Samsung vs Siemens vs Bosch

EmreGUGU

Hectopat
Herkese selamlar,

Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabı bakıyorum.

3 marka arasında 3-5 bin lira fark oynuyor. Sizce bu 3 marka arasında tercih etmem gereken marka ne olmalı? Kullandığınız markalar varsa + ve -lerini paylaşırsanız sevinirim.

Hepsi iyidir de sorunsuzluk için hem biraz şans faktörü işin içine giriyor hem de modellerin üretim yerlerine dikkat etmekte fayda var sanırım. Benim Bosch ile şansım pek iyi gitmedi fakat aynı ürün denilen Siemens ile 5 yıldır hiçbir sorun yaşamadım.

Bosch kullanırken özellikle buzdolabında ve mikrodalga fırında çok sıkıntı yaşadım. Bulaşık makinesinde de servis çağırmam gerekti 1 defa, çamaşır makinesinde servise gerek kalmasa da kapağı her zaman düzgün oturmadığı için ilk yıldan sonra daha fazla bastırarak kapatmaya başlamıştım. 5 yıl önceki tadilatta hepsini Siemens aldım, alırken de modellere göre Türkiye üretimi olmayan ürünleri özellikle seçtim. Bunun ne kadar etkisi var bilmiyorum ama iç mimarın tavsiyesiyle böyle bir şey yaptım, pişman olmadım.

Samsung'un klimaları dışında bir ürünü için yorum yapamam, tavsiye istediğin 3 ürününü de kullanmadım. Klimalarından memnunum, 4 klimanın hepsi Samsung marka. WindFree modellerinden özellikle memnunum fakat çalışma odamdaki klima pandemi de araya girdiği için toplamda 2.5 yıl bakımsız çalıştı, iç ünitedeki motorundan çok hafif zırıldama sesi gelmesi dışında onda bile şikayet edeceğim büyük bir sorun yok.

Türkiye üretimi olmayan ürünler daha mı kaliteli oluyor?
Siemens aldım, alırken de modellere göre Türkiye üretimi olmayan ürünleri özellikle seçtim. Bunun ne kadar etkisi var bilmiyorum ama iç mimarın tavsiyesiyle böyle bir şey yaptım, pişman olmadım.

Oluyor ise nasıl buldunuz fiyatı daha mı pahalıydı?
Yüksek bütçeli modellerden alternatifli listeler çıkardım, istediklerim Türkiye üretimi değildi şansıma. Üst ürünlerini aldığım için zaten pahalıya çıktı her şey normal olarak.

Gaggenau, Bosch, Siemens ve bölgesel isimlendirmeyle Profilo ülkemizde BSH tarafından (B/S/H/ Hausgeräte GmbH) Çerkezköy'deki fabrikada üretim yapmaktadır. Üretim prosesleri ve kullanılan malzeme olarak hemen hemen birbirleriyle aynıdır.

Samsung ise ithal. Ancak Samsung ürün alıp uzun yıllar (10 yıl ve üstü) sorunsuz kullanana rastlamadım açıkçası. Ya parçalarında arıza ve tedariğinde sıkıntı çıkıyor ya da el ile en çok kullanılan parçalarında çatlamalar vs oluyor. Servis tarafı çok daha sıkıntılı.

Ben Bosch ya da Siemens öneririm. Siemens, Bosch ile aynı fabrikadan, aynı kalitede, görüntü açısından aynı model olarak çıkmasına rağmen fiyat olarak biraz daha yüksektir.

Bosch tercih edin derim.

Yüksek bütçeli modellerden alternatifli listeler çıkardım, istediklerim Türkiye üretimi değildi şansıma. Üst ürünlerini aldığım için zaten pahalıya çıktı her şey normal olarak.

Ne gibi farkı var hocam yurt dışı üretim olduğu için iç parçalar daha mı sağlam ve kaliteli oluyor?

Ne gibi farkı var hocam yurt dışı üretim olduğu için iç parçalar daha mı sağlam ve kaliteli oluyor?
Zaten ilk mesajımda yazdığım şeyi 2. defa soru olarak soruyorsun. İlk sorduğunda da hem kalın harflerle hem kırmızı yazıyla sorunun cevabını verdim. Sadece iç mimar öyle tavsiye etti, tavsiyesine uydum.

Bunun ne kadar etkisi var bilmiyorum.

Zaten ilk mesajımda yazdığım şeyi 2. defa soru olarak soruyorsun. İlk sorduğunda da hem kalın harflerle hem kırmızı yazıyla sorunun cevabını verdim. Sadece iç mimar öyle tavsiye etti, tavsiyesine uydum.

bunun ne kadar etkisi var bilmiyorum.

Çoklu mesajlar olunca direkt kendi mesajımın alıntısına baktım.

Geri
Yukarı