Obsesif Kompülsif Bozukluk Nasıl Anlaşılır?

• Konuyu başlatan P4L
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 1B
10 yılı aşkındır OKB hastasıyım. Ve 1 arkadaşım ile bu hastalığı çok ciddi şekilde yaşadık. Arkadaşım atlattı fakat ben hala durumu aileme anlatamadığım için tedaviye başlayamadım. Eğer gerçekten sadece yazdığınız şeyler ise durum daha basit bir şey olabilir. "Eğer gerçekten" diyorum çünkü benim çevremde bile OKB olduğumu bilen kimse yok, yaşadığım şeyleri anlatmaya çekiniyorum dalga geçerler, garip bakarlar diye.

OKB hastasıysanız internette yazan her belirtiye sahip olmanıza gerek yok. Unutmayın hiçbir psikolog ve psikiyatr sizin hislerinizi 30 yıl da araştırsa tezinde sizi yine tam olarak anlatamayabilir.

Evet anlattığınız şeyler bende de olan şeyler ve daha tam olarak aslında beyninizi duygularınıza teslim etmemişsiniz üstelik çok da gençsiniz. Hemen aileniz ile paylaşıp, ilaç kullanmaya gerek kalmayacak seviyeye gelmeden psikoloğa gidin. Ben uzman değilim ama bu durumda bir ilaca gerek yok gibi de duruyor açıkçası.

Unutmayın OKB her zaman tam olarak çözüme ulaşmayabilir. Bu iğrenç şey sizinle ömür boyu kalabilir. OKB ile kendi kafanızda deal etmeyi öğrenmeniz gerek. Çok zor bir süreç biliyorum. Eğer bir şeye ihtiyacınız olursa bana her zaman sorabilirsiniz.
Geçmiş olsun hocam. Öncelikle teşekkür ediyorum. OKB belki de yaşadığımdan daha fazlasıdır veya aynısıdır tam olarak bilemiyorum. Psikolog gitmeyi düşünüyorum ve aileme söyleyeceğim. Fakat beni korkutan şey gitmezsem eğer kendi kafamda çözmeye çalışsam bu durum kalıcı bir hâl mı alacak ve asla çözüme ulaşamayacak mıyım düşüncesi. Kısaca psikolog şart mı veya tedavi diyelim.

Sorun olmazsa size de keşke ailenize söyleseydiniz demek istiyorum ama durumları bilmediğim için bu konu hakkında konuşmam doğru olmaz.

Geçmiş olsun hocam. Öncelikle teşekkür ediyorum. OKB belki de yaşadığımdan daha fazlasıdır veya aynısıdır tam olarak bilemiyorum. Psikolog gitmeyi düşünüyorum ve aileme söyleyeceğim. Fakat beni korkutan şey gitmezsem eğer kendi kafamda çözmeye çalışsam bu durum kalıcı bir hâl mı alacak ve asla çözüme ulaşamayacak mıyım düşüncesi.

Sorun olmazsa size de keşke ailenize söyleseydiniz demek istiyorum ama durumları bilmediğim için bu konu hakkında konuşmam doğru olmaz.
Teşekkür ederim. Aslında yukarıda ki arkadaşa da söylediğim gibi. OKB gibi hastalıklar sizin kendi iradenizle yenebileceğiniz şeyler değil çünkü zaten zihninizi beyniniz değil, duygularınız yönetiyor. Örnek verdiğiniz "Biriyle en ufak konuşmam bile aklımda kalıyor." cümlesi bile bunun bir kanıtı.

Evet psikoloğa gitmezseniz önünü alamayabilirsiniz. Çünkü ilk mesajda dediğim gibi psikoloğa gittiğiniz zaman bile tam olarak hemen kurtulamayabilirsiniz. Anksiyete/OKB ve bilimum kişilik bozuklukları hayatınızın hep bir parçası oluyor.

Ama her şeye rağmen psikoloğa gidin. Karşınızdaki kişiye çekinmeden derdinizi anlatın çünkü zaten o, derdinizi çözmek için orada. Ama gideceğiniz zaman araştırmanızı iyi yapın. Bu konuda uzman bir kişi ile görüşün.

Ben 10 yılın sonunda geçtiğimiz gün aileme 2 A4 boyunda bir yazı yazıp aile grubuna attım. Kendileri maalesef benim psikolojik olarak bir sorunum olduğunu kabul etmekte zorlanıyorlar. Çünkü 10 yıldır onlara hiçbir şey hissettirmemeye çalışmıştım. Ama yakın zamanda psikoloğa gitmeyi planlıyorum.

Teşekkür ederim. Aslında yukarıda ki arkadaşa da söylediğim gibi. OKB gibi hastalıklar sizin kendi iradenizle yenebileceğiniz şeyler değil çünkü zaten zihninizi beyniniz değil, duygularınız yönetiyor. Örnek verdiğiniz "Biriyle en ufak konuşmam bile aklımda kalıyor." cümlesi bile bunun bir kanıtı.

Evet psikoloğa gitmezseniz önünü alamayabilirsiniz. Çünkü ilk mesajda dediğim gibi psikoloğa gittiğiniz zaman bile tam olarak hemen kurtulamayabilirsiniz. Anksiyete/OKB ve bilimum kişilik bozuklukları hayatınızın hep bir parçası oluyor.

Ama her şeye rağmen psikoloğa gidin. Karşınızdaki kişiye çekinmeden derdinizi anlatın çünkü zaten o, derdinizi çözmek için orada. Ama gideceğiniz zaman araştırmanızı iyi yapın. Bu konuda uzman bir kişi ile görüşün.

Ben 10 yılın sonunda geçtiğimiz gün aileme 2 A4 boyunda bir yazı yazıp aile grubuna attım. Kendileri maalesef benim psikolojik olarak bir sorunum olduğunu kabul etmekte zorlanıyorlar. Çünkü 10 yıldır onlara hiçbir şey hissettirmemeye çalışmıştım. Ama yakın zamanda psikoloğa gitmeyi planlıyorum.
Cidden ben de OKB var mı yok mu, bu teşhis açısından gitmem gerekiyor bence de. Bu arada "Biriyle en ufak konuşmam aklımda kalıyor" böyle değil de mesela biriyle ters olduğumuz zaman aklımda kalıyor falan. Mesela biriyle ters düştü aramız hep o olayı düşünüyordum. Sonra barıştık, tabii düşünce de gitti. Verdiğiniz örnekte yine bunu demek istediyseniz tamamdır hocam.

Cidden ben de OKB var mı yok mu, bu teşhis açısından gitmem gerekiyor bence de. Bu arada "Biriyle en ufak konuşmam aklımda kalıyor" böyle değil de mesela biriyle ters olduğumuz zaman aklımda kalıyor falan. Mesela biriyle ters düştü aramız hep o olayı düşünüyordum. Sonra barıştık, tabii düşünce de gitti. Verdiğiniz örnekte yine bunu demek istediyseniz tamamdır hocam.
Tamamdır şimdi anladım. Ama yine de şüphe var. Dediğiniz gibi en azından olup olmadığını öğrenmek için psikoloğa danışın.

Tamamdır şimdi anladım. Ama yine de şüphe var. Dediğiniz gibi en azından olup olmadığını öğrenmek için psikoloğa danışın.
Bütün olaylarımı sizin bu konuya ilk mesajınızın bir öncesinde yazdım. Belki gözden kaçmıştır. Tamamdır hocam özellikle babama bahsedeceğim durumu. Annem daha çok, geçer o bir şey değildir kafasında. Belki genetikten de geçmiş olabilir çünkü annem de kafaya taktığı oluyordu bayağı. Ama genetik olması sorunun asla geçmeyeceği boşuna doktora gideceğim anlamına gelmiyor değil mi? Yine eğer bu hastalığım varsa psikolog ve sonrasında gerekirse psikiyatrist ile çözebilirim, gitmeliyim değil mi?

(Psikolog sonrası psikiyatrist gerekli midir?)

Sorunun geçip geçmeyeceği vereceğiniz savaş ile alakalı. İradeniz ile yenebilirsiniz. Bahsettiğim arkadaş tanıştığımız günden bu yana inanılmaz derecede yol kat etti. O yüzden korkmayın, üstesinden geleceğinize eminim.

Psikiyatriste psikoloğunuz karar verecek. Durumunuzu belirleyip sizi yönlendirir kendisi. Kendisine de danışabilirsiniz.

Sorunun geçip geçmeyeceği vereceğiniz savaş ile alakalı. İradeniz ile yenebilirsiniz. Bahsettiğim arkadaş tanıştığımız günden bu yana inanılmaz derecede yol kat etti. O yüzden korkmayın, üstesinden geleceğinize eminim.

Psikiyatriste psikoloğunuz karar verecek. Durumunuzu belirleyip sizi yönlendirir kendisi. Kendisine de danışabilirsiniz.
Yazın gitmeyi düşünüyorum psikolog için. Şuan okul olduğu için pek vakit ayıramayabilirim. Son olarak iradem ile yenmeyi psikolog ile görüşerek mi yapacağım? Yani şuan tek kendim ile irademle çözmek zor olur diyorsunuz sanırım. Bence de kendi başıma verdiğim savaş imkansıza yakın olabilir. Onun için psikolog dediği şekilde ilerlesem daha doğru olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı