OC Ekran Kartı ömrünü kısaltır mı?

alicansaglam

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,

Asus - AMD Radeon 5670 HD ekran kartım var. PC ye windows8 yükledim ve daha önce yaptığım ayarlar gitti. Az önce Catalyst Control Center ile otomatik olarak saat hızlarını yükselttim. Değerleri kendinin yapması için 30dk bekledim. Ardından değerler alttaki resimlerde olduğu üzere değişti.

Bu değişim kartın ömrünü kısaltır mı? Ayrıca önceki yaptığım değerler bu kadar yüksek değildi bu performansta sağlam artış yapar mı?

Son olarak da, örneğin Crysis3 gibi bir oyunu oynarken kart gerektiği ölçüde bu değerlere ulaşır mı? Yani oyundayken oyun isterse bu değerler yükselir mi? Cevaplarsanız sevinirim :)

rmw29.png

Overclock işlemi ekran kartının ömrünü (korkunç değerde voltajlar verilmediğinde) yalnızca düzgün soğutma olmazsa tehdit eder diye biliyorum. Ayrıca oyunlar ekran kartı veya sistem hızı üzerinde bir değişim yapamaz. Sisteminiz oyunun eşik değerlerine ulaşabildiğince kendini zorlar veya rahatlatır. Bunu da bir nevi yine oyunun kendi ayarlarından siz belirlersiniz.

Yalnız ekran görüntülerinin sistem boşta iken çekildiğini varsayarak 45 dereceden 60 dereceye yükselmiş dikkat edilmeli bence, gerçi benim dizüstünde 92 derecede oynadığım oldu :D

Bluerush06 senin gibi düşünüyorum ben de yine de konu açayım dedim. RevoLand arkadaşım yanlış anlaşılma olmasın. İşlemden hemen sonra çektiğim için 60 C oldu normalde boşta 45'i hiç geçmiyor ;)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı