Çözüldü Oculus Quest 2 VR Link bağlantı hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M.Hüseyin

Hectopat
Merhaba. 3 gün önce aldığım Oculus Quest 3 VR gözlüğümü link kablosu ile PC'ye bağlamaya çalışıyorum fakat bir türlü bağlayamıyorum, sürekli bir hata ile karşılaşıyorum. PC'de Oculus uygulamasını kurdum ve gözlükte tüm onayları verdikten sonra PC'de aktif ve bağlı yazısı çıkmakta, PC uygulamasından VR link bağlantısını başlatıp gözlüğün içinden PC'ye bağlanmayı seçtiğim anda ekran kararıyor ve 3 nokta çıkıyor. Öyle kalıyor. Bazen atıyor ana ekrana gelşyor bazen de uzunca bir süre öyle kalıyor bağlantı gerçekleşmiyor. PC'de de hata mesajı geliyor. Bilgisayarım çok üst düzey bir bilgisayar değil, değiştireceğim zaten fakat değiltirene kadar aldığım gözlüğü test etmek ve sadece PC bağlantısı yapıp yapamayacağımı görmek istiyorum. PC olarak Lenovo Ideapad S145 Ryzen 3 3200U 8 GB RAM Vega 3 modelini kullanıyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 601883A3-CC34-4DC7-8B60-F7F47D481711.jpeg
    601883A3-CC34-4DC7-8B60-F7F47D481711.jpeg
    116,9 KB · Görüntüleme: 194
  • 56DCFAB6-F231-4002-8CF8-CC2DA66F0725.jpeg
    56DCFAB6-F231-4002-8CF8-CC2DA66F0725.jpeg
    121,6 KB · Görüntüleme: 167
  • BC5B7D7F-5F51-4E01-A0A6-E9637725E0AC.jpeg
    BC5B7D7F-5F51-4E01-A0A6-E9637725E0AC.jpeg
    86,4 KB · Görüntüleme: 188
Çözüm
Hocam merhaba, bu hatanın kaynağı sizce PC ile alakalı olabilir mi kendi sayfasındamin Ryzen 5 veya Intel 5 işlemci kullanılmasını öneriyor benim PC Ryzen 3 acaba desteklemediği için mi oluyor, PC son güncellemeleri yapıldı her şeyi tas tamam sürücülerde güncel Oculus uygulaması kendş sürücülerini de kurmuş, biraz araştırma yaptım benzer hata ile karşılaşan bir iki kişi daha var sanırsam yabancı, onlarda da aynı sorun meydana gelmiş gözlük güncelledikten sonra böyle olduğunu dile getirenler var çözüm bulunamamış hala. Oculus bug tools uygulamasını indirdim ve çalıştırdığımda bir hata buldu çeviride baktığımda aşağıdaki görseldeki hatayı bulmuş,

(gözlük oculus quest 2 yanlış yazmışım yukarıda)
Hocam işlemci ile alakası olduğunu sanmıyorum çünkü ben de bir farklı bilgisayarda Ryzen 3 2200G ile bir şekilde olsa da kullanmayı başarmıştım fakat kastığından dolayı pek oynama zevkim kalmadı. Sisteminiz düşük, düşük olduğu için de çok kullanmanızı tavsiye etmem açıkcası elinize hiçbir şey geçmeyecek. Değiştireceğiniz bilgisayarı aldığınız zaman sorunsuz kullanabilirsiniz. Şu an net bir şey diyemiyorum aynı sorunları ben de yaşadım çözümü de çok zor bulamıyorsunuz destekte yardımcı olmuyor. Tek bildiğim bu gibi sorunlarla yaşayan herkesin format atması maalesef.
Ekran kartı driverlerinizi veya diğer usb driverlerini güncellemeniz gerekebilir, ya da Windows güncellemeleri var ise bunları yapın. Oculus'un uygulaması kendiliğinden sorunlu ve böyle sorunların çözümlerini de bulmak imkansıza yakın. Bazen kendi kendine çözüldüğü de oldu bazen benim güncelleme yapmam aracılığı ile de. Aldığınız hatanın ingilizcesini Oculus'un reddit forumunda aratırsanız diğer kişilerin bu hata karşısında ne yaptığını görebilirsiniz.

Ekran kartı driverlerinizi veya diğer USB sürücülerini güncellemeniz gerekebilir, ya da Windows güncellemeleri var ise bunları yapın. Oculus'un uygulaması kendiliğinden sorunlu ve böyle sorunların çözümlerini de bulmak imkansıza yakın. Bazen kendi kendine çözüldüğü de oldu bazen benim güncelleme yapmam aracılığı ile de. Aldığınız hatanın ingilizcesini Oculus'un Reddit forumunda aratırsanız diğer kişilerin bu hata karşısında ne yaptığını görebilirsiniz.

Hocam merhaba, bu hatanın kaynağı sizce PC ile alakalı olabilir mi kendi sayfasındamin Ryzen 5 veya Intel 5 işlemci kullanılmasını öneriyor benim PC Ryzen 3 acaba desteklemediği için mi oluyor, PC son güncellemeleri yapıldı her şeyi tas tamam sürücülerde güncel Oculus uygulaması kendş sürücülerini de kurmuş, biraz araştırma yaptım benzer hata ile karşılaşan bir iki kişi daha var sanırsam yabancı, onlarda da aynı sorun meydana gelmiş gözlük güncelledikten sonra böyle olduğunu dile getirenler var çözüm bulunamamış hala. Oculus bug tools uygulamasını indirdim ve çalıştırdığımda bir hata buldu çeviride baktığımda aşağıdaki görseldeki hatayı bulmuş,

Dosya Ekleri

• 688B3A37-8850-40A8-ADCF-73E1E33690A6.jpeg
    688B3A37-8850-40A8-ADCF-73E1E33690A6.jpeg
    620,8 KB · Görüntüleme: 64

Hocam işlemci ile alakası olduğunu sanmıyorum çünkü ben de bir farklı bilgisayarda Ryzen 3 2200G ile bir şekilde olsa da kullanmayı başarmıştım fakat kastığından dolayı pek oynama zevkim kalmadı. Sisteminiz düşük, düşük olduğu için de çok kullanmanızı tavsiye etmem açıkcası elinize hiçbir şey geçmeyecek. Değiştireceğiniz bilgisayarı aldığınız zaman sorunsuz kullanabilirsiniz. Şu an net bir şey diyemiyorum aynı sorunları ben de yaşadım çözümü de çok zor bulamıyorsunuz destekte yardımcı olmuyor. Tek bildiğim bu gibi sorunlarla yaşayan herkesin format atması maalesef.

Çözüm
Hocam işlemci ile alakası olduğunu sanmıyorum çünkü ben de bir farklı bilgisayarda Ryzen 3 2200G ile bir şekilde olsa da kullanmayı başarmıştım fakat kastığından dolayı pek oynama zevkim kalmadı. Sisteminiz düşük, düşük olduğu için de çok kullanmanızı tavsiye etmem açıkçası elinize hiçbir şey geçmeyecek. Değiştireceğiniz bilgisayarı aldığınız zaman sorunsuz kullanabilirsiniz. Şu an net bir şey diyemiyorum aynı sorunları ben de yaşadım çözümü de çok zor bulamıyorsunuz destekte yardımcı olmuyor. Tek bildiğim bu gibi sorunlarla yaşayan herkesin format atması maalesef.

Aynen hocam PC ben zaten bu PC ile oyun oynayabileceğimi zannetmiyorum Monster Tulpar alacağım VR gözlüğüde onun için aldım sadece denemek istedim bakalım çözüm bulabilirsem bir test etmek istiyorum. PC'den uygulamayı sildim AMD'nin sürücülerini de sildim baştan kuruyorum bakalım çalışacak mı? Siz de benzer sorunla karşılaştığınızı söylemişsiniz siz PC nizi resetlediniz mi veya ne yaptınız tam olarak.

Aynen hocam PC ben zaten bu PC ile oyun oynayabileceğimi zannetmiyorum Monster Tulpar alacağım VR gözlüğüde onun için aldım sadece denemek istedim bakalım çözüm bulabilirsem bir test etmek istiyorum. PC'den uygulamayı sildim AMD'nin sürücülerini de sildim baştan kuruyorum bakalım çalışacak mı? Siz de benzer sorunla karşılaştığınızı söylemişsiniz siz PC nizi resetlediniz mi veya ne yaptınız tam olarak.

Windows Update kısmını kontrol ettiğimde Windows'un belirli Update'leri vardı onları yaptım ve kendi kendine bir şekilde olsa da düzeldi. Kardeşimin bilgisayarında ise halen çözememiş durumdayım algılamıyor bile gözlüğü :D

Windows Update kısmını kontrol ettiğimde Windows'un belirli Update'leri vardı onları yaptım ve kendi kendine bir şekilde olsa da düzeldi. Kardeşimin bilgisayarında ise halen çözememiş durumdayım algılamıyor bile gözlüğü :D

Hocam sorunu çözdüm ben, uygulamayı kaldırdım ve kaldırırken Win+r lookappdatadan da verileri sildim hiçbir şey kalmayacak şekilde ardından tekrardan kurdum, AMD'nin tüm sürücülerini silip yeniden yükledim ve çalıştı ama sizin de söylrdiğiniz gibi aşırı bir donma var bırakın oyun oynamayı PC ekranında bile gezinmiyor sağlam bir PC alma vakti geldi siz de de eğer algılamıyorsa bence sürücüleri silip tekrardan yüklemek sorunu çözebilir, ben VR gözlüğüde sıfırlamıştım da galiba gözlüğü sıfırlamaya gerek yok.

Hocam sorunu çözdüm ben, uygulamayı kaldırdım ve kaldırırken Win+r lookappdatadan da verileri sildim hiçbir şey kalmayacak şekilde ardından tekrardan kurdum, AMD'nin tüm sürücülerini silip yeniden yükledim ve çalıştı ama sizin de söylrdiğiniz gibi aşırı bir donma var bırakın oyun oynamayı PC ekranında bile gezinmiyor sağlam bir PC alma vakti geldi siz de de eğer algılamıyorsa bence sürücüleri silip tekrardan yüklemek sorunu çözebilir, ben VR gözlüğüde sıfırlamıştım da galiba gözlüğü sıfırlamaya gerek yok.
O sorunu belki bir şekilde çözebilirsiniz. Bağlantı için link kablosu kullanıyorsunuz değil mi?

O sorunu belki bir şekilde çözebilirsiniz. Bağlantı için link kablosu kullanıyorsunuz değil mi?

Evet hocam link kablosu kullanıyorum, ayarlardan en düşük grafik moduna getirdim 72Hz de kullanıyorum ekran çözünürlüğünüde bayağı azalttım, ve şunu da eklemek istiyorum oyunu PC üzerinden başlatınca PC de kasma aşırı bir düzeyde yok fakat gözlükte çok kasma var gözlüğü çeviriyorum PC ekranında 30-40FPS az da olsa akıcı olarak dönüyor ama gözlükte bayağı donma var 10FPS 😅

Kablo macrobot vardı bozuldu bende yan sanayi aldım USB3.0 da 2.4Gbps veri aktarımı olduğu yazıyor testte.

Evet hocam link kablosu kullanıyorum, ayarlardan en düşük grafik moduna getirdim 72Hz de kullanıyorum ekran çözünürlüğünüde bayağı azalttım, ve şunu da eklemek istiyorum oyunu PC üzerinden başlatınca PC de kasma aşırı bir düzeyde yok fakat gözlükte çok kasma var gözlüğü çeviriyorum PC ekranında 30-40FPS az da olsa akıcı olarak dönüyor ama gözlükte bayağı donma var 10FPS 😅

O sorun bende de vardı. Oculus Debug Tool'un ayarlarını azıcık karıştırarak çözebiliyorsunuz. Şu an kullandığım ayarlar bu:

1685272738321.png

Oculus Debug Tool'un konumu genelde C:\program Files\Oculus\Support\oculus-diagnostics yerinde olur oradan yaptığım ayarları yaparak deneyin bakalım bir farklılık olacak mı?
Ekstra olarak GitHub - tappi287/openvr_fsr_app: Management Gui for OpenVR FSR PlugIn adresinden bu uygulamayı indirin ve gösterdiğim ayarı oynayacağınız oyunlar için yapın. Ekran kartınız yok fakat işlemcinizin grafik biriminin FSR desteği olduğu için FSR kullanarak performans daha da artacak.

1685272985313.png

Son olarak ileride alacağınız bilgisayar için bir not geçeyim. Eğer VR oyunlarına öncelik vermek istiyorsanız kesinlikle AMD kart yerine NVIDIA kart alın. AMD kartlarının encoder sorunu olduğu için PCVR da düzgün performans veremiyor ve bu konudan tonlarca kişi şikayetçi Reddit'te.

Yeni konular

Geri
Yukarı