Nvlddmkm.sys mavi ekran hatası

SwatLine

Picopat
Daha fazla  
RAM
4GB
SSD veya HDD modeli
WD GREEN 240GB
Ekran kartı
Geforce610m
İşlemci
i5 3230m
DDU programı ile ekran kartını silip tekrar güncellememe rağmen mavi ekran hatası alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk başta Windows Update aracılığıyla herhangi bir güncelleme varsa hepsini yapın.

- Ne yaparken mavi ekran hatası alıyordunuz?
- Mesela Windows boştayken alıyor musunuz?
- Tarayıcıdayken mi?
- Yoksa oyun oynarken mi alıyorsunuz?

Microsoft'un verdiği olasılıklardan gidelim: Bug Check 0x116: VIDEO_TDR_FAILURE

Tdr nedir?

Belli başlı sıkıntılar olduğunda, mesela GPU yanıt vermemeye başladığında, işletim sistemi, GPU ile alakalı bir resetleme işlemi yapıyor kısaca. Ve bu işlemi uygulamadan önce default olarak 2 saniye kadar bekliyor.

Olasılıklar:

Bahsettiklerinizden hareketle yeşillere ihtimal vermiyoruz, o yüzden kırmızılara bakalım.

güncel ekran kartı sürücüleri yüklü olmayabilir.
sistemdeki bileşenlerde stabil olmayan bir overclock olabilir.
RAM konfigürasyon ve timinglerinde stabil olmayan bir ayar olabilir.

yetersiz sistem soğutması. Sistemdeki bir bileşen aşırı ısınıyor olabilir.

sisteme yetersiz güç gelmesi (herhangi bir undervolt yapmadınız değil mi?).
bileşenlerde donanımsal bir arıza (anakart, RAM veya direkt ekran kartının kendisi).

tüm bunlardan hareketle:

• Anakart ve ekran kartınızın sıcaklıklarını kontrol edin.
  • Memtest86 ile RAM testi yapın.
  • Donanımsal bir problemse zaten yapabileceğimiz bir şey yok - ki büyük ihtimalle öyle.

Bunların dışında alternatif bir çözüm daha sunayım.

Geçen başka bir konuda önerdiğim ancak maalesef sonuç alamadığımız bir çözüm yöntemi var: tdr süresini arttırmak. Belki sizde işe yarar çünkü bu şekilde çözenlerin sayısı bir hayli yüksek.

Tdr süresini arttırma adımlarına aşağıdaki konuda bulunan mesajımdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Windows 7 konusu konuşulmuş.
Windows 7'ye geçtiğinizde düzelme olasılığı var mı? Belki.
Ama avantaj ve dezavantajlar konusunu iyi değerlendirmeniz lazım.

İlk başta Windows Update aracılığıyla herhangi bir güncelleme varsa hepsini yapın.

- Ne yaparken mavi ekran hatası alıyordunuz?
- Mesela Windows boştayken alıyor musunuz?
- Tarayıcıdayken mi?
- Yoksa oyun oynarken mi alıyorsunuz?

Microsoft'un verdiği olasılıklardan gidelim: Bug Check 0x116: VIDEO_TDR_FAILURE

Tdr nedir?

Belli başlı sıkıntılar olduğunda, mesela GPU yanıt vermemeye başladığında, işletim sistemi, GPU ile alakalı bir resetleme işlemi yapıyor kısaca. Ve bu işlemi uygulamadan önce default olarak 2 saniye kadar bekliyor.

Olasılıklar:

Bahsettiklerinizden hareketle yeşillere ihtimal vermiyoruz, o yüzden kırmızılara bakalım.

güncel ekran kartı sürücüleri yüklü olmayabilir.
sistemdeki bileşenlerde stabil olmayan bir overclock olabilir.
RAM konfigürasyon ve timinglerinde stabil olmayan bir ayar olabilir.

yetersiz sistem soğutması. Sistemdeki bir bileşen aşırı ısınıyor olabilir.

sisteme yetersiz güç gelmesi (herhangi bir undervolt yapmadınız değil mi?).
bileşenlerde donanımsal bir arıza (anakart, RAM veya direkt ekran kartının kendisi).

tüm bunlardan hareketle:

• Anakart ve ekran kartınızın sıcaklıklarını kontrol edin.
  • Memtest86 ile RAM testi yapın.
  • Donanımsal bir problemse zaten yapabileceğimiz bir şey yok - ki büyük ihtimalle öyle.

Bunların dışında alternatif bir çözüm daha sunayım.

Geçen başka bir konuda önerdiğim ancak maalesef sonuç alamadığımız bir çözüm yöntemi var: tdr süresini arttırmak. Belki sizde işe yarar çünkü bu şekilde çözenlerin sayısı bir hayli yüksek.

Tdr süresini arttırma adımlarına aşağıdaki konuda bulunan mesajımdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Windows 7 konusu konuşulmuş.
Windows 7'ye geçtiğinizde düzelme olasılığı var mı? Belki.
Ama avantaj ve dezavantajlar konusunu iyi değerlendirmeniz lazım.

Windows Update güncelleştirmelerini yaptım, oyun oynarken hata alıyorum, RAM testi yapmadım onu da şimdi yapacağım hocam, bir de hocam şu an Intel HD Graphics 4000 kullanıyorum NVIDIA'nın ekran kartını devre dışı bıraktım şu ana kadar hata almadım, ekran kartı oyun oynarken %80 %90'lara kadar çıkıyor.

Windows Update güncelleştirmelerini yaptım, oyun oynarken hata alıyorum, RAM testi yapmadım onu da şimdi yapacağım hocam, bir de hocam şu an Intel HD Graphics 4000 kullanıyorum NVIDIA'nın ekran kartını devre dışı bıraktım şu ana kadar hata almadım.
Windows Update güncelleştirmelerini yaptım, oyun oynarken hata alıyorum, RAM testi yapmadım onu da şimdi yapacağım hocam, bir de hocam şu an Intel HD Graphics 4000 kullanıyorum NVIDIA'nın ekran kartını devre dışı bıraktım şu ana kadar hata almadım, ekran kartı oyun oynarken %80 %90'lara kadar çıkıyor.

Hocam RAM'leri de kontrol ettim testleri geçtiler.

Tdr süresini de artırtırdım.

Son düzenleme:
@SwatLine dostum oncelikle merhaba ben de aynı sorundan yaklaşık 5 aydır muzdaribim. Yapılabilecek tüm testleri yaptım, DDU ile silip sürücüleri güncelledim düzelmedi. Sonra servise gönderdim servisteki çalışanlar bazen HDD'lerin kernel hatasına sebep verdiğinden bahsettiler ve HDD'yi çıkardılar. 1 hafta sorun yoktu sonra gene başladı.
Bende minidump dosyasında hata olarak seninkiyle aynı hata olan nvlddmkm.sys hatası vardı.

@turko35408 hocamın paylaşmış olduğu forum çözümdekini yapmaya karar verdim ama bende de nvlddmkm.sys dosyası drivers da da değil driverstore da gözüküyordu. Driverstore'daki nvlddmkm.sys dosyasını kopyalayıp C: \Windows\system 32\ drivers\ klasörüne yapıştırdım. Şu anlık bir sıkıntı yaşamdım sorun çözüldü bende.

İyi günler.

@SwatLine dostum oncelikle merhaba ben de aynı sorundan yaklaşık 5 aydır muzdaribim. Yapılabilecek tüm testleri yaptım, DDU ile silip sürücüleri güncelledim düzelmedi. Sonra servise gönderdim servisteki çalışanlar bazen HDD'lerin kernel hatasına sebep verdiğinden bahsettiler ve HDD'yi çıkardılar. 1 hafta sorun yoktu sonra gene başladı.
Bende minidump dosyasında hata olarak seninkiyle aynı hata olan nvlddmkm.sys hatası vardı.

@turko35408 hocamın paylaşmış olduğu forum çözümdekini yapmaya karar verdim ama bende de nvlddmkm.sys dosyası drivers da da değil driverstore da gözüküyordu. Driverstore'daki nvlddmkm.sys dosyasını kopyalayıp C: \Windows\system 32\ drivers\ klasörüne yapıştırdım. Şu anlık bir sıkıntı yaşamdım sorun çözüldü bende.

İyi günler.

Bunu da deneyeceğim hocam, ayrıca dediğiniz gibi benim nvlddmkm.sys dosyasıda driverstore da gözüküyor.

Bunu da deneyeceğim hocam.

Hocam nvlddmkm.sys dosyasını drivers a yapıştırıp yeniden başlattım oyuna girmemle tekrar hata aldım. Ondan önce kayıt defterine tdrdisplay eklemiştim 3,4 saat sorun çıkmamıştı
071823-9515-01.rar

Son düzenleme:
Peki ekran kartını tamir edebilme ihtimali var mı hocam cihaz zaten 9 senelik garantisi falan yok.
Çok basit bir yazılımsal çözümü olabilir. Mesela denediğiniz sürücü lokasyon değişimi gibi. Ama hangi basit çözümle düzeleceğini bulmamız zor açıkçası.

O yüzden donanımsal olması, ekran kartının veya anakartın miyadını dolduruyor olması daha muhtemel.

Ciddi bir sıkıntısı yoksa tamiri yapılabilir ancak burada da sorunlarımız var. Acaba tamir edilebilecek bir şey mi? Tamir fiyatına değecek mi? Tamir edebilecek, daha doğrusu tamir etmek isteyecek usta olacak mı? Biliyorsunuz artık tamir edecekleri parçaları seçiyorlar, her yer eskisi gibi değil.

TDR'ı 60 saniye yapıp denediniz mi?

Ayrıca ekran kartı veya anakart aşırı ısınıyor mu, kontrol ettiniz mi?

Çok basit bir yazılımsal çözümü olabilir. Mesela denediğiniz sürücü lokasyon değişimi gibi. Ama hangi basit çözümle düzeleceğini bulmamız zor açıkçası.

O yüzden donanımsal olması, ekran kartının veya anakartın miyadını dolduruyor olması daha muhtemel.

Ciddi bir sıkıntısı yoksa tamiri yapılabilir ancak burada da sorunlarımız var. Acaba tamir edilebilecek bir şey mi? Tamir fiyatına değecek mi? Tamir edebilecek, daha doğrusu tamir etmek isteyecek usta olacak mı? Biliyorsunuz artık tamir edecekleri parçaları seçiyorlar, her yer eskisi gibi değil.

Tdr'ı 60 saniye yapıp denediniz mi?

Ayrıca ekran kartı veya anakart aşırı ısınıyor mu, kontrol ettiniz mi?

Hocam TDR'yi 60 saniye yaptım 2 gündür hata almıyorum ama cihaza herhangi bir zararı olmaz değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
60 saniye yaptım 2 gündür hata almıyorum ama cihaza herhangi bir zararı olmaz değil mi?
Default değeri 2 saniye. Bazı teknoloji sitelerinde, bloglarda vs. 60 saniye bu tür problemler için önerilmiş. Bana sorarsanız pek bir problem olacağını sanmam, bu sitelerdeki insanlar da TDR'ı 60 yapma konusunda "hiçbir zararı yok" demişler ama kendilerini destekleyecek bir kanıt sunmamışlar gördüğüm kadarıyla.

Yeni konular

Geri
Yukarı