OC nasıl yapmalıyım?

Hocam öncelikle neye OC yapılacak? Ayrıca sosyalde araştırmak yerine bununla alakalı donanımlı kişiler tarafından hazırlanmış videolar izleyebilirsin. Mesela Recep Hoca'nın Technopat YT kanalında buna dair birkaç video mevcut

Anakart memory olarak 4400 oc yazıyor
İşlemci 3.6ghz den max.4.2 ghz yazıyor
Ram ler 2133 den 3200 mhz yazıyor hem yardımınızı alayım kötü bir şey de yapmak istemiyorum sistemin ömrü kısalırmı beni kaç sene götürür nasıl yaparım :)

Anakart memory olarak 4400 oc yazıyor
İşlemci 3.6ghz den max.4.2 ghz yazıyor
Ram ler 2133 den 3200 mhz yazıyor hem yardımınızı alayım kötü bir şey de yapmak istemiyorum sistemin ömrü kısalırmı beni kaç sene götürür nasıl yaparım :)
Parçaları OC ile çalıştırmak tabiki ömürlerini kısaltır. Sen bir katıra 30 kg'la mı uzun yıllar koşturursun yoksa 100 kg ile mi ? Ancak daha fazla performans almak adına yapılan bir işlemdir OC ve mecbur kalmadıkça da lüzum görülmez. OC'yi ne için yapacaksınız buna gerçekten ihtiyacınız var mı ? Önce bu konulardan emin olun sonra araştırmaya başlayın.
OC tamamen kullanıcı kontrolünde olan bir durumdur. Yani herhangi bir parçaya zarar geldiğinde bunun sorumluluğu size ait olur. Garanti dışı kalma durumu söz konusu olabilir.

Kendinize en fazla %20 civarı Overclock gibi bir limit belirleyeyiniz.
3,6 Ghz nin %20 si 4,3 Ghz yapıyor. Siz 4,2 Max demişsiniz zaten.
İşlemcinizin sitesine bakın, desteklediği Ram frekansını geçemeyebilir.

Voltaj arttırırsanız işlemci çok ısınabilir. Arttırmadan da mavi ekran verebiliyor. Orta seviyeyi bulmak lazım. Ömrü azalabilir ve şans eseri tak diye bir taka açılmayabilir bile.
Mantıklı düşünecek olursak kendi yorumum şudur;
Sürekli sıcak ise 90 derece civarı olursa ömrü azalır.
Overclock ile uygun olan tam yük altında 70 dereceyi geçmemesi.
Overclock yapmazsanız tam yük altında 50 derece olur iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı