ODTÜ gibi üniversiteleri kazanmak için tahmini kaç net lazım?

Dino Ortolani

Hectopat
ODTÜ boğaziçi İTÜ gibi üniversiteleri kazanmak için tahmini kaç net yapmak lazım ve sadece TYT ile kazanma şansım var mı? Ayrıca sözeldeyim 12.sınıfım AYT'den sayısal ya da eşit ağırlıktan bölüm kazanma şansım var mı oran ne kadardır?

Sınavın zorluğuna göre değişir ama kabaca çok yüksek netler yapılmalı. 77 ve üstü Ayt 100 ve üstü Tyt kabaca söyledim.
Bu netlerle sıralama her konu dahil olduğunda ilk 3k civarı gelir. Bu üniversitelerde her bölüm bu sıralamalardan almıyor. 9-10k civarı yaptım geçen sene bu netlere benzer bir şekilde. Sınav kolaydı çünkü türev, integral vb. konular yoktu.
İmkansıza yakın gözüküyor o zaman benim için. Aslında bu üniversiteleri kazanmak için birkaç kere mezuna kalabilirim.
Sözelden İTÜ’ye giremezsin. Sayısalcı olacaksan 1 seneni disiplinli ve aralıksız çalışmaya ayırabilirsin. Konu eksiğin çoktur çünkü.

Bu netlerle sıralama her konu dahil olduğunda ilk 3k civarı gelir. Bu üniversitelerde her bölüm bu sıralamalardan almıyor. 9-10k civarı yaptım geçen sene bu netlere benzer bir şekilde. Sınav kolaydı çünkü türev, integral vb. konular yoktu.

Sözelden İTÜ’ye giremezsin. Sayısalcı olacaksan 1 seneni disiplinli ve aralıksız çalışmaya ayırabilirsin. Konu eksiğin çoktur çünkü.
Bence tüm konuların dahil olması bir şeyi değiştirmeyecek. Ösym istese logaritma parabol trigonometri gibi konulardan da seçici soru sorabilirdi, sormadı. Tabi siz bu aptal sınava göre derece yapmışsınız sizi de tebrik ederim.

Bu netlerle sıralama her konu dahil olduğunda ilk 3K civarı gelir. Bu üniversitelerde her bölüm bu sıralamalardan almıyor. 9-10K civarı yaptım geçen sene bu netlere benzer bir şekilde. Sınav kolaydı çünkü türev, integral vb. konular yoktu.

Sayısal dersleri üniversite de bayağı zor mu.
Ben sözelciyim ama sözel de güzel bölüm yok çer çöp bölümleri koymuşlar işte saçma sapan.

Bence tüm konuların dahil olması bir şeyi değiştirmeyecek. Ösym istese logaritma parabol trigonometri gibi konulardan da seçici soru sorabilirdi, sormadı. Tabi siz bu aptal sınava göre derece yapmışsınız sizi de tebrik ederim.
Zor soru sormuyor ÖSYM. Hiçbir zaman zor soru da sormadı. Türev integral gibi konular çok korkutucu ve karışık geldiği için çoğu insanın işaretlemediği konulardı. Sınav bunlardan arındırıldığında çok saçma bir hal aldı. Trigonometride Apotemi çözdüyseniz bir süre sonra fark edersiniz ki o konuda zor soru yok mesela, karmaşık soru var. Eleyicilik zorlukla alakalı değil karmaşıklıkla alakalıdır. Teşekkür ederim ayrıca.
Sayısal dersleri üniversite de bayağı zor mu.
Ben sözelciyim ama sözel de güzel bölüm yok çer çöp bölümleri koymuşlar işte saçma sapan.
Sözelde görsel iletişim tasarımı gibi bölümlerin önü çok açık. Ben 1. sınıfım şu anda ve İTÜ’de Kimya Mühendisliği okuyorum. Bölüm dersi henüz görmedim, gördüğüm ders de kolay. Ancak fizik dersleri gerçekten zor, sınavları daha da zor. Ödevler zaten inanılmaz derecede çok araştırınca anlarsınız. Matematik çok zor değil, AYT ile farkları yok. Ancak dersler İngilizce olduğundan zorlanabiliyor insanlar. Okulun hazırlığı yeterli değil.

Geri
Yukarı