Oda Işıklandırma İçin Doğru LED Seçimi

BrainHacker

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Königswinter
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Talebe
Odama çalışma masamın üst kısmına çok amaçlı LED şerit döşemeyi planlıyorum. Gerektiğinde masa lambası olarak, gerektiğinde okuma lambası, (Daha sıcak beyaz tarzı bir renk) gerektiğinde ise aydınlatma veya süs olarak kullanmam amacıyla LED şerit alacağım. Yani RGB ve parlaklığı ayarlanabilir. Ancak kaliteli, CRI değeri ve ışık akısı yüksek olan LED almak istiyorum. Ve daha önceden deneyimim yok. Daha önce bağlamadım da. Adaptör falan da gerekiyor elbet. Işık rengini ayarlamak içinde bazı şeyler de gerekiyor. Gelişmiş olabilir yani Bluetooth üzerinden bağlanabileceğim ve renk ayarı falan yapabileceğim bir merkezi de olabilir. Max fiyat 100TL düşünüyorum. Tabii özelliğe göre fiyat esneyebilir.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Akısı yüksek olması iyidir, çünkü 1/r*2 olarak azalır. Soft yapmak için üzerine bir tur A4 kaplayabilirsin.

Kendin yapmak istersen yardımcı olmaya çalışırım.

1 reosta yaparsın telden. 1-2 metre led. Eski bir şarj aletinden, büyük ihtimal 12V, de bir adaptör yaparsın.

Renk ayarlama Arduino vs ye girer, aşar direkt 100 ü.

Yakınınızdaki elektrikçiden temin etmeye çalışırsanız kurulumu ve adaptörü ile birlikte yaklaşık 200-250 liraya denk gelecektir (Satış fiyatını söyledim, elektrikçiler 50-100TL daha fazla söyler genelde..) şahsen ben evimdeki odaya yaptım. Frklılık olması açısından müsait olup eve gidip geldikçe kumandadan oynama yapıyorum aşırı zevkli iç mekan kullanıyorum ışığı da oldukça güzel, kumanda üzerinde 'hız, ışık parlaklık' ayarı bulunuyor. Mesela çok yoğun bir ışık olunca gözlerimi alıyor hemen kısabiliyorum, farklılık katıyor yani şahsen tavsiye ederim. Ama malum fiyatlar biraz yüksek. Oda fazla büyük değilse led aydınlatmanın bağlı olduğu trafo ses çıkartabiliyor ama çok dikkat dağıtmıyor. Işık ayarını düşürdükçe seste azalma oluyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı