NVMe PCIe Gen3/SATA Notebook SSD Değişimi

EnesKlf

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, yeni aldığım şu an yolda olan notebook bilgisayarım için ekstra SSD alacağım. Fakat slotlardan biri PCI-e desteklerken diğeri SATA türünde. Bazı yerlerden baktığıma göre SATA SSD'ler en çok 550 MB/s bandını görebiliyormuş.

Aldığım notebook orijinal SSD'si PCI-e üzerinde geleceği için ben bunu SATA soketine aktarmak istesem yapabilir miyim? Yeni alacağım SSD'yi de PCI-e slotuna takmak istiyorum.

Mümkün olur mu yoksa SATA yerine ancak SATA destekli bir SSD mi takılabiliyor? Yeni SSD'yi iş ve edit programlarında kullanmak için hızlı olması gerekiyor.

Umarım anlatabilmişimdir :).

Merhabalar, yeni aldığım şu an yolda olan notebook bilgisayarım için ekstra SSD alacağım. Fakat slotlardan biri PCI-e desteklerken diğeri SATA türünde. Bazı yerlerden baktığıma göre SATA SSD'ler en çok 550 MB/s bandını görebiliyormuş.

Aldığım notebook orijinal SSD'si PCI-e üzerinde geleceği için ben bunu SATA soketine aktarmak istesem yapabilir miyim? Yeni alacağım SSD'yi de PCI-e slotuna takmak istiyorum.

Mümkün olur mu yoksa SATA yerine ancak SATA destekli bir SSD mi takılabiliyor? Yeni SSD'yi iş ve edit programlarında kullanmak için hızlı olması gerekiyor.

Umarım anlatabilmişimdir :).
Evet sata slotuna sadece sata destekli diskler takılıyor (M.2 Sata ise emin değilim) M.2 ile satanın girişleri çok farklı

PCI-E M.2 portuna çevrilebiliyor. Arkadaşımda Lattepanda Alpha modelli bir mini pc vardı. Buna biz m.2 ssd takacaktık ancak ekran kartından dolayı boşta sadece pci-e portu kalmıştı. Biz de bir dönüştürücü ile bunu hallettik. Yani uzun lafın kısası br dönştürücü ile bunu yapabiliyorsun :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı