Obez mi oluyorum?

kerosene

Picopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Ölümden hiç korkmuyorum ama bundan çok korkuyorum. Hormonlarım dengesiz ergenliğe 3. sınıfta girdim, ortaokula kadar hafifin üstü kilolu bir çocuk oldum. O yaşta vermek kolaydı bisiklet sayesinde verdim. Aslında kilom gayet iyiydi ama lisenin başında yeme bozukluğum başladı yemek yemeyi reddettim. İnternette gördüğüm kızları çok kıskandım. Artık bayılmalarım, güneşin yanında otursam bile üşümelerim başlamıştı. Tansiyonum zaten genel olarak düşüktü, öğünlerimi atladım. Reglken durum daha beter oluyordu -hala regl olduğum zamanlar bayılıyorum.- Açık liseye geçince bir anda aniden daha da zayıfladım üzüldüğüm için. Sonra evde dura dura yeme bozukluğumun başındaki "yerinde" olan kiloma döndüm.

Ağustos başında anneannemin yanında kalmaya gittik, bir hafta önce döndüm. Kadın bize saat başı yemek yediriyor ya Rabbim. Benim an0reksi çanları da arada bir çınlıyor zaten her gece yatmadan ağladım yediğim için. Yemek istemiyorum deme şansınız 0 anneannemin yanında. Yemeyince çok kızıyor. Malum işte durum böyle olunca Çanakkale'ye geldim baktım 70 kilo olmuşum. (bunu yazarken ağladım) Boyum 168 cm. Kilo vermenin yolları için değil de kaygı duyduğum için yazdım içimi dökmek istedim sadece. Teşekkürler.

Kilo miktarının riskli olup olmaması vücut yapısına göre ve kişideki kilonun hangi temelli olduğuna göre değişir. Bir 100 kilo adam düşün kaslı Bir 95 kilo başka bir adam düşün göbekli. Bu durumda 95 kilo olan daha sağlıklı demek mantık dışıdır. Burada Önemli olan yağ oranıdır. Yağ oranı'na göre değerlendirmeni öneririm. Geçmişinde özellikle spor yaptıysan durum düşündüğün kadar vahim olmayabilir.

Kilo miktarının riskli olup olmaması vücut yapısına göre ve kişideki kilonun hangi temelli olduğuna göre değişir. Bir 100 kilo adam düşün kaslı Bir 95 kilo başka bir adam düşün göbekli. Bu durumda 95 kilo olan daha sağlıklı demek mantık dışıdır. Burada Önemli olan yağ oranıdır. Yağ oranı'na göre değerlendirmeni öneririm. Geçmişinde özellikle spor yaptıysan durum düşündüğün kadar vahim olmayabilir.
Yemediğim zaman günde 20 bin adım atmayı kafaya takmıştım yapıyordum sürekli, spora üşenen birisi değilim sadece takıntım var işte.

Öncelikle rahatla. Sakin ol. Şişman olmak dünyanın sonu değil. Zayıflamak için aç kalmana da gerek yok. Bu işi çözmenin en güzel yolu her zaman egzersiz. İmkanın varsa bir spor salonuna yazıl. Yediğini içtiğini kontrol edemiyorsan, bırak egzersiz yaparken kilo al. Egzersizi bırakma ama. Daha sonrasında egzersiz yaparken yemen düzene girdiğinde verirsin o kiloyu. Kilo vermek imkansız değil, zor ama imkansız değil. Stres olmaya gerek yok yani.

Şişman olmak dünyanın sonu değil. Zayıflamak için aç kalmana da gerek yok.
O psikoloji yaşamadan anlatılmıyor ya, baya sıkıntılı bir zihindi benimkisi.
Yediğini içtiğini kontrol edemiyorsan, bırak egzersiz yaparken kilo al
Yediğimi içtiğimi biraz "fazla" kontrol ediyorum zaten. Egzersiz olayı sıkıntı değil benim için dediğim gibi üşenmiyorum. Teşekkür ettim. ☺️

Yediğimi içtiğimi biraz "fazla" kontrol ediyorum zaten. Egzersiz olayı sıkıntı değil benim için dediğim gibi üşenmiyorum. Teşekkür ettim. ☺️
Az yiyin hocam başka şekilde olmaz boyunuz daha da uzarsa artık zaten dengelenmiş olur yoksa spor yapın.

Ben de şişman oldum. Aç kalarak zayıfladım da. Ama baktım ki iyi bi şey değil. Hayat enerjin gidiyor vücuttan neredeyse. Gerek yok. Şimdi anneannen çok yemek yediriyor kısmıyla ilgili yorum yaptım kontrol edemiyorsan diye. Egzersiz yaptığın müddetçe bir süre kilo almak sıkıntı değil. Asla bırakmamak önemli egzersizi. Daha sonrasında düzenli bir diyete oturtulduğunda (bu diyetten kasıt öyle üç beyazdan uzak dur, ekmeğe dokunma, asla tatlı yeme tadında sürdürülebilirliği düşük diyetler değil), aldığını geri verirsin. Tek yapman gereken kalori açığı ve kas kaybı yaşamamak için makrolarına dikkat etmek. Protein alımı vesaire.

Ben de şişman oldum. Aç kalarak zayıfladım da. Ama baktım ki iyi bi şey değil. Hayat enerjin gidiyor vücuttan neredeyse. Gerek yok. Şimdi anneannen çok yemek yediriyor kısmıyla ilgili yorum yaptım kontrol edemiyorsan diye. Egzersiz yaptığın müddetçe bir süre kilo almak sıkıntı değil. Asla bırakmamak önemli egzersizi. Daha sonrasında düzenli bir diyete oturtulduğunda (bu diyetten kasıt öyle üç beyazdan uzak dur, ekmeğe dokunma, asla tatlı yeme tadında sürdürülebilirliği düşük diyetler değil), aldığını geri verirsin. Tek yapman gereken kalori açığı ve kas kaybı yaşamamak için makrolarına dikkat etmek. Protein alımı vesaire.
Artık anneannemde değilim zaten muhakkak veririm de fazla takıyorum kafama. İradem çok güçlüdür. Teşekkür ettim tekrar. <3

Geri
Yukarı