Çözüldü NVMe 4.0 M.2 Windows yüklemesinde gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zapachit

Centipat
Yer
Moskova
Daha fazla  
Meslek
IT Administrator
Herkese merhaba,

Yeni sistem için ASUS'un STRIX Z590-F Gaming Wi-Fi modeli anakarta Intel'in 11600K islemcisi ile Samsung'un 980 Pro M.2 soketli SSD diskini kullandım.

Anakartin kullanım klavuzunu takip ederek PCI 4.0 olarak kullanabilmek için M2_1 slotuna SSD diskimi taktim. Bu konfigürasyonda ekran kartım PCI 4.0 olarak 16X'te, NVMe diskim de M.2 slotunda yine 4.0 hızında calisacagini öngörerek sistemimi başlattım. BIOS uzerinden kontrol ettigimde NVMe diskimin tanimlandigini goruyorum fakat Windows yüklemesine geçtiğimde disk surucusunun bulunamadigini ve tanımlanabilmesi için gerekli suruycuyu yüklemem gerektiğini belirten hata alıyorum.

ASUS'un sitesinden ve Intel'in sitesinden olmak uzere Intel Rapid Storage Technology surucusunu denedim fakat bir sonuc vermedi.
Internetten bulduğum tum sürücülerin denedim ve maalesef hiçbiri sonuc vermedi. Forumdan bulduğum benzeri bir konudaki yozum yolunu da denedim (Çözüldü: NVMe 4.0 M.2 SSD görünmüyor) fakat yine bir cozum alamadım.

Anladigim kadarıyla sorunum BIOS ayarlar ile alakalı fakat tam olarak nereye bakmam gerektiğini bilmiyorum. Bilgisi veya bu konuda tecrübesi olan birisi varsa yardim almayi çok isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam %100 çözüleceğini düşündüğüm ama hoşunuza gitmeyecek yöntem: SSD'yi yonga setine bağlı portlara takmak:

• M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 3.0 x4 mode)
  • M.2_4 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 3.0 x4 & SATA modes)*
Deneme için yapın bakalım. Yine tanımazsa SSD'de bir sorun olabilir diye düşünebilirim. Ya da işlemci montajınızda?
Asus ve Intel sitelerinden indirdigim suruculer ile disk tanimlayamadi.
Aslında masaüstü sistemde bu sürücülere gerek olmamalı ama siz bu sürücüleri seçince yükleme seçeneği çıkıyor mu?
USB bellegi de Chromium OS uzerindeki System Recovery modulu ile yapiyorum. Malesef elimde olan tek care bu.
Sorunun kaynağı bu olabilir biliyor musunuz? Yarın başka bir PC bulup Rufus ile yapın derim. Çünkü anormal bir durum bu. UEFI sürücüsü koyuyorsa belleğe, o sorunlu olabilir. Çünkü NVMe SSD, UEFI sürücü gerektiriyor her şeyden önce.

Yarın Rufus ile güzel bir USB hazırlayın. Konuya tekrar bakalım.
Güzel yazı, yetersiz bilgi.

UEFI Windows 10 kurduğunuzu varsayıyorum zira Legacy kurulumda disk gözükmez. UEFI kurmanıza rağmen bu sorrun varsa, kullandığınız Windows sürümü yeni yonga setinin kontrolcüssünü desteklemiyor olabilir.

Anakartınızın sayfasından bu sürücüyü indirin:

Sürüm 18.31.1.1033
2021/01/27 41.24 MBytes
Intel(R) Rapid Storage Technology Driver Software V18.31.1.1033(Package V18.1.1.1033) for Windows 10 64-bit.

İnen dosyayı klasöre çıkartın ve tercihen başka bir USB belleğe Intel_RST_Driver_Software_V18.31.1.1033_WIN10_64-bit\Driver\64bit klasörünün içeriğini kopayayın.

Sonra da bu videodaki gibi sürücüyü kurun:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sonuçtan haberdar edin.

Güzel yazı, yetersiz bilgi.

UEFI Windows 10 kurduğunuzu varsayıyorum zira Legacy kurulumda disk gözükmez. UEFI kurmanıza rağmen bu sorrun varsa, kullandığınız Windows sürümü yeni yonga setinin kontrolcüssünü desteklemiyor olabilir.

Anakartınızın sayfasından bu sürücüyü indirin:

Sürüm 18.31.1.1033
2021/01/27 41.24 MBytes
Intel(R) Rapid Storage Technology Driver Software V18.31.1.1033(Package V18.1.1.1033) for Windows 10 64-bit.

İnen dosyayı klasöre çıkartın ve tercihen başka bir USB belleğe Intel_RST_Driver_Software_V18.31.1.1033_WIN10_64-bit\Driver\64bit klasörünün içeriğini kopayayın.

Sonra da bu videodaki gibi sürücüyü kurun:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sonuçtan haberdar edin.

Haklisiniz, bilgileri yetersiz ve duzensiz girmisim.

Yuklemeye calistigim isletim sistemi Windows 10. Bana gonderdiginiz linkten anakartimin suruculeri icerisinden belirttiginiz surucuyu denemistim fakat yine sonuc alamadim. Ardindan Intel'in sitesinden videonuzda belirttiginiz gibi VMD destekli guncel surucuyu indirdim (F6FLPY-X64 - VMD) fakat yine sonuc alamadim. BIOS uzerinde VMD'yi devre disi birakacagim ayari bulamadim. Bende Advanced icinde degil maalesef.

Internet uzerinde ayni veya benzeri sorunu yasayanlarin paylasimlarini kontrol ettim. Genel olarak herkes Intel Rapid Storage Driver uzerinden sorunu hallettigini gordum fakat dedigim gibi hem anakart ureticisinin hem de yonga ureticisinin sitesindeki suruculer sorunumu cozmedi. Ben de SSD disk ile sorun olup olmadigini kontrol etmek için diskpart uzerinden kontrol ettim ve surucunun bilgisayar tarafindan tanimlandigini gordum. Baska PCI 4.0 destekli yuvaya takmam da sorunu cozmedi. BIOS uzerinde NVMe olarak tanimli, diskpart uzerinde gorunuyor fakat isletim sisteminin yukleme sirasinda tanimlanamiyor.

Ek olarak, BIOS uzerinde CSM kapali ve bagli SATA aygiti olmadigindan SATA Controller'i devre disi biraktim.

Bugün 12. Nesil sisteme Windows kurdum. Böyle bir sorun olmadı. 11. Nesile kurarken de böyle bir sorun olmadı. Sadece ve sadece RAID yapınca olmuştu bu sorun. Şimdi size çözüm için üç yöntem daha yazacağım:

• Advanced > PCH Storage Configuration kısmına girin ve SATA Mode Selection ayarının AHCI olduğundan emin olun. Intel RST Premium olmasın.
Ayar zaten böyle ise BIOS güncellemesi yapın:

BIOS güncellemeye rağmen sorun çözülmez ise SSD'yi M.2_2 yuvasına takıp deneyin. SSD'nin yuvaya iyice oturduğundan emin olun.

Sorun yine de çözülmez ise sisteme Windows 11 kurmayı deneyin:

Bugün 12. Nesil sisteme Windows kurdum. Böyle bir sorun olmadı. 11. Nesile kurarken de böyle bir sorun olmadı. Sadece ve sadece RAID yapınca olmuştu bu sorun. Şimdi size çözüm için üç yöntem daha yazacağım:

• Advanced > PCH Storage Configuration kısmına girin ve SATA Mode Selection ayarının AHCI olduğundan emin olun. Intel RST Premium olmasın.
Ayar zaten böyle ise BIOS güncellemesi yapın:

BIOS güncellemeye rağmen sorun çözülmez ise SSD'yi M.2_2 yuvasına takıp deneyin. SSD'nin yuvaya iyice oturduğundan emin olun.

Sorun yine de çözülmez ise sisteme Windows 11 kurmayı deneyin:

Daha once bahsettigim sebepten SATA Controller devre disi oldugu için SATA Modu secilemiyor. Bu ayarlarda Windows yuklemesi sirasinda ASUS'un sitesinden indirdigim Intel_RST_Driver'i sectigimde hiçbir uyumlu sürücü bulamiyor. Eger dediginiz gibi SATA Controller'i aktiflestirdigimde ve mod olarak da AHCI'yi sectigimde ise sürücü uyumlu bir donanim buluyor. Bu Intel 500 Series Chipset Family SATA AHCI Controller. Fakat yuklendikten sonra yine hiç yeni cihaz surucusu bulunamadi uyarisi aliyorum. Mantiken bu protokolun benim için gerekli olacagini dusunmemistim hiç, benim disk ile kullanmak istedigim transfer protokolu NVMe.

BIOS'u da en guncel olan 1007 surumune guncelledim fakat yine degisen olmadi.

M.2_2 yuvasini denemedim cunku anakart ureticisinin vedigi bilgilere gore

M.2 yuvalarindan sadece M.2_1 ve M.2_4 Ekran kartini 16X olarak ve SSD diski 4X olarak kullanmama müsaade ediyor.

Windows 11 yukleme istememem de henuz ham oldugunu dusunmem fakat onu da bir denememde fayda olabilir.

Siz yine de bir M.2_2 yuvasını dener misiniz? Zaten ekran kartınız kayıp yaşamaz.

Bu aradada evet, protokol SATA değil ama nedense NVMe RAID yapmak için o ayarı değiştirmek gerekiyor. Garip bir şekilde bir bağ var yani. NVMe SSD RAID rehberimizde bunu görebilirsiniz.

SATA Controller kapatmayın 👍Hatta Load Setup Defaults diyebilirsiniz.

Bir de SSD BIOS'ta Secure Erase altından silinebiliyor mu diye bakın.

Siz yine de bir M.2_2 yuvasını dener misiniz? Zaten ekran kartınız kayıp yaşamaz.

Bu aradada evet, protokol SATA değil ama nedense NVMe RAID yapmak için o ayarı değiştirmek gerekiyor. Garip bir şekilde bir bağ var yani. NVMe SSD RAID rehberimizde bunu görebilirsiniz.

SATA Controller kapatmayın 👍Hatta Load Setup Defaults diyebilirsiniz.

Bir de SSD BIOS'ta Secure Erase altından silinebiliyor mu diye bakın.
  • Windows 11 Denedim, olmadi.
  • Load Setup Defaults yapip M.2_2 slotuna aldim ardindan Advenced → Onboard Devices Configuration sekmesinin altında "CPU PCIE Configuration Mode"u PCIEX16_1 + M.2_2 yaptım fakat yine olmadi.

Ayrica evet, BIOS'ta Secure Erase altından silinebiliniyor.

Diskpart'ta sürücü ne şekilde gözükmekte? clean komutu işe yarıyor mu?
Diskpartta suruculeri listeledigimde assagidaki gibi donus aliyorum;

disk 0 - online - (SSD Diski)
ve sirasi ile diger usb bellekler.

select disk 0 ve ardindan clean komutunu girdigimde "DiskPart succeded in cleaning the disk. yanitini aliyorum.

Cok siradisi bir sorun gibime geliyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı