NVMe M.2 SSD ve M.2 SATA arasındaki farklar

okan_440

Femtopat
Daha fazla  
NVMe M.2 SSD slotu ile M.2 SATA SSD slotu arasındaki fark nedir?
Ben HP Pavilion i7 6700 HQ GTX 960M dizüstü bilgisayarıma M.2 SSD almak istiyorum ama NVMe'nin uygun olup olmadığını bilmiyorum. Ana kartım sanırım HP 820D. Bilgisayarımın kasasını açıp port girişinin fotoğrafını da çektim. Yardımcı olabilir misiniz? M.2 slotunun fotoğrafı şu şekilde:

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-11-02 at 17.56.18.jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-02 at 17.56.18.jpeg
    167,2 KB · Görüntüleme: 129
M.2 dediğimiz şey soketin adıdır. Önemli olan bu soket ile kullanılan teknolojidir. SATA standardı günümüz için sınırlarına ulaşılmış bir standarttır. Bu yüzden NVMe standardına geçildi ve daha yüksek hızlar elde edilebiliyor. SATA ile NVMe arasındaki fark teknolojidir. NVMe hızlı ve yeni SATA ise daha yavaş ve eskidir. Kullandığınız anakartta NVMe teknolojisi büyük ihtimalle vardır. Ama söz veremem. NVMe standardı Intel'in 6. nesil işlemcileri ile yaygınlaştı sonuçta.

NVMe M.2 SSD slotu ile M.2 SATA SSD slotu arasındaki fark nedir?
Ben HP Pavilion i7 6700 HQ GTX 960M dizüstü bilgisayarıma M.2 SSD almak istiyorum ama NVMe'nin uygun olup olmadığını bilmiyorum. Ana kartım sanırım HP 820D. Bilgisayarımın kasasını açıp port girişinin fotoğrafını da çektim. Yardımcı olabilir misiniz? M.2 slotunun fotoğrafı şu şekilde:

M.2 SATA girşine NVMe M.2 takılamaz ama tam tersi yapılabilir. Sizin slot NVMe için ama dediğim gibi M.2 SATA'da uyuyor.

M.2 SATA girşine NVMe M.2 takılamaz ama tam tersi yapılabilir. Sizin slot NVMe için ama dediğim gibi M.2 SATA'da uyuy

M.2 SATA girşine NVMe M.2 takılamaz ama tam tersi yapılabilir. Sizin slot NVMe için ama dediğim gibi M.2 SATA'da uyuyor.
Ben NVMe SDD almak istiyorum ama dediğim gibi bilgisayarıma uygun olup olmadığını bilmiyorum. Bunu kesin olarak nasıl öğrenebilirim?

O M.2 konnektörü bilgisayarı aldığınızdan beri boş ise büyük ihtimalle SSD ler için ayrılmış bir porttur ve büyük bir ihtimalle NVMe dir. Laptoplarda wifi adaptörleri de M.2 konnektörünü kullanıyor ama onlar NVMe ile çalışmıyor tabii.

Ben NVMe SSD almak istiyorum ama dediğim gibi bilgisayarıma uygun olup olmadığını bilmiyorum. Bunu kesin olarak nasıl öğrenebilirim?

Her M.2 girişine SATA takılabilir. Eğer girişin ilk 5 pini bir grup diğerleri bir grup (m tipi M.2 girişi) ise NVMe'de uyar. Son 6 pini bir grupsa bu da b tipi M.2 oluyor ama ona uyumlu standart bilmiyorum. M.2 SATA B ve M tipi diye geçer çünkü hem ilk 5 hem son 6 pini bir gruptur bu sebeple hem b hem de m tipi sokete girer.

O M.2 konnektörü bilgisayarı aldığınızdan beri boş ise büyük ihtimalle SSD ler için ayrılmış bir porttur ve büyük bir ihtimalle NVMe dir. Laptoplarda wifi adaptörleri de M.2 konnektörünü kullanıyor ama onlar NVMe ile çalışmıyor tabii.
Çok teşekkür ederim. M.2 portu laptopu aldığımda da vardı fotoğraftaki gibi boş olarak. Nette M.2 SDD takılması ile ilgili bazı videolar izledim. Çoğu videoda takılan NVMe SSD'nin çentiği ve küçük pin bölümü sağ tarafta. Benim M.2 portunda ise küçük pin bölümü sol tarafta. Bazı videolarda da benim gibi M.2 portu olan kişiler, NVMe SDD'yi ters olarak yani küçük pin bölümü sol tarafa gelecek şekilde taktı. O yüzden kafam karıştı.

Geri
Yukarı