OBS ayarı ve Facebook yayın kalitesi

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Merhaba;

Sistemim aşağıdaki donanıma sahip.

AMD Ryzen 7 1800X
Asus Crosshair VI Hero AMD X370
Gskill 16GB (2x8GB) FlareX DDR4 3200Mhz CL14
MSI GeForce GTX1050 AERO ITX
Samsung 1TB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD
WD 1TB Caviar Black Sata, Xigmatek Scylla EN8620 240MM Sıvı Soğutma
Xigmatek Talon Black Edittion Vector 80Plus 750W
Windows 10 Pro 64bit

Karşılaştığım ve anlam veremediğim bir durumu aktarayım ilk önce.

OBS üzerinde biliyorsunuz yapılandırma sihirbazı bulunuyor. Bu seçenek ile ayarlama yapıldığı taktirde saçmalıkların zirvesi oluştuğunu gördüm ve görmeye devam ediyorum.

URL ve Facebook yayın anahtarı ile yapılandırma yapıldığı taktirde 30 ve 60 FPS için çözünürlük 480p olup bitrate değeri 2000 ile 2500 arası değişkenlik gösteriyor her denemede.

Facebook seçimi ile yayın anahtarı kullanımında ise işler tamamen değişiyor. Bu seçimde sadece 30 FPS verebiliyorsunuz. Ses bit hızı ise 128'e alınıyor otomatik olarak.
Bu seçimde yapılandırma sihirbazı 3500 ile 4000 arası bitrate değeri ataması yapıyor her denemede. Çözünürlük ise 720p.

Bu iki ayarlamada çıkış modu gelişmiş değil basit olarak atanıyor otomatik olarak onaylandığı taktirde.

Facebook partneri olmağı kişilerin URL adreslerine ciddi sınırlandırma getirmiş olabilir mi? URL ile Facebook seçimi arasındaki sonuç farkı çok saçma geliyor bana.

xx3.JPG

Yukarıdaki bu görseldeki bağ kurulumu yapınca yayın FPS değeri 30 olarak atanıyor ve üstünü alamıyorsunuz. Ses biti ise 128'e atanıyor otomatik olarak.
xx1.JPG
xx2.JPG

Yukarıdaki ayarlarla yayın sırasında daha iyi görüntü elde ediyorum. Ancak akıcılık 60 FPS'e göre bariz farklı.
Facebook zaten hali hazırda FPS dalgalanmaları sorunu yaşıyor. 30 FPS değerinden 26 FPS lere kadar düştüğünü görüyorum ara ara.
FPS değeriyle oynayamadığımız için bu kullanımda mecbur bu duruma göz yummak zorunda kalıyoruz.

Bir farklı kullanım ise aşağıdaki gibidir.
xx4.JPG

Bu seçimle birlikte FPS değerini 60'a kadar çekme imkanımız oluyor.
Bu seçimle birlikte değişin tek ayar FPS değeri oluyor seçimlerimde. Buna ek olarak ses bitini özel olarak ayarlayabiliyorsunuz ama Facebook 128 bit talep ediyor.

Bu ayarlarla 60 FPS ile yayın açtığımda bu ayar yapılandırmasının kalitesini yayında göremiyorum.
Bitrate dalgalanmasına bakıyorum. 4000 bitrate altına düşmüyor. Bu sebeple kalite bozulması imkansız.
CPU kullanım ön ayarını çoğu yayıncı veryfast kullanırken ben medium değerde kullanıyorum ve daha iyi sonuç almam lazım ama olmuyor. Hatta daha kötü sonuç çıkıyor.

Sorun modem olsa veya başka birinin İnternet tüketimi olsa sabit 4000 bitrate vermem imkansız olurdu. Altyapı sorunlu olsa yine aynı kapıya çıkıyoruz.

Bu ayarlara kıyasla 3000 bitrate verip veryfast yayın açanlar gibi görüntü alıyorum özetlemek gerekirse 720p 60 FPS yayında.

Ryzen 1800X ile CPU ön kullanım ayarını slower yapıp yayın açanlar var. En sonunda bende bu değere çekeceğim o olacak denemek için.
Ancak facebook CPU ön kullanım ayarını medium değerinin üzerinde istemiyor gibi oluşan kaynak metinleri gördüm.
Bu sebeple medium değerde tutuyoruz ama sonuç hüsran.
Slower ile 60 FPS 720p seçim işlemciye yük bindirecektir haliyle. Bu sebeple daha zayıf ayarlarla yayın açanlar benden daha iyi çözünürlüğe nasıl sahip olabiliyorlar.

Ekran kartından versem yayını yetmiyor deriz geçeriz.
Kaynak araştırdım İntel veya AMD fark etmeksizin 2 yıldır bu sorunu yaşayan çok fazla kişi olmuş. Çözümü dahi yok bu durumun.

Sorunun temeli büyük bir ihtimalle Facebook.

Birkaç kaynak üzerinde ise iyi yayın yapmanın tek çözümü şunun olduğunu söyleyen gördüm.

Tüm OBS ayarları sıfırlanacak. Gerekirse tekrardan yüklenecek.
Sonrasında yayın sekmesindeki hizmeti Facebook Live seçtikten sonra yayın anahtarını giriyoruz.
Sonrasında çıkış sekmesindeki çıkış modu basit olarak bırakıp sadece kodlayıcı ve bitrate ayarı yapan diyen var.
Buna ek olarak aynı yerde gelişmiş kodlayıcı ayarını etkinleştirip kodlayıcı hazır ayarını ayarlayın diyende var.

Bu durumu denedim ama yayında çamurlaşma oluyor. :) 30 FPS üstelik.
Gelişmiş kodlayıcı ayarını aktif edip medium'a aldım denedim. Daha iyi sonuç verdi. 30 FPS yine.

Yayını iş yerimde açıyorum. Yayın sırasında sadece modem yayın açtığım bilgisayara hizmet veriyor. Diğer tüm bağlantıları kesiyorum.
İş yerimdeki İnternet hızı 24/6 Mbps. Şubat 24 itibariyle 50/8 olacak.

Evdeki İnternetim 75/8 ancak sorun yaşadığımdan evde ayın açmıyorum. Daha doğrusu açamıyorum sorunlardan kaynaklı.

Twitch üzerinden yayın açayım diyorum. Sunucular yurtdışında olduğundan kalite düşmesi %20 bende. %80 kalite sunuyor Twitch şu an bana.
Partner olunca bu değer %100 olacak diyenler gördüm yabancı kaynaklarda. Ancak bu imkansız benim fikrimce saçmalıktan ibaret. Bunun partnerlikle hiçbir alakası olmayacağı belli. Yurtdışı çıkıp bağlantıları ve portlarıyla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum.

İş yerimde 8 Mbps upload'a sahip olunca 6000 Bitrate vereceğim 1080p için. Yine 30 FPS'e sınırlı kalmak hiç istemiyorum. 6000 Bitrate değerde 60 FPS yayın açıp çözünürlük sorunu yaşamayan insanların olduğunu gördükçe ben niye sorun yaşıyorum deme durumunu görmek istemiyorum.

Sizce ne yapmalıyım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı