminalde hangi komutla çalıştırılacağını bilmiyorum.

Üstad, sürücü dosyası indirilenler klasöründe. Dosyanın üzerine sağ tıklayıp, Konsol'da çalıştır dedim. Yani direk terminale girip kod çalıştırmadım. Daha doğrusu PC'imde kayıtlı dosyaların terminalde hangi komutla çalıştırılacağını bilmiyorum.
Dosyanın uzantısı .DEB ise çift tıklayıp kuruluma başlayabilirsiniz.

.run uzantılı dosya ise
Klasörde konsolu açın.
Kod:
sudo su
chmod +x dosyadi.run
Bu komutlarla çalıştırabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı