NVMe M.2 SSD - SATA adaptörü

mucity

Centipat
Arkadaşlar merhabalar;
Bilgisayarıma uyumlu diye NVMe M.2 SSD aldım. Kingston A2000 modeli 500GB kapasiteli;
Ancak atladığım bir nokta anakartım 250 GB'a kadar destekliyormuş. Taktığım anda sistemde bir sıkıntı oluyor ve bilgisayarım SSD'yi çıkarsam dahi açılmıyor.
NVMe M.2 SSD'yi normal SATA SSD gibi kullanabileceğim bir aparat, adaptör var mıdır?
PCI Express ve SATA kontrolcüsü ayrı çalıştığı için olmuyor diye biliyorum ancak belki bir çözümü vardır diye sosyale yazmak istedim.
Aldığım SSD'yi de kullanamıyorum. Belki almak isteyen olur.

Ancak atladığım bir nokta anakartım 250 GB'a kadar destekliyormuş.
Kim dedi bunu? Böyle bir şey yok. Ancak çok eski sistemlerde 2.2 TB limiti var.

Sorduğunuz soru yetersiz. Havanda su dövüyorsunuz. Ortada ne aldığınız sistem var ne de SSD. Bilgi sağlayın.

Kim dedi bunu? Böyle bir şey yok. Ancak çok eski sistemlerde 2.2 TB limiti var.

Sorduğunuz soru yetersiz. Havanda su dövüyorsunuz. Ortada ne aldığınız sistem var ne de SSD. Bilgi sağlayın.

Eksik bilgi için özür dilerim.
Kullandığım bilgisayar HP-BS102NT. Anakartında M.2 slotu mevcut.
SSD'yi alıp kullanamadığım için HP Desteği aradım. Oradan bu bilgiyi edindim.
SSD'yi taktığım anda bilgisayarım kısa devreye düşüyor ve çıkarsam dahi açılmıyor.
Vatan Bilgisayar'dan aldığım için SSD'yi kontrol ettirme imkanım oldu ve sıkıntısı yok.

Elindeki SSD'yi aşağıda paylaştığım ürüne takıyorsun. Parçayı da PCI-e takıyorsun

Üzgünüm bir dizüstü kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Orada yazan 250GB destek laptopun ilk alımdaki depolama seçeneklerinin maksimumunu gösteriyor. Mesela 120GB'lık bir model ve de 250GB'lık bir model varsa oraya 250GB yazıyorlar.
Başka bir konuda araştırma yapmıştım, aklınızda bulunsun diye yazıyorum.
SATA M2 portu sanırım, elinizdeki SSD'yi tam hızda kullanamayacağınız için iade edip SATA M2 SSD alabilirsiniz.

Aldığınız SSD modelini de yazın. :

Cihaza bir BIOS güncellemesi yapıp tekrar deneyin:
Deneyeceğim

Çalışmaması gayet normal. Cihazın M.2 portu NVMe desteklemiyor çünkü, SATA destekliyor. Aldığınız SSD'yi bir M.2 SATA SSD ile değiştirirseniz sorununuz çözülecektir. Bu işlevi görecek bir dönüştürücü olduğunu sanmıyorum.

Aldığınız SSD modelini de yazın. Cihaza bir BIOS güncellemesi yapıp tekrar deneyin:
Bios güncellemesi yaptım. Ancak yine çözüm olmadı. Power ledi 4 sn yanıyor ve sönüyor.
SSD yi çıkarmama rağmen bilgisayar hiç açılmıyor. Bios pili çıkarıp power tuşuna basılı tutularak resetleniyor sanırsam. Öyle yapıp bilgisayarı geri açabiliyorum.
Çalışmaması gayet normal. Cihazın M.2 portu NVMe desteklemiyor çünkü, SATA destekliyor. Aldığınız SSD'yi bir M.2 SATA SSD ile değiştirirseniz sorununuz çözülecektir.
Bana da öyle geliyor ancak; yükseltme yapmadan önce yaptığımaraştırmaların hepsinde NVMe desteklediği yönünde bilgiler var.
En iyi örneği bu video
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu an ne yapmam gerekiyor gerçekten bilmiyorum.

Bence videoyu çeken arkadaş bu konuda bilgi sahibi değil. Başlıkta da NVMe diyor ama taktığı SSD SATA. Dikkat ederseniz ucunda iki tane boşluğu var. Bu da SATA olduğuna işaret ediyor.

9817414926386.jpg

Zaten cihaz hakkında biraz araştırma yapmıştım, hep SATA desteklediğinden bahsediyordu.

Geri
Yukarı