Öğrenci için MacBook Pro M1 vs Air M1

Fansız bilgisayarın fanı 8075RPM'de çalışıyor. Anladım. Hahahaha.

Pro yerine Air +16 GB RAM+hızlı bir taşınabilir SSD daha uzun ömürlü olacaktır. Pro'nun farkı 4-5 saatlik render işlemlerinde ortaya çıkıyor. Ama bu fark M1 Air karşısında olan fark. Çünkü M1 işlemcisi bütün işlemcilerden daha güçlü. H265 yapılı videolarda 100K'lık Mac Pro ile aynı güçte. RAW video işlemediğinizi düşünüyorum. Sizin alacağınız herhangi bir laptop M1 Air'dan kötü olacaktır. Fotoğraf ve video tarzı işler için MacBook ekranlarından daha iyisi Apple Pro display xdr yani daha iyisi yok. :)

Fansız bilgisayarın fanı 8075RPM'de çalışıyor. Anladım. Hahahaha.

Pro yerine Air +16 GB RAM+hızlı bir taşınabilir SSD daha uzun ömürlü olacaktır. Pro'nun farkı 4-5 saatlik render işlemlerinde ortaya çıkıyor. Ama bu fark M1 Air karşısında olan fark. Çünkü M1 işlemcisi bütün işlemcilerden daha güçlü. H265 yapılı videolarda 100K'lık Mac Pro ile aynı güçte. RAW video işlemediğinizi düşünüyorum. Sizin alacağınız herhangi bir laptop M1 Air'dan kötü olacaktır. Fotoğraf ve video tarzı işler için MacBook ekranlarından daha iyisi Apple Pro display xdr yani daha iyisi yok. :)
M1 çok verimli ve tek çekirdek performansı olarak bir çok X86 işlemciden daha iyi performanslı ama "bütün işlemcilerden daha güçlü" biraz iddalı olmuş.

Xeon ve Threadripper dışında diyelim ;)
Gİttin X86 platformunun single core performansı görece en kötü olan işlemcilerini seçtin. Intel'in ve AMD'nin performans odaklı yeni nesil tüm işlemcileri M1'den daha hızlı, çekirdek sayıları nedeniyle.

M1'in ayrıldığı nokta tek çekirdek perfomansı, Watt / Perfomans olarak yüksek kazanımı, rafine yapısı (SOC olması büyük avantaj)

M1, ARM mimarisi sayesinde bir mobil işlemcinin tüm avantajlarını masaüstüne getirmeyi başardı. M1x ya da M2 ile de muhtemelen Pro kullanıcıları hedefleyip daha yüksek RAM ve daha fazla çekirdek ile yukarıda bahsettiğim X86'nın hala avantajlı olduğu yerleri de vurursa o zaman Apple çok avantaj elde edecektir.

Düşük performanslı grafik çekirdekleri nedeni ile oyuncu tarafından eksik sadece. O nedenler yoğun render yapacaksan, oyun oynayacaksan M1 hatalı seçim. Orta ve yüksek sınıf herhangi X86 işlemci + GPU combosu M1'i alaşağı edebilir.

@ataberksezer @G3258
Arkadaşlar sakin olun. Eski mesajlara kısa bir dönüş yaparsak ben M1 kullanıyorum diye bir beyanım olmadı. İşlemcimi hiçbir bölümde açıklamadım. Ayrıca M1'i kötülemedim gayet iyi tercih. Bende tercih edeceğim ama Pro modellerden. Bir sonra çıkan modeli M1X mi olur M2 mi olur artık onlardan bakacağım.

Bizzat kullandığım için bir problem yok.
Cihazın M1 mi yoksa Intel versiyon mu? 4K Render performanslarında bile fark %10'un altında ki fan sesi olmadığı için Air'i tercih ederim. Mesajları tam okudum şimdi Intel versiyon var sende. Intel Air 2020'ler termal açıdan sorunlu cihazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı