OBS canlı yayın yaparken akıcılık bozuluyor

MahanN

Hectopat
Merhaba. Öncelikle sistemim AMD Ryzen 5 5600X - NVIDIA GTX 1060 3GB Valorant, Rust gibi oyunların canlı yayınını yapıyorum. Ama nedense Rust gibi oyuında 100-130 FPS almama rağmen oyun akıcı değil. Valorant'ta yayın dışı 500 yayın içerisinde 300 almama rağmen akıcı olmuyor. İnternet değerlerim 40 download 6 upload.

Merhaba. Öncelikle sistemim AMD Ryzen 5 5600X - NVIDIA GTX 1060 3GB Valorant, Rust gibi oyunların canlı yayınını yapıyorum. Ama nedense Rust gibi oyuında 100-130 FPS almama rağmen oyun akıcı değil. Valorant'ta yayın dışı 500 yayın içerisinde 300 almama rağmen akıcı olmuyor. İnternet değerlerim 40 download 6 upload.
Oyun 60 fps üzerindeyse yaptığınız yayında bi problem vardır, belki download hızınız bilgisayarda çok düşüyordur (hız testi yapmanız lazım upload 5 ve üzerindeyse iyi yayın yapabilirsiniz) onun dışında bitrate nize bakmanız gerekli ortalama 4000-6000 arası rate vermeniz gerekli obs nin ayarlar kısmıda bu değeri değiştirebiliyorsunuz, birde youtubede bazı video çekenler var obs ayarları nasıl olmalı diye onlara bakabilirsiniz.

5000 bazen 4500.
İnternete hız testi yazıp bilgisayara gelen upload hızını test edin mesela 5 upload varsa 5000 rate yada 4.5 ise 4500 yani x1000 bitrate vermeniz tavsiye ediliyor bununla birlikte evde interneti başka kullananlar varsa eğer modeme yük biniyordur bu yüzden ya yayın yapmamalısınız ya obs ayarlarında bi sorun vardır yada evdekilerin kullanımını sınırlandırmanız lazım çünkü bizim evde sabahleyin internet ölü gibi oluyor ama geceleyin herkes yatarken düzeliyor ve kaliteli yayın yapabiliyorum.

Oyun 60 FPS üzerindeyse yaptığınız yayında bir problem vardır, belki download hızınız bilgisayarda çok düşüyordur (hız testi yapmanız lazım upload 5 ve üzerindeyse iyi yayın yapabilirsiniz) onun dışında bitratenize bakmanız gerekli ortalama 4000-6000 arası rate vermeniz gerekli OBS'nin ayarlar kısmıda bu değeri değiştirebiliyorsunuz, bir de YouTube'da bazı video çekenler var OBS ayarları nasıl olmalı diye onlara bakabilirsiniz.

İnternete hız testi yazıp bilgisayara gelen upload hızını test edin mesela 5 upload varsa 5000 rate ya da 4.5 ise 4500 yani X1000 bitrate vermeniz tavsiye ediliyor bununla birlikte evde interneti başka kullananlar varsa eğer modeme yük biniyordur bu yüzden ya yayın yapmamalısınız ya OBS ayarlarında bir sorun vardır ya da evdekilerin kullanımını sınırlandırmanız lazım çünkü bizim evde sabahleyin internet ölü gibi oluyor ama geceleyin herkes yatarken düzeliyor ve kaliteli yayın yapabiliyorum.

Uploadımı ve downloadımı belirtmişim.

Geri
Yukarı