Ocak tavsiyesi: Cam mı Inox mu?

Her ikisinin de artısı ve eksisi var.

Inox'un artıları:
  • Gaz ile çalışıyor ve gaz ucuz
  • Gaz kesilmesi elektrik kesilmesine göre daha düşük ihtimal
  • Özel temizleyicilere gerek duymaması
Inox'un eksileri:
  • Su lekesi kaldığından dolayı şikayet edenler var
  • Emaye olanlarda boya dökülmesi olabiliyor
  • Kurumus bir yemek lekesi içi Cif vb temizleyici kimyasal kullanmak gerekiyor
Cam'ın artıları:
  • Görünüş olarak daha iyi
  • Kimilerine göre kolayca temizlenebiliyor olması
Cam'ın eskileri:
  • Kırılabiliyor, çatlayabiliyor
  • Temizlemesi daha zor olabiliyor
  • İndüksiyonlu* modellerde bazı tip tencereler kullanılamayabiliyor
  • Doğal gaz ile kıyasladığınızda elektrik daha pahalı
  • Elektrik kesintisinde kullanılamaz hale geliyor
  • Siyah modellerin çabuk tozlanması
  • Belirli bir ısı seviyesine ayarlayıp o ısıya geldiğinde sönmesi ve biraz soğuyunca tekrar yanması
İndüksiyon nedir ?

Ocak yüzeyi sadece tencereyi alglar (dibi mıknatıs tutan tencereler sadece) o bölgeye isi verir. Yani tencerenin hemen dibini elleseniz bile orası soğuktur, el yakmaz. Dolayasıyla yemek taşsaa vs olsa asla ve asla o yemek cama yapışmaz leke olmaz. En buyuk özelliği bu! Ve bu nedenle diğer elektrikli ocaklara göre daha az elektrik harcar.

Marka konusunda da:

Ucuz markalardan kurtulun. İlla yerli alacağım derseniz Silverline alın, Thor alın (bazıları yerli bazıları ithal). Siemens ( alt modellerini almayın) ya da alabiliyorsanız Teka alın, Miele alın. Çok paranız varsa Gaggenau alın ama parçaları Uzak doğudan getirilip Türkiye'de toplanıp 1'e mal edip 5'e satan ama piyasanın altında kalıyor diye tercih edilen markalardan alıp kanser olmayın.

Sonuç:

Benim genel olarak gördüğüm Cam ocaklardan çoğunluğun memnun olması. Ama iyi bir model almak lazım ki hem temizliği sorun oluşturmasın hem de teknik aksaklık yaşatmasın.

Miele markasını kesinlikle tavsiye ederim pahalıdır ama aynı zamanda ömürlüktür. Süpürge ve çamaşır makinası var 30 sene olmuştur herhalde hala kullanıyoruz.

Öncelikle çok sağolun bilgilendirme için. Cam ocaklar patlar diye korkutsa da daha cazip geliyor.Televizyondaki tüm yemek programlarında bile cam ocak kullanılıyor. Patlamanın nedenlerinden başlıcalarından biri camın ısınınca genleşebileceği alanın yeterli olmaması bir diğeri ise sıcaktan aniden soğuğa geçişmiş.
Bahsettiğiniz markaların methini duydum ama şöyle bir şey var.Bu markaların her yerde servisi yok malesef. Benim için servis güvencesi de çok önemli daha önce edindiğim kötü tecrübelerden dolayı.
Kısacası servis desteğiyle teknik aksamıyla iyi bir marka olmasını istiyorum.

Miele oldukça pahalı beni aşar 3789 bir cam ocağı biraz daha uygun bir marka düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı