OBS Studio ayarları ve NVENC, H2.64

Makaleler
1
Daha fazla  
Selamün Aleyküm arkadaşlar.
YouTube üzerinden 1080p 60FPS canlı yayın açmak istiyorum.
Sistemim RTX 3060 & 5600X.
İnternet hızım 20Mbps upload.
Nasıl bir ayarlama yapmam gerekiyor. Bazı videolara baktığımda ekran kartı üzerinden yayın verirken NVENC, H.264 (New) seçeneğini seçtiklerini gördüm fakat benim ayarlarımda bu seçenek NVENC, H.264 olarak gözüküyor ek olarak boyut azaltma filtresi sekmesini açamıyorum.

1677755104467.png

1677755120702.png

x264, H264 şeklinde işlemciyi kullanarak encode işlemini yapar. NVENC ise ekran kartının içerisindeki özel hızlandırma birimiyle bu işlevi yapar. NVENC işlemcinizden bu yükü aldığı için video çekerken daha az FPS kaybına uğrarsınız.

Bağlantıda YouTube tavsiye ettiği bit ayarı var.

Nvidia seçeneği yayını ekran kartından veriyor diye biliyorum. x264 ise işlemciden yayını veriyor. Ekran kartı ile yayını vermenizi öneririm.

X264, H264 şeklinde işlemciyi kullanarak encode işlemini yapar. NVENC ise ekran kartının içerisindeki özel hızlandırma birimiyle bu işlevi yapar. NVENC işlemcinizden bu yükü aldığı için video çekerken daha az FPS kaybına uğrarsınız.

Evet bu aradaki farkları biliyorum fakat güncel ayar videolarına baktığım zaman bu ayarın yanında (New) yazıyor fakat benim ayarlarımda (New) yazısı bulunmuyor bunun nedeni nedir?

Evet, bu aradaki farkları biliyorum fakat güncel ayar videolarına baktığım zaman bu ayarın yanında (New) yazıyor fakat benim ayarlarımda (New) yazısı bulunmuyor. Bunun nedeni nedir?

Eskisi tamamen kaldırılmış, yenisi eskisinin yerine geçmiş. Lansmandan hatırladığım kadarıyla yeni encoder FPS kaybını neredeyse sıfıra indiriyor, farkı bu.

En yakın bunu buldum. Diğer söylediğin uygulamaların eski versiyonu. Bundan 1 yıl önceki videolarda yeni ibaresi var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı