Rehber OCCT ile güç kaynağı testi

Arkadaşlar, rehberime hoş geldiniz. İlk rehberim olduğundan dolayı biraz acemiyim, şimdiden sizlerden özür dilerim.

Konumuza gelecek olursak; OCCT ile stres testi nasıl yapılır?
Konumuz güç kaynağı testi olacaktır. Güç kaynağı testi nasıl gerçekleşiyor? Peki gelin buna bakalım. Ekran kartınızı son yüke bindirerek kendi güç kaynağınız ekran kartınızı güç olarak tam besleyebiliyor mu? Bunu öğrenmek.

Uyarı: PSU ve GPU'nun iyi soğuyacağından emin olun yoksa bu benim sorumluluğum altında değildir.

Gelelim test aşamalarına:

1 - Programı çalıştırın. Benim çalıştırdığım sürüm: 6.2.0
Programın ayarlarını açın ve uyguladığım ayarları uygulayın.

1623515723892.png

Başlangıçta güncellemeleri kontrol etmesin ve sizde yüklemeyin OCCT yazılımının 6.2.0'dan sonraki sürümlerinde eğer güç kaynağı testi yapacaksanız muhtemelen "Power crashed" hatası alacaksınız bu yüzden 6.2.0 sürümünü kullanın aşağıda vereceğim linkten indirebilirsiniz. Kesinlikle şüphelenmeyin güvenlidir. Kritik sıcaklık 90 derece olsun ki donanımınız 90 dereceye ulaştığında test durdurulsun bunu açmanızı şiddetle öneririm.

1623517121560.png

Son aşama: Şimdi Power sekmesine gelin. Buradan komut kümesini SSE veya AVX seçin. Daha sonra ekran kartınızı seçin ve en az 15 dk test yapın. Sıcaklıkları gözlemleyin. Cihaz kapanacak mı? Görüntümü kesecek test edin sonra testi kapatın eğer herhangi bir sorun yok ise cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

İndirme linki: OCCT6.2.0.exe

Eğer bir yanlışım var ise yorumlarda lütfen bana bildirin. Rehberime geldiğiniz için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1623516127477.png
    1623516127477.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 862
Bilgisayarım oyun oynarken donuyor ve kapatıp yeniden açmak zorunda kalıyorum, önce RAM'leri XMP kapalı bir şekilde sırasıyla test ettim sorun çıkmadı şimdi de OCCT ile bu testi yapmak istedim ve tmpın2 yazan yerde sıcaklık 90 dereceye kadar ulaştı sonra da test durdu. Ekran kartına termal macun mu sürmem gerekiyor yoksa güç kaynağımda mı sorun var bilmiyorum.Eki Görüntüle 2041029

Termal bakımları yapmalısınız. Görünüyor ki sıcaklıktan dolayı sistem kendini kilitliyor olabilir. İlk önce bakımları yapın, ondan sonra tekrar test gerçekleştirin.

Eki Görüntüle 1972602

Arkadaşlar selam hortlatmak gibi olmasın ama sürekli donmalarla uğraşıyorum, her testi yaptım neredeyse bunu da yapayım dedim değerlendirir misiniz?

Sistemde sorun yoksa değerler ortalama düzeyde. Fan devri biraz yüksek sanki, onun içinde bakımları zamanında yapın derim. İşim dolayısıyla ilgilenemiyorum sürekli, kusura bakmayın.

Termal bakımları yapmalısınız. Görünüyor ki sıcaklıktan dolayı sistem kendini kilitliyor olabilir. İlk önce bakımları yapın, ondan sonra tekrar test gerçekleştirin.

Sistemde sorun yoksa değerler ortalama düzeyde. Fan devri biraz yüksek sanki, onun içinde bakımları zamanında yapın derim. İşim dolayısıyla ilgilenemiyorum sürekli, kusura bakmayın.

Galiba hem işlemcinin hem de ekran kartının termal macununun yenilenmesi lazım. Kasayı iyice temizlendikten sonra donmalar kesildi çünkü yeterince soğumuyorlar.

Selam, uzun zamandır bilgisayarın oyunlarda aniden kapanma sorununu yaşıyordum. Hatta bazen kapanıp ekran vermediği anakart da ne işe yaradığını bilmediğim bir kırmızı ışık yanıyordu. Ekran kartı ve RAM'leri söküp takıp çalıştırmayı başarıyorum. Ama bu böyle devam etmez diye düşünerek bütün testlerini yaptım ve bu testte sorunumu yine yaşadım. Testi başlatır başlatmaz direk kapandı bilgisayar. Ekran kartının hiç termal macununu yenilemedim. Bunu yenilemeyi düşünüyorum fakat yenilesem bile PSU'da sorun var mıdır merak ediyorum. Eğer varsa direk değiştereceğim çünkü. Zaten kasanın içinde sanırım fazladan ses çıkarmaya başlayan şeyde PSU gibi duruyor.

Bilgisayar kapandı, yeniden açılınca normalde olmayan bir ses çıkmaya başladı. Psu'nun işi bitti sanırım. Şuan Pubg, CS gibi oyunlara girsem aniden kapanacak. Sağol dostum.

Test ettim sonuç
Sonuç da bir sıkıntı var mı?
OCCT-20240324-002559-PowerSupply.png

Yeni konular

Geri
Yukarı