Çözüldü Oculus Quest 2 VR Link bağlantı hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M.Hüseyin

Hectopat
Merhaba. 3 gün önce aldığım Oculus Quest 3 VR gözlüğümü link kablosu ile PC'ye bağlamaya çalışıyorum fakat bir türlü bağlayamıyorum, sürekli bir hata ile karşılaşıyorum. PC'de Oculus uygulamasını kurdum ve gözlükte tüm onayları verdikten sonra PC'de aktif ve bağlı yazısı çıkmakta, PC uygulamasından VR link bağlantısını başlatıp gözlüğün içinden PC'ye bağlanmayı seçtiğim anda ekran kararıyor ve 3 nokta çıkıyor. Öyle kalıyor. Bazen atıyor ana ekrana gelşyor bazen de uzunca bir süre öyle kalıyor bağlantı gerçekleşmiyor. PC'de de hata mesajı geliyor. Bilgisayarım çok üst düzey bir bilgisayar değil, değiştireceğim zaten fakat değiltirene kadar aldığım gözlüğü test etmek ve sadece PC bağlantısı yapıp yapamayacağımı görmek istiyorum. PC olarak Lenovo Ideapad S145 Ryzen 3 3200U 8 GB RAM Vega 3 modelini kullanıyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 601883A3-CC34-4DC7-8B60-F7F47D481711.jpeg
    601883A3-CC34-4DC7-8B60-F7F47D481711.jpeg
    116,9 KB · Görüntüleme: 194
  • 56DCFAB6-F231-4002-8CF8-CC2DA66F0725.jpeg
    56DCFAB6-F231-4002-8CF8-CC2DA66F0725.jpeg
    121,6 KB · Görüntüleme: 167
  • BC5B7D7F-5F51-4E01-A0A6-E9637725E0AC.jpeg
    BC5B7D7F-5F51-4E01-A0A6-E9637725E0AC.jpeg
    86,4 KB · Görüntüleme: 188
Çözüm
Hocam merhaba, bu hatanın kaynağı sizce PC ile alakalı olabilir mi kendi sayfasındamin Ryzen 5 veya Intel 5 işlemci kullanılmasını öneriyor benim PC Ryzen 3 acaba desteklemediği için mi oluyor, PC son güncellemeleri yapıldı her şeyi tas tamam sürücülerde güncel Oculus uygulaması kendş sürücülerini de kurmuş, biraz araştırma yaptım benzer hata ile karşılaşan bir iki kişi daha var sanırsam yabancı, onlarda da aynı sorun meydana gelmiş gözlük güncelledikten sonra böyle olduğunu dile getirenler var çözüm bulunamamış hala. Oculus bug tools uygulamasını indirdim ve çalıştırdığımda bir hata buldu çeviride baktığımda aşağıdaki görseldeki hatayı bulmuş,

(gözlük oculus quest 2 yanlış yazmışım yukarıda)
Hocam işlemci ile alakası olduğunu sanmıyorum çünkü ben de bir farklı bilgisayarda Ryzen 3 2200G ile bir şekilde olsa da kullanmayı başarmıştım fakat kastığından dolayı pek oynama zevkim kalmadı. Sisteminiz düşük, düşük olduğu için de çok kullanmanızı tavsiye etmem açıkcası elinize hiçbir şey geçmeyecek. Değiştireceğiniz bilgisayarı aldığınız zaman sorunsuz kullanabilirsiniz. Şu an net bir şey diyemiyorum aynı sorunları ben de yaşadım çözümü de çok zor bulamıyorsunuz destekte yardımcı olmuyor. Tek bildiğim bu gibi sorunlarla yaşayan herkesin format atması maalesef.
Dediğim konuyu aratırsanız bulabilirsiniz hocam 😀

Hocam biraz araştırdım yabancı kaynakları vs indirdim uygulamayı ve yüzlerce oyun çıktı 😁 karçıma deneme amacı ile bir oyunu kurdum gözlüğe ve açıldı çalıştı, birkaç sorum olacak bu uygulama hakkında, gözlüğü PC'ye bağlayıp indirmeyi başlatmam yetiyor mu ayrıca bazı oyunların OBB dosyalarının olduğunu duymuşum herhangi bir şey yapmama gerek var mı, indirmek istediğim oyunu seçip gözlüğümü PC'ye bağlayıp indirmeyi başlatmam yetiyor mu?

Hocam biraz araştırdım yabancı kaynakları vs indirdim uygulamayı ve yüzlerce oyun çıktı 😁 karçıma deneme amacı ile bir oyunu kurdum gözlüğe ve açıldı çalıştı, birkaç sorum olacak bu uygulama hakkında, gözlüğü PC'ye bağlayıp indirmeyi başlatmam yetiyor mu ayrıca bazı oyunların OBB dosyalarının olduğunu duymuşum herhangi bir şey yapmama gerek var mı, indirmek istediğim oyunu seçip gözlüğümü PC'ye bağlayıp indirmeyi başlatmam yetiyor mu?
Sadece bağlayıp indirmeniz yetiyor. OBB dosyalarını otomatik indiriyor olması gerek zaten kendisi her işlemi yapıyor. Bazı uygulamalar yeni Quest 2 sürümlerinde çökebiliyor açıldığı zaman öyle şeyler yaşandığı anda beklerseniz bir kaç gün yenisini indirip çözebilirsiniz. Evet, gözlüğü bağlayıp oyunu indirdiğiniz zaman ve indikten sonra oynayabilirsiniz. Kabloyu çıkarıp bağlantıyı koparabilirsiniz oynamak için bilgisayara bağlı olmasına gerek yok.

Sadece bağlayıp indirmeniz yetiyor. OBB dosyalarını otomatik indiriyor olması gerek zaten kendisi her işlemi yapıyor. Bazı uygulamalar yeni Quest 2 sürümlerinde çökebiliyor açıldığı zaman öyle şeyler yaşandığı anda beklerseniz birkaç gün yenisini indirip çözebilirsiniz. Evet, gözlüğü bağlayıp oyunu indirdiğiniz zaman ve indikten sonra oynayabilirsiniz. Kabloyu çıkarıp bağlantıyı koparabilirsiniz oynamak için bilgisayara bağlı olmasına gerek yok.

Hocam size ne kadar teşekkür etsem az sayenizde hem PC VR hem de kendi içindeki oyunları oynayabileceğim çok ama çok teşekkür ederim, son olarak bir şey daha soracağım ve bitireceğim; indirdiğimiz oyunları güncellemek için silip yeniden mi yüklememiz gerekiyor, uygulamda önceden indirilmiş oyunları güncelleme vs gibi bir şey var mı?

Hocam size ne kadar teşekkür etsem az sayenizde hem PC VR hem de kendi içindeki oyunları oynayabileceğim çok ama çok teşekkür ederim, son olarak bir şey daha soracağım ve bitireceğim; indirdiğimiz oyunları güncellemek için silip yeniden mi yüklememiz gerekiyor, uygulamda önceden indirilmiş oyunları güncelleme vs gibi bir şey var mı?
Evet, güncelleme geldiği zaman uygulamayı açtığınız an size söyler güncellemeniz gerekiyor diye.

Dediğim konuyu aratırsanız bulabilirsiniz hocam 😀

Hocam merhaba aylar sonra sizi tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın, yeni PC aldım Monster Tulpar T7 v25.1 RTX3060 ve 11.nesil i7 bulunmakta, PC'ye Oculus'un uygulamasını indirdim, Oculus'tan pcvr yi başlatıyorum açılıyor her şey güzel fakat orada sanal masaüstünü başlattığımda sanal masaüstü açılıyor önümde ama simsiyah ekran hiçbir şey görünmüyor kolları oynatınca PC de mouse oynuyor tıklama seçme vs yapabiliyotum fakat oculusta masaüstünü göremiyorum sebebi nedir?

Hocam merhaba aylar sonra sizi tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın, yeni PC aldım Monster Tulpar T7 v25.1 RTX3060 ve 11.nesil i7 bulunmakta, PC'ye Oculus'un uygulamasını indirdim, Oculus'tan pcvr yi başlatıyorum açılıyor her şey güzel fakat orada sanal masaüstünü başlattığımda sanal masaüstü açılıyor önümde ama simsiyah ekran hiçbir şey görünmüyor kolları oynatınca PC de mouse oynuyor tıklama seçme vs yapabiliyotum fakat oculusta masaüstünü göremiyorum sebebi nedir?
Windows Ayarları > Sistem > Grafik Ayarları ( En aşağıda bulunuyor ) > Masaüstü uygulaması > Göz at düğmesine basın ve aşağıda belirttiğim exe'yi ekleyip güç tasarrufu modunu seçmeyi deneyin.

Exe konumu: C:\Program Files\Oculus\Support\oculus-runtime\OVRServer_x64.exe

Windows ayarları > sistem > grafik ayarları ( en aşağıda bulunuyor ) > masaüstü uygulaması > göz at düğmesine basın ve aşağıda belirttiğim Exe'yi ekleyip güç tasarrufu modunu seçmeyi deneyin.

Exe konumu: C:\program Files\Oculus\Support\oculus-runtime\OVRServer_x64.exe

Hocam süpersiniz oldu çok teşekkür ederim ☺️

Yeni konular

Geri
Yukarı