Çözüldü NVMe 4.0 M.2 Windows yüklemesinde gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zapachit

Centipat
Yer
Moskova
Daha fazla  
Meslek
IT Administrator
Herkese merhaba,

Yeni sistem için ASUS'un STRIX Z590-F Gaming Wi-Fi modeli anakarta Intel'in 11600K islemcisi ile Samsung'un 980 Pro M.2 soketli SSD diskini kullandım.

Anakartin kullanım klavuzunu takip ederek PCI 4.0 olarak kullanabilmek için M2_1 slotuna SSD diskimi taktim. Bu konfigürasyonda ekran kartım PCI 4.0 olarak 16X'te, NVMe diskim de M.2 slotunda yine 4.0 hızında calisacagini öngörerek sistemimi başlattım. BIOS uzerinden kontrol ettigimde NVMe diskimin tanimlandigini goruyorum fakat Windows yüklemesine geçtiğimde disk surucusunun bulunamadigini ve tanımlanabilmesi için gerekli suruycuyu yüklemem gerektiğini belirten hata alıyorum.

ASUS'un sitesinden ve Intel'in sitesinden olmak uzere Intel Rapid Storage Technology surucusunu denedim fakat bir sonuc vermedi.
Internetten bulduğum tum sürücülerin denedim ve maalesef hiçbiri sonuc vermedi. Forumdan bulduğum benzeri bir konudaki yozum yolunu da denedim (Çözüldü: NVMe 4.0 M.2 SSD görünmüyor) fakat yine bir cozum alamadım.

Anladigim kadarıyla sorunum BIOS ayarlar ile alakalı fakat tam olarak nereye bakmam gerektiğini bilmiyorum. Bilgisi veya bu konuda tecrübesi olan birisi varsa yardim almayi çok isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam %100 çözüleceğini düşündüğüm ama hoşunuza gitmeyecek yöntem: SSD'yi yonga setine bağlı portlara takmak:

• M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 3.0 x4 mode)
  • M.2_4 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 3.0 x4 & SATA modes)*
Deneme için yapın bakalım. Yine tanımazsa SSD'de bir sorun olabilir diye düşünebilirim. Ya da işlemci montajınızda?
Asus ve Intel sitelerinden indirdigim suruculer ile disk tanimlayamadi.
Aslında masaüstü sistemde bu sürücülere gerek olmamalı ama siz bu sürücüleri seçince yükleme seçeneği çıkıyor mu?
USB bellegi de Chromium OS uzerindeki System Recovery modulu ile yapiyorum. Malesef elimde olan tek care bu.
Sorunun kaynağı bu olabilir biliyor musunuz? Yarın başka bir PC bulup Rufus ile yapın derim. Çünkü anormal bir durum bu. UEFI sürücüsü koyuyorsa belleğe, o sorunlu olabilir. Çünkü NVMe SSD, UEFI sürücü gerektiriyor her şeyden önce.

Yarın Rufus ile güzel bir USB hazırlayın. Konuya tekrar bakalım.
CSM'yi açıp dener misiniz bir de? Cidden ilk defa karşılaşıyorum böyle bir sorun ile.

Diskpart'ta kaç GB gözüküyor SSD bu arada?

Bir de USB belleği Rufus ile mi hazırlıyorsunuz?
CSM ile acip denedim, yuklemede yine disk surucusu bulamadi. Asus ve Intel sitelerinden indirdigim suruculer ile disk tanimlayamadi.

Diskpart'ta SSD 931 GB gozukmekte (Kullandigim SSD Samsung 980 PRO 1TB)

USB bellegi de Chromium OS uzerindeki System Recovery modulu ile yapiyorum. Malesef elimde olan tek care bu.

Hocam %100 çözüleceğini düşündüğüm ama hoşunuza gitmeyecek yöntem: SSD'yi yonga setine bağlı portlara takmak:

• M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 3.0 x4 mode)
  • M.2_4 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 3.0 x4 & SATA modes)*
Deneme için yapın bakalım. Yine tanımazsa SSD'de bir sorun olabilir diye düşünebilirim. Ya da işlemci montajınızda?
Asus ve Intel sitelerinden indirdigim suruculer ile disk tanimlayamadi.
Aslında masaüstü sistemde bu sürücülere gerek olmamalı ama siz bu sürücüleri seçince yükleme seçeneği çıkıyor mu?
Sorunun kaynağı bu olabilir biliyor musunuz? Yarın başka bir PC bulup Rufus ile yapın derim. Çünkü anormal bir durum bu. UEFI sürücüsü koyuyorsa belleğe, o sorunlu olabilir. Çünkü NVMe SSD, UEFI sürücü gerektiriyor her şeyden önce.

Yarın Rufus ile güzel bir USB hazırlayın. Konuya tekrar bakalım.

Son düzenleme:
Çözüm

• M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCI-e 3.0 X4 mode)
  • M.2_4 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCI-e 3.0 X4 & SATA modes)*

ASUS tarafindan saglanan suruculer CSM aciksa AHCI surucusu yuklemede beliriyor ama yuklememe ragmen bir şey cikmiyor (mantiken AHCI uzerinden haberlesen disk bulunmadigindan). Eger CSM kapali ise hiçbir şey bulamiyor. Uyumlu suruculeri gosteren tiki kaldirirsam listede NVMe surucusu bulunmakta onu da yuklemeyi denedim ama sonuc yine ayni.

Intel uzerinden indirdigim sürücü uyumlu hiçbir donanim bulamiyor.

Yarin ilk buldugum bilgisayardan Rufus uzerinden tekrar USB bellegi olusturup deneyecegim.

Durum ile ilgili yine sizi bilgilendirecegim.

Ilginiz için cok teşekkür ederim.

Gelişme var mı?

Selamlar,

Dun gece imkanim oldu ve Windows kurulu bir bilgisayardan Rufus ile Windows 10 ve 11 isolarini USB bellege yazdim.

Anladigim kadari ile Chromium uzerinden olsuturdugum USB belleklerin Partition semasi MBR olarak olusturuluyor ve bu yuzden gerekli olan spesifik UEFI suruculerini barindirmiyor. Her iki ISO dosyasini da GPT semasi olarak olusturdum ve sorunsuz bir bicimde iki Windows versiyonunu yuklerken hard disk tanimlandi.

Sorun tamamen ISO dosyalarini Chromium uzerinden yazmammis.

Hard diski M2_1 portuna geri taktim ve 4X olarak sorunsuz calismakta.

Yardimlariniz için cok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı