O.C Genie ve TurboBoost farkı

Melih Seçgin

Hectopat
Yer
Muratpaşa/ANTALYA
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Arkadaşlar benim anakartım MSI z97 Gaming 9 ACK, bildiğimiz üzere bu anakart O.C Genie isimli tek tuşla O.C yapabilme özelliğine sahip. İşlemcim i7 4790K normal Ghz değeri 4.0 TurboBoost'la 4.4 oluyor bu değer. Gelelim kafa karıştıran noktaya TurboBoostla 4.4 e çıkabiliyor, O.C geniede 4.4 e çıkartıyor! Eee ne fark var? Neden O.C Genie kullanıyoruz? Kafamda işte bu sorular dönüp duruyor. @BilgisayarKurdu bir bilgi verebilir misin?

Güzel sorular soruyorsun, beni de bildiğim halde tekrardan araştırmaya yöneltiyorsun :)

TurboBoost gerektiğinde devreye giren bir teknolojidir. İşlemcinin frekans değerlerinde bir süreliğine stabil olarak artışa gidilmesini sağlar.

OC Genie ise bu teknolojilerle uyumlu çalışan, anakart ile gelen bir özelliktir.
Mantığa bakarsan ikisinin de yaptığı iş aynı yöne bakıyor.

Birisi işlemcinin OC potansiyelini artırıyor ve gerekli durumlarda bu potansiyelden yararlanılmasını sağlıyor, diğeri ise mevcut potansiyelin kullanılmasını devamlı olarak sağlıyor.

Turbo Boost 1 adım, OC Genie 1,5 adım, manuel olarak voltajlı OC ise seni 2 adım öteye taşır.

Sen eğer voltajlı OC yapacağım, hedefim yüksek dersen bu iki teknoloji ve özelliği kapatıp manuel olarak olaya dalman gerekir tabi iyi bir soğutucu ile.
Çünkü bu teknoloji ve özellik harici bir soğutucu ihtiyacı yaratmaz, ufak dokunuşlar yaparlar.

Teşekkürler bilgilendirme için. Birde şu Custom sıvı soğutmada sonuca ulaşırsam çok mutlu olacağım. Hoş gerçi daha sistemimi tamamlamaya 1,5 ay kadar zamanım var ama benim için şuan öncelikte bu konu var.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı