OBS ile Twitch üzerinden oyun yayını yaparken donuyor

Bozdemir10

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba.

Çok fazla araştırma yaptım fakat, tam olarak bu sorunu ve bu sorunun çözümü ile alakalı bir konu ve çözüm bulamadım o sebepten dolayı yardımlarınızı rica ediyorum.

i5 11.nesil 3050 Ti ekran kartlı laptopum var. İnternet upload hızım da sabit 8 MB. Buna rağmen OBS üzerinden Twitch de yayın açtığımda sohbet olarak açtığımda herhangi bir oyun paylaşmadığımda hiçbir takılma donma vs. gibi bir durum yok. Fakat hem oyun oynayıp, hem de yayın açtığımda ise, oyunu oynarken herhangi bir sorun olmamasına rağmen yayın çok donuyor takıla, takıla görüntü ilerliyor bitrate ayarlarını 6000'den başlayarak, 1500'e kadar indirerek hepsini denedim. 60 FPS'den 30 FPS'e çektim denedim. Yayını işlemciden verdim düzelmedi. Ekran kartından verdim yine düzelmedi. Açıkçası bu konunun bir çözümünü ben bulamadım. İnternet bağlantısından olsa, sohbet yayını açtığımda da ara, ara takılma olur diye düşünüyorum fakat sohbette yani sadece kamera paylaştığımda hiçbir takılma donma ya da gecikme yok. Fakat oyun yayını yaptığımda çok fazla takılma oluyor. Daha önce bu konuyu tecrübe etmiş arkadaşların, yardım ve önerilerini bekliyorum. Teşekkürler.

İnternette gördüğüm ve denediğim çözümler;

-Oyun paylaşımını ekran yakalama olarak denedim olmadı.
- Ekran yakalama yapmayıp, oyun olarak ekranı paylaştım olmadı.
-OBS'i dahili ekran kartı ile açıp, çalıştırdım yine olmadı.
-Bitrate ayarlarını 6000 - 1500 arası denedim hiçbir şey değişmedi.
-60 FPS'den 30FPS'e düşürürek denedim yine olmadı.
-OBS sildim yine yükledim olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
OBS'de üstte paneller kısmına tıkladığında istatistlikler kısmı var. Onu aç.

Screenshot_1.jpg

Şöyle bir panel çıkacak. Eğer işleme gecikmesiyle kaçan kareler kısmı kırmızı oluyorsa sorun işlemciden dolayıdır.

Screenshot_2.jpg

Bunun için çıkış sekmesinde CPU Kullanım ön ayarı var. Eğer işlemci üzerinden yayın veriyorsan, bu seçeneklerde yukarıya doğru seçimler yapıldıkça işlemci daha az yorulur. Eğer burada bir oynama yaptıysan değiştir.

Screenshot_1.jpg

Eğer ekran kartı üzerinden yayın veriyorsan, şu ayarları değiştirmeyi dene.

Screenshot_3.jpg

Eğer kodlama gecikmesi nedeniyle atlanan kareler kısmı kırmızı oluyorsa sorun ekran kartı ya da oyun yüzünden olabilir.

Screenshot_2.jpg

Bunun için ekran kartı sürücünü silip tekrar yüklemeyi dene. Oyundan kaynaklanıyorsa oyunu sabit 60FPS'de oynamayı dene. Oyunu penceresiz yada pencereli olacak şekilde açıp oynamayı dene. Oyunun grafik ayarlarını düşürüp oynamayı dene.

Eğer aşağıdaki resimdeki kaybedilen kareler kısmı artıyorsa ve yeşil olan kısım kırmızıya dönüyorsa sorun interntetten kaynaklanıyor olabilir.

Screenshot_3.jpg

Bunun için yayın seçeneğinden sunucu değiştirmeyi dene. Olmuyorsa bitrate düşür. Bu da olmuyorsa yurt dışı çıkışlarında bir sorun olabilir internetinin. Onun çözümü için İnternet servis sağlayıcınla görüşme yapman gerekebilir.

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Bunlarda çözüm olmuyorsa en kötü seçenek bilgisayarına format at. Bazen format çözüm olabiliyor. Birkaç kez başıma gelmişti, format ile çözülmüştü sorunlarım. Benim bildiklerim bu kadar.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    75,5 KB · Görüntüleme: 33
@Commodore 64 merhaba öncelikle bu detaylı anlatım için çok teşekkür ederim bu mesajı ileriki zaman için de saklayacağım arayıp ta bulunamayan bilgiler mevcut.
Gelen detaylar aşağıdaki gibi yayını ekran kartından verdim ve 30 FPS olarak verdim. Yani dün akşama göre farklı olarak yaptığım tek şey sadece OBS'e başka bir yayın anahtarı kullanmak oldu ve ne hikmetse bugün hiçbir donma olmadı. Bu şekilde kendi hesabım ile tekrar deneyeceğim umarım bir daha olmaz. Sormak istediğim yukarıdaki donanımlara göre, yayını ekran kartından mı vermem daha mantıklıdır yoksa işlemci üzerinden mi? Oynadığım oyun yani yayınını çoğunlukta yaptığım oyun Fortnite bu da bildiğim kadarı ile ekran kartını çok fazla yoran bir oyun değil yani hem yayın hem oyun çok rahat kaldırır diye düşünüyorum siz ne tavsiye edersiniz?

1671199818034.png

İstediğinden verebilirsin yayını, deneme yanılmayla yapabilirsin. Bana göre işlemciden daha kaliteli görüntü veriyor gibime geliyor ama bazı kişiler ekran kartı da iyi diyorlar.

İşlemci üzerinden vereceksen şuradaki resimde, alttaki "fast" seçeneğini seçerek yapabilirsin. Eğer işlemcin daha kuvvetliyse medium ile de verebilirsin yayını.

Resimdeki seçeneklerde ne kadar alta inersen o kadar kalite artıyor diyorlar ama işlemcin de o kadar zorlanıyor.

Screenshot_1.jpg

Son düzenleme:
@Commodore 64 hocam selam tekrardan az önce kendi gerçek hesabım ile yayın açtım hiçbir ayar değiştirmedim yayını ekran kartından veriyorum 30 FPS fakat bu değerleri aldım yorumunuz nedir? Neden olabilir ikisinde de yükselme var. eğer isterseniz detaylı ayarlarımın da ekran görüntüsünü atabilirim.

1671217735418.png

Laptopun güç planında yüksek performans'ta mı ona bak. Dizüstünü prize takılı bir şekilde kullanmadığından olabilir mi bilemiyorum. Başka bir şey gelmiyor aklıma.

Screenshot_1.jpg

@Commodore 64 hocam Laptop'da yüksek Performans'ta fakat yine aynı sorun devam ediyor. Yani çok ilginç bir şekilde iştirak hesap ile, yayın yapınca bu sorunlar oluşuyor fakat açtığım basit hesap ile bu sorun olmuyor. Acaba şundan dolayı olabilir mi diye düşündüm OBS için eklediğim bildirim bağlantıları vs. fakat onları hiç bozmadan yan hesapta da bırakıyorum gerçekten çözülmez bir sorun halini aldı bu durum en son çare format atıp, tekrar deneyeceğim olmazsa sırf bu sebepten dolayı PC değiştireceğim. Tekrardan ilgin ve desteğin için çok teşekkür ederim.

@Bozdemir10 Böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım o yüzden bilemiyorum. Belki bir program, belki antivirüs programı yada webcam kamerası etkiliyor olabilir. Bunlara da bir bak.

@Commodore 64 şöyle bir şey yaptım, şimdi biraz düzeldi gibi. En azından yarım saatten fazla denememde bir sorun yaşamadım. Oyun yakalama modunu ayarladım. Ekran yakalama değil. Sonra da bilgisayardan ayarlar --> oyun --> oyun modu kapalı olarak yaptım ve bu değerlerin çıkmadığını yayın da herhangi bir drop vs olmadığını gözlemledim. İzlemeye denemeye devam edeceğim. Belki benzer bir sorun yaşayan olursa bu konuya bu da bir not olarak kalsın ki insanlara bir faydası olsun.

Dün akşam sorunumu çözdüm eğer ki böyle sorun yaşayan insanlar olur da geçmişe doğru bu konuyu aratıp denk gelir ise, onlara da bilgi olması amacı ile paylaşıyorum. Bende ki sorunun sebebi hiçbir şekilde bitrate vs. değilmiş. Şu an 5500 bitrate ve 1080p yayın yapıyorum bir gram gecikme/kasma/donma yaşamıyorum. Sorunu şöyle çözdük;

Başlangıçta otomatik olarak başlayan çok fazla program vardı stream Launcher Epic launcer NVIDIA brodcast vs. vs. Bu ve bunun gibi başlangıçta otomatik başlayıp ve devamlı olarak arka planda çalışan ne kadar program var ise, hepsinin otomatik başlamasının iptalini yaptım. Sadece başlangıçta ses çıkışını bıraktım. Oyuna girdiğim zaman, işlemci kullanımı %100 oluyordu ve işlemci hiçbirine yetişemiyor bu sebepten OBS'den kısıyordu. Şimdi bu işlemi yaptıktan sonra sorun çözüldü. Yani arka planınızda minimum uygulama çalıştırın hatta mümkünse yayın yapacağınız zaman bilgisayarda OBS ve oyun haricinde başka hiçbir şey olmasın. Sakın benim işlemcim güçlü ben de ondan değildir diye düşünmeyin ben de aynı hataya düşmüştüm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı