OBS için donanım vs yazılım video kodlayıcı

Pantherius

Femtopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
12400f | 6750xt | 16gb 3200mhz | Legend 710 512gb | SU630 240gb | BX500 240gb | Seagate HDD 1tb | Corsair CK530 v2 | Deathadder v2 | GamePower Kyruse | Asus Tuf GT301 | Asus TUF VG249Q1A
Meslek
Lise Öğrencisi
İşlemci ---> 12400F, herhangi bir overclock yok, stok soğutuculu.
Ekran kartı ---> 6750XT ROG.
Video kaydedilecek disk ---> 970 EVO Plus 2TB.
Kullanılacak program ---> OBS.

Kayıt ya da yayın için hangi codeci önerirsiniz? 4 seçenek sunuyor bana;
1 -> yazılım (X264)
2 -> yazılım (X264 düşük CPU kullanım ön ayarı, dosya boyutunu artırır)
3 -> donanım (AMD, HEVC)
4 -> donanım (AMD, H.264

Önceden AMD HEVC kullanıyordum ama son zamanlarda sürekli kayıtlarımda sorun yaşamaya başladım, hangisi daha iyi olur?

@PcKologX hocam yardımın mümkün müdür?

Son düzenleme:
İşlemci ---> 12400F, herhangi bir overclock yok, stok soğutuculu.
Ekran kartı ---> 6750XT ROG.
Video kaydedilecek disk ---> 970 EVO Plus 2TB.
Kullanılacak program ---> OBS.

Kayıt ya da yayın için hangi codeci önerirsiniz? 4 seçenek sunuyor bana;
1 -> yazılım (X264)
2 -> yazılım (X264 düşük CPU kullanım ön ayarı, dosya boyutunu artırır)
3 -> donanım (AMD, HEVC)
4 -> donanım (AMD, H.264

Önceden AMD HEVC kullanıyordum ama son zamanlarda sürekli kayıtlarımda sorun yaşamaya başladım, hangisi daha iyi olur?

@PcKologX hocam yardımın mümkün müdür?

Bu biraz ne yayını veya ne kaydı almak istediğinize bağlı, üzülerek gerçek olan bir durumu şimdiden belirteyim, eğer video kayıt veya yayıncılık düşünüyorsanız Nvidia karttan kesinlikle şaşılmamalıdır Nvidia bu konuda çok çok önde hem kalite olarak hem de performans kaybı olmadan bu işi yapabilmesiyle.

AMD GPU'larda çok hakim değilim ayarlara fakat AMD GPU'da doğru ayarlarını yapmazsanız cidden hem kayır veya yayın performansını + sistemin FPS'ini çok etkiler. AMD GPU ayarlarına çok hakim olmadığım için performans kaybı oluştursa da CPU ayarı tavsiye ederim yani "X264" fakat youtube "AMD GPU OBS Settings" aratırsanız benim vereceğim ayarlardan çok daha stabil ayarlar bulabilirsiniz.

Bu biraz ne yayını veya ne kaydı almak istediğinize bağlı, üzülerek gerçek olan bir durumu şimdiden belirteyim, eğer video kayıt veya yayıncılık düşünüyorsanız NVIDIA karttan kesinlikle şaşılmamalıdır NVIDIA bu konuda çok çok önde hem kalite olarak hem de performans kaybı olmadan bu işi yapabilmesiyle.

AMD GPU'larda çok hakim değilim ayarlara fakat AMD GPU'da doğru ayarlarını yapmazsanız cidden hem kayır veya yayın performansını + sistemin FPS'ini çok etkiler. AMD GPU ayarlarına çok hakim olmadığım için performans kaybı oluştursa da CPU ayarı tavsiye ederim yani "X264" fakat YouTube "AMD GPU OBS settings" aratırsanız benim vereceğim ayarlardan çok daha stabil ayarlar bulabilirsiniz.

Çok sağ olun hocam, hazır sistem aldım. 12400F 6750XT. Normalde 13400F 3060 Ti sistem alacaktım ama PSU'su çok kalitesizdi ve değiştirilmiyordu. Bende o nedenle bu sistemi aldım, şu an birazcık pişmanım gibi.

Çok sağ olun hocam, hazır sistem aldım. 12400F 6750XT. Normalde 13400F 3060 Ti sistem alacaktım ama PSU'su çok kalitesizdi ve değiştirilmiyordu. Bende o nedenle bu sistemi aldım, şu an birazcık pişmanım gibi.

PSU bir şekilde değişir indirim vs. oluyor aslında yani GPU'lara göre daha çok indirim yakalama şansın var. Elimizde ki sistemi değerlendirmek lazım sonuçta almışsın. Youtube'da AMD GPU ayarları var ben AMD GPU tarafına hakim olmadığım için yardımcı olamıyorum.

PSU bir şekilde değişir indirim vs. oluyor aslında yani GPU'lara göre daha çok indirim yakalama şansın var. Elimizde ki sistemi değerlendirmek lazım sonuçta almışsın. YouTube'da AMD GPU ayarları var ben AMD GPU tarafına hakim olmadığım için yardımcı olamıyorum.

Çok sağ ol hocam, peki eğer tanıdığın kişilerde 12 GB 3080 satmak isteyen vs olursa haber verme imkanın olur mu? Piyasada 12 GB 3080 satan uygun fiyatlı hiçbir ilana rastlamadım da.

Geri
Yukarı